Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Αναπαλαίωση κατοικίας


Recommended Posts

θεμελια σε βαθος δεν εχει, εχει πεδιλο(?μπορει να κανω και λαθος), το σπιτι ειναι του 1926 περιπου,ειναι πετρινο εχει ξυλινη οροφη η οποια αυτη θα γινει το πανω πατωμα με καποιο εξτρα φτιαξιμο ,η οροφη θα γινει κεραμιδι και οι τοιχοι με το υλικο ytong, τυπος εδαφους κανονικο σε χωριο μεσα ειναι οχι σε καποιο περιεργο σημειο. Προσπαθω να καταλαβω εαν μπορει ενας μηχανικος να προβει σε εργασια και ολοκληρωση τετειου εργου χωρις να κανει αυτοψια με μηχανιματα.Ειναι αρκετο μονο με το ματι που λεμε? πως μπορω να προστατευτω απο τυχων αντιεπαγγελματικες εκτιμησεις εφοσον δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω λεπτομεριες που απαιτουνται για την καθε εργασια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάρτε εγγράφως προσφορές απο μηχανικούς και εταιρίες και κάντε σύγκριση αντικειμένου και ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ bedrock

 

εδω ισχύει οτι πληρώσεις παίρνεις. Η εταρία Α ελέγχων που ξέρει τι κάνει και πως, έχει πιστοποιήσεις, τηρεί προδιαγραφές, κατάλληλο εξοπλισμό, προσωπικό και το κάνει ουδέτερα απο τον κάθε μηχανικό και εργολάβο το χρεώνει 100 και η άλλη που απλά το κάνει με κάτι απο τα παραπάνω 30.

 

 

 

δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις

Link to comment
Share on other sites

Ο κ. Ροδόπουλος εννοεί οτι το φθηνό μπορεί να είναι πολυ πιο ακριβό από τα υπόλοιπα σε τέτοιες περιπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

δεν υφίσταται τεχνικά για κτίσματα ο όρος "αναπαλαίωση"

 

Βασικά δεν πρέπει να ισχύει για τίποτε... Απλώς θεωρώ ότι σημαίνει η εξέταση και επισκευή του κτίσματος με το τελικό αποτέλεσμα να είναι "κρυφό" δηλαδή να φαίνεται το σπίτι ως παλιό, ενιαίο... π.χ. αν επισκευάσεις τον βορεινό τοίχο γιατί το χρειάζεται, θα πρέπει οταν τελειώσεις να μη ξεχωρίζει από τις υπόλοιπες επιφάνειες του κτιρίου.

Το αναλύω γιατί ενώ γράφω "Ανακαίνιση" στη πινακίδα μου, ήρθε ένας υποψήφιος πελάτης και με ρώτησε ακριβώς αυτό... αν κάνω αναπαλαιώσεις...!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι μη-καταστροφικοί έλεγχοι μπορούν απο την μία να πούν οτι δεν υπάρχει σοβαρά πρόβλημα και απο την αλλη οτι υπάρχει πρόβλημα. Στην πρώτη περίπτωση θα χαρείτε και θα πείτε τσάμπα τους πλήρωσα αφου ο μηχανικός μου το είχε πεί και στην δεύτερη θα στεναχωρηθείτε διότι θα πληρώσετε περισσότερα χρήματα. Ξεκαθαρίζω λοιπον οι έλεγχοι δίνουν την πραγματικότητα που κάποιοι την θέλουν και κάποιοι όχι.

 

Μήπως όμως ύπαρχουν και απλότερες περιπτώσεις ενοω πιο απλές, οχι σύνθετες όπου ο μηχανικός με το μάτι και αν διαθέτει φυσικά την απαιτούμενη εμπειρία, ενοώ ο ελεγκτής μηχανικός μπορεί να κρίνει αν χρειάζονται αυτοί οι ελέγχοι ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτη ειναι και εμενα η απορια μου, για να μην το ρισκαρω ομως σημερα θα συναντησω και εναν μηχανικο ο οποιος διαθετει απ ο,τι μου ειπανε τα καταλληλα μηχανιματα για να γινει η αυτοψια (?) του κτηρίου, αυτη η διαδηκασία περίπου τι κόστος έχει? υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργηθεί πρόβλημα εάν ο μηχανικός που κάνει την αυτοψία και εκείνος που αναλάβει στο τέλος το έργο ειναι 2 διαφορετικά άτομα?

Θα μου δώσει κάποια απόδειξη οτι το κτήριο ειναι γερο ,κατοικησιμο, ο πρώτος για την δουλειά που θα κάνει με τα μηχανίματα ?

 

Ευχαριστώ πολυ η βοηθειά σας ειναι πολύτιμη πραγματικά

 

να διευκρινίσω οτι χρειαζομαι και τον 2ο μηχανικό διότι ο πρώτος δεν διαθέτει τα κατάλληλα μηχανίματα μάλιστα ο ίδιος μου πρότεινε τον δευτερο

Link to comment
Share on other sites

Προβείτε τότε σε έρευνα αγοράς στη περιοχή σας. Πάρτε προσφορές εργασιών εγγράφως με περιγραφή των ελέγχων που πρόκειται να γίνουν και το λόγο τον οποίο προτείνονται αυτές.

Μέσω του forum δεν θα μπορέσετε να το καταφέρετε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Προβείτε τότε σε έρευνα αγοράς στη περιοχή σας. Πάρτε προσφορές εργασιών εγγράφως με περιγραφή των ελέγχων που πρόκειται να γίνουν και το λόγο τον οποίο προτείνονται αυτές.

Μέσω του forum δεν θα μπορέσετε να το καταφέρετε αυτό.

 

 

εχετε δίκιο,

εμπιστευομαι τον μηχανικό μου και δεν θέλω να τον αλλαξω, η αρχικη μου απορια ηταν αν ειναι απαραιτητα τα μηχανίματα ή μπορει ο ειδικός να κρίνει με το ματι , την οποία εξακολουθώ και έχω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.