Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα υπάρχει ενδιαφέρον για επενδύσεις για φ/β σε στέγες κτλπ από τις αρχές του 2012?


NIKOS ASTROS

Recommended Posts

Συγνώμη αλλά τι 0,33 και 0,44 και ότι να ΝΑΙ

ανοίξτε την ρημάδα την ΚΥΑ

όσο για τον φίλο του κυρίου συναδέλφου απο το ΑΣΤΡΟΣ της ΔΕΗ τι να πω, οταν οι ιδιοι οι ΔΕΗΤΖΙΔΕΣ το πολεμάνε (γιατί δεν είνια ο μόνος το έχω ακούσει απο αρκετούς) γιατί να δίνονται τα χρήματα στα Φ/Β δεν είνια καλύτερα να τα τρώνε οι συνδικαλιστές στο imperial?

CHRIS_GR συμφωνώ με αυτό ποθ λές για το 0,33 αλλά το να μεταφέρεις την τιμή για τα πάρκα και να την εξομοιώνεις με την τιμ΄του οικιακού είναι ηλιθιωδώς επικίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο

τα 2GW δεν νομίζω ότι με την υφιστάμενη οικονομική κατάσταση μπορούν να γίνουν σε 3 χρόνια

εδώ οι επενδυτές στενάζουν στα meeting rooms των τραπεζών και το μόνο που παίρνουν είναι ολοένα και σκληρότεροι όροι

Δείτε τι γίνεται με τα αιολικά, πολά ώριμα έργα δεν προχωρούν λόγω χρηματοδότησης. ξεκινήσαμε πρώτοι τις ΑΠΕ σαν Ελλάδα και είμαστε τελευταίοι!

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό σε παραξενεύει;

Εδώ αυτό έχει γίνει με τις τέχνες, τα γράμματα, το πολιτισμό...

Πρώτοι (μας μαθαίνουν) ότι τα ξεκινήσαμε αλλά σήμερα τελευταίοι είμαστε σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Το Εθνικό Σχέδιο Δράσης προβλέπει 2.2 GW έως το 2020 εκ των οποίων 1.5 έως το 2014 και τα υπόλοιπα 0.7 έως το 2020.

Αυτό που αξίζει να σημειωθεί, είναι ότι το Ειδκό Κτιριακό Πρόγραμμα τρέχει παράλληλα χώρις να υπάρχει κάποιος περιοσρισμός για το άνω όριο εγκατεστημένης ισχύος.

Συνεπώς,γενικότερα για τις Α.Π.Ε. υπάρχει ένα Σχέδιο (όσο αδόκιμος και αν είναι ο όρος για το δικό μας κράτος) το οποίο πρέπει να υλοποιηθεί αν θέλουμε να φτάσουμε το 20% διείσδυση ΑΠΕ στην τελικη κατανώση ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παιδιά ο παππούς του μπατζανάκη μου, μου είπε ότι μπορεί να πάει και στο 0,25 η τιμή (μόνο σαν αστείο μπορούμε να δούμε αυτό το thread. Χωρίς παρεξήγηση συνάδελφοι).

 

Το Δεητζή πιστεύω πως δεν πρέπει να τον κατηγορούμε, γιατί δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς είπε. Μπορεί να έγινε παρερμηνεία στα λεγόμενά του.

Κακώς πιστεύω πως παραμένει το thread, γιατί αυτή τη φορά δημιουργήθηκε από παρεξήγηση, αλλά στο μέλλον μπορούν να δημιουργηθούν παρόμοια για προπαγάνδα και πιστεύω πως πρέπει να προστατέψουμε την εργασία μας.

Link to comment
Share on other sites

o ΔΕΗτζής (υπάλληλος της ΔΕΗ) ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΚΦΕΡΕΙ ΑΠΟΨΗ ΠΕΡΙ KWH (γιατί μου έχουν πει και εμένα όπως έγραψα κάτι ηρωικές βλακειές απο ΔΕΗ και όταν ρώτησα που το βασίζουν ακρα του τάφου σιωπή, πήρε πάλι το πολυμετράκι του και μέτραγε αν θα βγεί off o inverter)

χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την θέση του, είναι πολύ μακριά απο τα κεντρα λήψης αποφάσεων περι τιμολογιακής πολιτικής εκτός και αν ανήκει στο κύκλο ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ_ΜΠΙΡΜΠΙΛΗ ΖΕΡΒΟΥ ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΥ.

το μόνο πράγμα που προκαλεί είναι σύγχυση και εκνευρισμό στους επενδυτές οι οποίο ούτως ή άλλως έχουν το θέμα με την εύρεση χρηματοδοτήσεων απο τις τράπεζες.

συμφωνώ για το topic θα πρέπει να καταστραφεί άμεσα

 

αν ακούμε απο αριστερά και δεξιά την οποιαδήποτε μπιπ και τη μεταφέρουμε μέσα απο ένα forum τεχνικών ο κόσμος που μας διαβάζει θα πρεπει να μας κυνηγάει με τα γιαούρτια 8-)

Link to comment
Share on other sites

H KYA λέει 5%, ένας υπάλληλος της ΔΕΗ λέη 0,33€. Μμμμ μάλλον θα εμπιστευθώ την ΚΥΑ.

 

ε και τι έγινε? Κάποτε μια ΚΥΑ έλεγε ότι η τιμή πώλησης της kWh από ΑΠΕ θα αναπροσαρμόζεται και θα ισούται με το 90% της τιμής αγοράς της kWh από την ΔΕΗ.

Ότι θέλουν αποφασίζουν αναλόγως τα συμφέροντά τους.

Τίποτα δεν αποκλείεται να γίνει στο μέλλον....

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, συνάδελφοι πρέπει να ηρεμίσουμε όλοι για να μπορούμε να ηρεμίσουμε και τους μελλοντικούς επενδυτές μας, ασχέτως κάποιοι από αυτούς έχουν ωτοασπίδες και το κράτος φταίει, αυτό που τους έκανε να χάσουνε την εμπιστοσύνη τους απέναντι του. Όσο για τα λεγόμενα μου περί 0,33 ε κτλπ δεν το ανέφερα ούτε για κινδυνολογήσω ούτε για λόγους προπαγάνδας… Σαν νέος άνθρωπος σέβομαι την γνώμη σας γιατί γνωρίζω ότι οι περισσότεροι από εσάς είστε έμπειροι επιστήμονες και μου είναι πολύ χρήσιμες οι απόψεις σας. Γι’αυτο λοιπόν έγινε αυτή η συζήτηση. Έτσι λοιπόν σας ζητώ συγνώμη για την τιμή που ανέφερα και σας υπόσχομαι αυτό αν ξαναγίνει να γίνει κάπου μονό που θα έχουν πρόσβαση οι μηχανικοί του κλάδου.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας που ελπίζω να μας τις χαρίζεται και στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.