Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προστασία μ/φ κινητήρα


Recommended Posts

με ποιο τρόπο μπορούμε να ασφαλίσουμε από κάψιμο ένα οικιακό καταψύκτη σε περίπτωση που ο πυκνωτής εκκίνησης ή κάτι άλλο τα παίξει;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πέφτει όταν ο κινητήρας τραβήξει μεγάλο ρεύμα (ρεύμα εκκίνησης) για περισσότερο από ελάχιστα sec... που έχει μέσα ένα θερμικό...

Link to comment
Share on other sites

τριαφασικά είναι τα θερμικά αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα.

από τη μία επαφή περνάς τον ουδέτερο και από τις άλλες δύο που τις έχει συνδέσει σε σειρά περνάς τη φάση. έτσι κάθε ένα από τα τρία διμεταλλικά στοιχεία του διαρρέεται από ρεύμα όπως δηλαδή γίνεται στην περίπτωση που συνδέεται τριφασικός κινητήρας.

 

(για να μην μπεις σε διαδικασία αντιστοίχησης από πίνακες σε τι ρεύμα πρέπει να ρυθμίσεις το θερμικό όταν συνδέεται μονοφασικός κινητήρας και χρησιμοποιούνται μόνο δύο από τις κύριες επαφές)

Link to comment
Share on other sites

Θερμικό επαφές 95 - 96 πηνίο διακόπτη αέρος (ρελε). Θερμικό επαφές 97 – 98 μικρή σειρήνα.

Μήπως μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ρελε θερμιστορ συνδεμένο σε αισθητήρα θερμοκρασίας εντός του κινητήρα. ( ακριβή λύση )

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αυτά: http://www.eaparts.gr/content.aspx?catid=11&pcatid=51&m=&partid=33358&cpi=&s=&l=1

 

Χωρίς να είμαι ψυκτικός και χωρίς να έχω ασχοληθεί με ψυγεία νομίζω ότι τα κοινά ψυγεία έχουν τέτοια θερμικά πάνω τους! Οπότε η παρέμβασή μου μπορεί να θεωρηθεί άκυρη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.