Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσταση Δ


Recommended Posts

Νομίζω η myri έχει κάποιο δίκιο...

 

καλησπέρα σας.

Επειδή έχει προκύψει μια νεοανεγειρόμενη οικοδομή δίπλα στα ξενοδοχείο μου θα ήθελα την γνώμη σας . Το ξενοδοχείο προ ΓΟΚ/85 έχει μικρό μπαλκόνι στην μία πλευρά της οικοδομής με απόσταση <Δ = 1μ. Η νέα οικοδομή έχει φάτσα στον δρόμο 11,9μ και συνορεύει αριστερά με το ξενοδοχείο και δεξιά με ισόγειο παλαιό κτίριο επίσης πρό ΓΟΚ/85 το οποίο έχει μεσοτοιχία .

 

Αυτός πώς μπορεί να χτίσει ? Μπορώ εγώ να απαιτήσω να αφήσει Δ από το δικό μου εφόσον έχω πορτοπαράθυρα και να κολλήσει στον γείτονα εφόσον ο τελευταίος έχει μεσοτοιχία? Υπάρχει περίπτωση ο γείτονας να διεκδικήσει απόσταση Δ και αυτός?

Ευχαριστώ και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να ακουμπήσει στον γείτονα και να αφήσει το 1,90 προς το ξεονοδοχείο. Η νέα οικοδομή πρέπει να έχει τουλάχιστον 9.00 πρόσοψη.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που με προβληματίζει είναι η χρήση "ξενοδοχείο", διότι δεν ανήκει στις χρήσεις

κατοικίας, προσωρινής διαμονής, υγείας και κοινωνικής πρόνοιας και εκπαίδευσης

 

στις παραπάνω χρήσεις ο όμορος θα είχε υποχρέωση να αφήσει Δ ως προς εσένα

επειδή όμως αφήνοντας Δ δεν εξασφαλίζει κτίριο 9μ

μπορεί να αφήσει όση απόσταση έχεις αφήσει και εσύ

όλα τα παραπάνω εφόσον μας τα λες σωστά και εφόσον εγω κατάλαβα τι εννοείς

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις και άδικο....Πάντως λογικά θα πρέπει να κολλήσει στον έναν από τους δύο. Εκτός αν είναι 12,00 η πρόσοψη οπότε αφήσει από 1,00 μέτρο. Σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

nik, αν δεν έχουμε τπογραφικό δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι

 

αν είναι όπως τα λεει, αναγκαστηκα κολλάει στο ισόγειο και αφήνει όση απόσταση έχει και το ξενοδοχείο

 

υπάρχει και η περίπτωση επειδή ακριβώς η νομοθεσία δεν αναφέρει τη χρήση ξενοδοχείο να μπορεί να κολλήσει στο όριο

εκτός αν "προσωρινή διαμονή=ξενοδοχείο"

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ myri γιατί το ξενοδοχείο δεν ανήκει στις χρήσεις προσωρινής διαμονής ? Μάλλον μπερδευτήκαμε χτες. Αν είναι η κατάσταση όπως την περιγράφει ο ιδιώτης, η νέα οικοδομή πρέπει να κατασκευασθεί σε επαφή με το ισόγειο, να έχει πρόσοψη 9 μέτρα και ότι περισσέυει να μείνει προς το ξεονοδοχείο.

Link to comment
Share on other sites

Το ξενοδοχείο προ ΓΟΚ/85 έχει μικρό μπαλκόνι στην μία πλευρά της οικοδομής με απόσταση <Δ = 1μ.

 

Η απόσταση είναι μικρότερη από Δ και ίση με 1μ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.