Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγυητική καλής εκτέλεσης ιδιωτικού έργου


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

Προσπαθώ να βρω ένα τεκμηριωμένο ποσοστό επί του προϋπολογισμού ιδιωτικού οικοδομικού έργου για τον υπολογισμό εεγγυητική καλής εκτέλεσης και δεν βρίσκω πουθενά. Εδώ που τα λέμε, στα διάφορα ιδιωτικά συμφωνητικά, σε πολλές περιπτώσεις δεν βρήκα καν την πρόβλεψη για κάτι τέτοιο. Έχω δει για τα δημόσια έργα, ένα 15% αλλά αυτό αφορά άλλη τάξη μεγέθους προϋπολογισμούς. Έχει κανένας καμία ιδέα;

 

Και μια που έβαλα αυτό να βάλω κι άλλο ένα θέμα: Στα ιδιωτικά συμφωνητικά ιδιωτικών έργων, η εγγυητική καλής εκτέλεσης αφορά σε κακοτεχνίες ή μόνο στην υπερημερία; Το ρωτώ γιατί αν προβλέπεται αποκατάσταση της κακοτεχνίας στο χρόνο που έχει ευθύνη ο κατασκευαστής, τότε δεν βλέπω γιατί να υποχρεούται σε καταβολή επιπλέον ρήτρας. Αν, δε, ο παραπάνω χρόνος παρέλθει και γίνει οριστική παραλαβή, προφανώς λήγει η εγγυητική. Ποιο είναι λοιπόν το περιεχόμενο μιας εγγυητικής καλής εκτέλεσης σε ιδιωτικό οικοδομικό έργο;

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η βασική εγγύηση καλής εκτέλεσης στα δημόσια έργα είναι 5% επί του συμβατικού προϋπολογισμού (προ έκπτωσης δηλαδή) και προσαυξάνεται αναλόγως του μεγέθους της έκπτωσης (βλέπε Ν. 3669/08 - Κωδικοποίηση νομοθεσίας δημοσίων έργων).

 

Στα ιδιωτικά έργα νομίζω πως το περιεχόμενο διαφοροποιείται αναλόγως της διάθεσης του μηχανικού και των απαιτήσεων του πελάτη. Πάντως μην συγχέεις την εγγύηση που παρέχει ο κατασκευαστής στα δημόσια έργα* με την εγγύηση που παρέχεται στα ιδιωτικά έργα. Μπορεί εγώ ας πούμε να θέλω να μου κατασκευάσεις εργοστάσιο από το οποίο αποβλέπω να βγάζω κάποιο εισόδημα. Αν με δική σου υπαιτιότητα (πες πχ ότι πέφτει η στέγη) το εργοστάσιο κάποια στιγμή σταματήσει την λειτουργία του δεν θα πρέπει κάπως να αποζημιωθώ;

 

* Στα δημόσια έργα η εγγυητική καλής εκτέλεσης (βασική) περιλαμβάνει και την συντήρηση του έργου για 15 μήνες από την προσωρινή παραλαβή του. Αυτό σημαίνει ότι αν ένα έργο παραδοθεί σήμερα τότε ο εργολάβος θα πρέπει να το συντηρεί σε καλή κατάσταση μέχρι τον Αύγουστο του 2012. Ό,τι ζημιά και αν πάθει βαρύνει τον εργολάβο και εάν αυτός αρνηθεί να προβεί σε αποκατάσταση τότε παρακρατείται η εγγυητική και η δουλειά ανατίθεται σε άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.