Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα σε τοπογραφικό - διαφορά ΕΓΣΑ-HATT


Recommended Posts

Δηλώνω καταρχήν ότι προσωπικά δεν κάνω τη δουλειά του τοπογράφου, αλλά συνεργάζομαι με άλλους συναδέλφους για τα τοπογραφικά.

 

Έχω στα χέρια μου ένα τοπογραφικό για εκτός σχεδίου, και έχει τις συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ και σε HATT. Η έκταση είναι γύρω στα 11 στρέμματα και υπάρχει διαφορά κάπου 1,5 στρέμμα μεταξύ ΕΓΣΑ και ΗΑΤΤ...

Από κάτω στις δηλώσεις, έχει και μια 1599/1986 "Γνωρίζοντας τις συνέπειες που θα προκύψουν από ανακριβή τοποθέτηση της έκτασης στα αποσπάσματα των χαρτών Γ.Υ.Σ. κλίμακας 1:5000 και τις κυρώσεις που προβλέπονται από τις διατάξεις, δηλωνω ότι η θέση, οι διαστάσεις και το σχήμα της έκτασης 10.000,00 τ.μ. όπως αποτυπώνονται στο παρόν απόσπασμα πινακίδας ΓΥΣ και μου υποδείχθησαν από τον ιδιοκτήτη ε΄ναι ακριβείς"

 

Αυτός έχει πάνω όλες τις διαστάσεις και το εμβαδό με HATT, ενώ σε ΕΓΣΑ έχει μεγάλη διαφορά.

 

Μπορεί να μου πει κάποιος τι χρησιμότητα μπορεί να έχει τέτοιο τοπογραφικό και με πιο βαθμό αξιοπιστίας μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάπου;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Γενικά υπάρχει διαφορά στο εμβαδόν ανάμεσα σε προβολικό σύστημα ΗΑΤΤ και σε ΕΓΣΑ 87 όμως το 1.5 στρ. μου φαίνεται μεγάλη Αν δεν έχει πίνακα συντεταγμένων , ψηφιοποίησε το διάγραμμα και βγάλε ένα εμβαδόν για να δεις τι διαφορά έχει με το αναγραφόμενο Αν κάνεις και την μετατροπή στο άλλο σύστημα από αυτό του κανάβου του σχεδίου θα δεις και την διαφορά μεταξύ των δυο προβολικών συστημάτων

Link to comment
Share on other sites

Έχει πίνακα συντεταγμένων και για τα δύο συστήματα, αλλά έχει σχεδιάσει με HATT.

Υπολόγισα και με το ΕΓΣΑ και έχει 1300-1500 τ.μ. διαφορά.

Εγώ χρειάζομαι τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ. Και πέρα από τη χοντρή διαφορά που έχει στο εμβαδόν, και την παραπάνω υπεύθυνη δήλωση που δε μου εμπνέει καμία αξιοπιστία, αναφέρει ότι δεν έχει γίνει έλεγχος με τίτλους ιδιοκτησίας.

 

Τοπογράφος δεν είμαι και συγχωρέστε με αν πέφτω πολύ έξω στην εκτίμησή μου, αλλά το συγκεκριμένο τοπογραφικό δε βλέπω να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε άδεια...

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά που λες είναι μη αποδεκτή.

Μια μετατροπή συν/μένων από το ένα σύστημα στο άλλο και ανάποδα θα σου έδειχνε ίσως πού μπορεί να βρίσκεται το σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

άμα διαβάζοντας ένα τοπογραφικό δεν μπορείς να το αντιληφθείς εντός 5 λεπτών και αρχίσεις και αναρρωτιέσαι τί εννοεί ο ποιητής και πώς και γιατί...φασκελοκουκούλωστα.

το ποιό πιθανό είναι να έχει γίνει χονδροειδές σφάλμα.πού όμως? και κρίνοντας από το ότι υπάρχει δήλωση 105 (!!!) και όχι η 651/77 ο συντάξας δεν παρουσιάζει και τα καλύτερα διαπιστευτήρια...

από την αρχή νέο τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τεραστια η διαφορα...

Γενικα απο ΗΑΤΤ-->ΕΓΣΑ το εμβαδο προκυπτει μικροτερο..

Αλλα οχι και τετοια διαφορα...

 

Κανε μετατροπη των συντ/νων απο ΗΑΤΤ σε ΕΓΣΑ να δεις αν προκυπτουν αυτες που εχει στους πινακες το τοπογραφικο...

Link to comment
Share on other sites

Αν το ακίνητο βρίσκεται στα δυτικά ή ανατολικά άκρα της ζώνης (Ιόνιο ή ανατολικό Αιγαίο), στο ΕΓΣΑ87 τα προβολικά μήκη και αντίστοιχα τα εμβαδά μπορούν να βγούν μεγαλύτερα των πραγματικών (hatt).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.