Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίσφυξη με συρματινη ντίζα


 

Recommended Posts

Έχετε δίκιο...

τη μέθοδο αυτή δεν θα τη χρησιμοποιούσα για να προβώ σε αποκατάσταση κάποιας βλάβης η οποία ήδη έχει γίνει, όπως πχ στη φωτογραφία που παραθέσατε.

Θα τη χρησιμοποιούσα για ενίσχυση, πριν το κρισιμο γεγονος σεισμος,πυρκαϊά κλπ.

Ο λόγος είναι ότι ενω ως αρχή μου φαίνεται σωστή δεν νομίζω ότι μπορεί να αποκαταστήσει μία αποδιοργανωμένη διατομή.

Βέβαια τα παραπάνω είναι προσωπική άποψη καθώς τη τεχνική αυτή δεν την έχω δει ποτέ ούτε καν σε μελέτη, με αποτέλεσμα να κάνω και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κώστα μιλάω για ενίσχυση στην περίπτωση που τα τσέρκια δεν επαρκούν. Προς Θεού όχι για επισκευή!!!!! Προσπαθώ να δω τι πιστεύεται για κάτι που τελικά στην Αμερική έχει αρχίσει και γίνεται καθημερινότητα στις ενισχύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένα πράγματα που τουλάχιστον στο δικό μου το κεφάλι έχουν λογική.

 

α) Η ντίζα έχει ελεγχόμενη αστοχία (σπάσιμο μερικών καλωδίων)

β) Η τριβή με το σκυρόδεμα είναι μεγάλη με αποτέλεσμα να διατηρείται στην θέση κατα την ανακύκλυση.

γ) Εφαρμόζεται κατευθείαν στον κύριο (επαφή) και οχι στο σκυρόδεμα όπως το FRP με αποτέλεσμα να μην αστοχεί στον πρώτο κύκλο.

δ) Εαν αναγκαστεί να πάρει παραμόρφωση λόγω θλίψης του κύριου μπορεί το FRP οχι.

Link to comment
Share on other sites

γ) Εφαρμόζεται κατευθείαν στον κύριο (επαφή) και οχι στο σκυρόδεμα όπως το FRP με αποτέλεσμα να μην αστοχεί στον πρώτο κύκλο.

δ) Εαν αναγκαστεί να πάρει παραμόρφωση λόγω θλίψης του κύριου μπορεί το FRP οχι.

γ) ...άρα μιλάμε για καθαίρεση επικάλυψης και τοποθέτησης. Γαλβανικό δεν θα παρουσιάσει αφού είναι ανοξείδωτο;

δ) Αυτό δεν το κατάλαβα. Μιλάμε για ντίζα με μορφή σύρματος, ευκαμπτο δηλαδή και μπορεί να παραλάβει θλιπτική χωρίς να λυγίσει;

 

μηπως υπάρχει έστω μια φωτογραφία γιατί έτσι στα τυφλά...

Link to comment
Share on other sites

Κωστα παρεμβαση εμπειρικη ΔΕΝ ειναι αποδεχτη απο την πλευρα μου...
Στη φωτογραφία πάντως, δεν είναι απλα τα πράγματα και δεν μπορώ να το δω μονο ως επισκευη υποστυλώματος, πρεπει να λυθεί ολόκληρος ο φορέας. Αν μου ζητάτε εμπειρικά κάποια επέμβαση θα πρότεινα να κατασκευαστεί τοίχωμα κρατώντας ως κρυφοϋποστύλωμα το υφιστάμενο ή να ντυθεί με μεταλλικό μανδύα 5~7 cm μεγαλύτερο αμφίπλευρα και έγχυση κονιάματος 60MPa.
Terry +1000 μαζί σου γι'αυτο και το αναφέρω παραπάνω. Αλλά αν ξεκινούσα τώρα να το λύνω και να κάνω τη μελέτη θα το ξεκινούσα με βάση την εμπειρία που έχω ως τώρα και αυτη μου υποδεικνύει τις 2 ανωτέρω λύσεις καθώς η βλάβη δεν είναι αστεία. Δεν εννοώ ότι θα έφερνα 5 μαστόρια, τα υλικά και θα το πλάκωνα στις ρητίνες και τα ινοπλισμένα.

Επάγγελμα: Μηχανικός, Ειδικότητα: Πολιτικός μηχανικός, όταν γράψω εργολάβος τότε να σου μπουν ιδέες, αν και δεν θα έπρεπε και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

μιλάμε για nylon coated

 

http://www.tecni-cable.co.uk/Products/Nylon-Covered-Wire-Rope

 

Diameter: 5.0mm

Construction: 7x19 (Extra Flexible)

Core: WSC (Wire Strand Core)

Lay: Right Hand Ordinary (sZ)

Material: Steel Galvanised 1770N/mm2

Coating Material: Nylon

Coating Diameter: 7mm

Coating Colour: Clear (Natural)

Standard: EN 12385-4, EN12385-4

MBL: 1500 kgs (14.71kN)

WLL: 300 kgs (2.94kN)

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται σωστό. Όμως το επόμενο για εμένα είναι η δύναμη εφαρμογής, αν θα υπάρξει προένταση ή όχι και πως;

Στην Ελλάδα δεν ξέρω ποιος κανονισμός θα το εξέταζε και μέσω ποιου λογισμικού θα γινόταν η ανάλυση...μη μιλήσω για τη πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

το καλύπτει και το ACI 318-05 και EC 2

 

βάζω ενα paper in downloads

 

Tests of reinforced concrete beams strengthened with wire rope units

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.