Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Μόνωση


Recommended Posts

Το λοιπόν μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.Και παρακαλώ για την βοήθειά σας.

 

1.Θέλω να κάνω εξωτερική θερμομόνωση τοίχων,αλλά υπάρχει επενδυμένη πέτρα καρύστου.Τι μπορώ να κάνω?Η πέτρα μπορεί και να βγεί και να ξαναμπεί?Αν γίνει εσωτερική θερμομόνωση θα κάνουμε τίποτα ή μικρό το ώφελος?

 

2.Το σπίτι είναι piloti, 1ός όροφος, 2ος όροφος.Ο 2ος κατικοίτε και ο 1ος είναι στα μπετά.Πρέπει να μονωθεί το ταβάνι του 1ου ορόφου οποσδήποτε,γιατι οι απώλειες είναι πολύ μεγάλες.Τι μπορώ να κάνω δεδομένου ότι κάποια στιγμή ο όροφος αυτός θα χτιστεί και θα κατικοιθεί οπότε θα ήθελα μια λύση που δεν θα δημειουργίσει αισθητικό πρόβλημα αργότερα.

 

3.Για την ταράτσα πάνω κάτω ξέρω.Μόνωση κι εκεί οπωσδήποτε με 40€ το τετραγωνικό.

 

4.Το σπίτι είναι χωρις μόνωση.Μπορείτε σας παρακαλώ να με πληροφορήσετε,τα ποσοστα % απωλειών? Δηλαδή χάνει το σπίτι π.χ 40% από την ταράτσα 40% από το πάτωμα(αμόνωτο ταβάνι 1ου που είναι στα μπετα) και 20% από την τοιχοποιήα.Τα νούμερα είναι τυχαί.Τα έδωσα για παράδειγμα.

 

5.Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είστε τελειώς νούμερα.Ρε πάτε καλά?Πάλι τα ίδια,ηρωνεία και δούλεμα?Προς τι αυτή η συμπεριφορα?Πρόσβαλα κανέναν?Εγραψα κάτι που έφερα κάποιον σε δύσκολή θέση?Αν δεν συνφωνείς ή αν έγραψα κάτι λάθος,δεν υπάρχει άλλος τρόπος να εκφραστείς?Σε άσχετο θέμα μπαίνεις στον κόπο να με ηρωνευτείς για κάτι που αφορά κάτι διαφορετικό και που έχω γράψει αλλού?Παρακαλώ ας διαγράψει ο διαχειριστής τον λογαριασμό μου,αφού προκαλώ τέτοιες συμπεριφορες και χλεβασμό,(Χωρις να έχω καταλάβει το γιατί) δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε τις καρδιές μας.Ετσι κι αλιώς άλλο πράγμα η μόρφωση και άλλο η παιδεία την οποία την αποκτάμε πολύ πριν μορφωθούμε από το σπίτι μας.Και επηδεί την ευγένεια κάποιοι την εκλαμβάνετε ως αδυναμία,εσένα συγκεκριμένα πριν ρωτήσω τον δικηγόρο κορυφή,έλεγα να σου κάνω ένα sex κορυφή,αν δεν έχεις αντίριση.Ζητώ συγγνώμη για τους υπόλοιπους που διαβάζουν αυτά τα πράγματα,αλλά και η υπομονή έχει τα όρια της.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτας παρα πολλα για να σου απαντησουμε σε ενα ποστ,ειναια αδυνατο

 

τοσο η εξωτερικη οσο και η εσωτερικη εχουν τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα τους

 

Αν η κατοικια σου ειναι εξοχικη και την επισκεπτεσαι καθε σκ,τοτε θα κανεις μια εσωτερικη θερμομονωση,η οποια βοηθαει να ζεσταθει πιο γρηγορα το σπιτι αλλα μολις σβησει η θερμανση θα κρυωσει και πιο γρηγορα.Αμ κατοικεις 2 μερες την εβδομαδα δεν ειναι αρνητικο αυτο,ισα ισα

Η εσωτερικη θερμομονωση ομως θα σου κανει πιο πολλες θερμογεφυρες,θα φαει καποια εκατοστα απο τις καθαρες διαστασεις του χωρου σου,θα πρεπει να αναδιοργανωσεις ολο το σπιτι για τις εργασιες κτλ

Η εξωτερικη θερμομονωση ειναι πιο ολοκληρωμενη,αφηνοντας πολυ λιγες θερμογεφυρες,μπορεις να εκμεταλλευεσαι τις θερμοχωρητικοτητες των υλικων σου,ενα κρυο σπιτι με εξωτερικη θερμομονωση ζεσταινεται πιο αργα σε συγκριτικα με την εσωτερικη θερμομονωση,αλλα διατηρει την θερμοκρασια πολυ περισσοτερο

Ειναι ακριβοτερη μεθοδος,πιο δυσκολη,θελει ειδικα συνεργεια να ξερουν την δουλεια,πιστοποιημενα υλικα,για να ειναι σωστη και λειτουργικη και να αντεξει στο χρονο

 

Τις αμονωτες πλακες,μη ρωτας καθολου,επρεπε να τις εχεις θερμομονωσει απο χθες.τεραστιες απωλειες χειμωνα καλοκαιρι

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα πρέπει να ξεκινήσω απο ταράτσα και από ταβάνι πρωτου ορόφου.Το σπίτι είναι μόνιμη κατοικία.Επηδεί την θέρμανση δεν την σβήνω καθόλου τον χειμώνα και δεδομένου ότι εξωτερική μόνωση τοίχων είναι δύσκολο να βάλω λόγω της επένδυσης πέτρας που υπάρχει,η εσωτερική δεν θα αποδίδει αφού το σπίτι θα ζεστένεται γρηγορότερα?Επίσης έχω και ένα ακόμα ερώτημα.Αν μονωθούν οι 2 πλάκες (πάνω-κάτω)πόσο % από τις απώλειες θα έχω καλύψει περίπου?Αν δηλαδή χονδρικά θα είμαι στο 80%(τυχαίο νούμερο)Να μην μπώ στην διαδικασία της εσωτερικής θερμομόνωσης.Διαφορετικά να κάνω και αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

θυμασαι τι ειδους τοιχοποια εχεις?

μονη σειρα τουβλων,διπλη χωρις μονωση,με μονωση ενδιαμεσα?

αν εχεις διπλη σειρα τουβλων με καποια μονωση(το παλιο καλο ασπρο φελιζολ που λεγαμε λανθασμενα) και δεν εχεις πολλα χρηματα να ριξεις,γνωμη μου ειναι να μην κανεις καμια κινηση θερμομονωσης εσωτερικης περα απο την αλλαγη κουφωματων με διπλο υαλοπινακα και απλα προφιλ αλουμινιου χωρις θερμοδιακοπη και να μονωσεις αμεσα τις πλακες,κατω και πανω.Αυτο επρεπε να το ειχες κανει ηδη απο χθες οπως σου ανεφερα

Link to comment
Share on other sites

Exω αλουμίνια χωνευτά.Εχω για τοίχο 2 σειρές τουβλα,και στην μέσα μεριά της εξωτερικής σειράς,έχει μια φέτα DOW κολλημένη.Τα αλουμίνια έχουν 2πλό τζάμι απλά δεν είναι πολύ καλής ποιότητας,και έχουν μερικές απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είστε τελειώς νούμερα.Ρε πάτε καλά?Πάλι τα ίδια,ηρωνεία και δούλεμα?Προς τι αυτή η συμπεριφορα?Πρόσβαλα κανέναν?....

 

Παλικάρι,

έχεις μπει σε μία κοινότητα μηχανικών μόνο για να "κλέψεις" δωρεάν συμβουλές και μελέτες (γιατί στην ουσία έχεις ανάγκη από μία μελέτη ενεργειακής απόδοσης).

Φαντάζομαι τον "δικηγόρο - κορυφή" που αναφέρεις και στο άλλο thread τον πλήρωσες αδρά για να κάνεις την δουλειά σου.

 

Είναι το λιγότερο προσβλητικό και υποτιμητικό

για τον οποιοδήποτε μηχανικό συμμετέχει στο παρόν φόρουμ

να βλέπει έναν εντελώς ανορθόγραφο τύπο

από την μία να κομπάζει και να υπερηφανεύεται για τον δικηγόρο του

και από την άλλη να ¨ζητιανεύει"

(όταν θέλεις να αποκτήσεις κάτι χωρίς να προσφέρεις αντάλλαγμα στην ουσία ζητιανεύεις)

για συμβουλές και μελέτες.

 

Άσε που πραγματικά απορώ,

τι σόι επάγγελμα κάνει ο τύπος που από την μια δεν σκαμπάζει μία από ορθογραφία

και από την άλλη κατέχει ακίνητα και πληρώνει και "κορυφή δικηγόρο"!

Link to comment
Share on other sites

Eχετε απίστευτη πλάκα τελικά.Τοτε αρχηγέ μου πιο το νόημα της ενότητας ''Ερωτήματα ιδιοτών''? Για να ρωτάμε δεν είναι?Εκανα κάτι που δεν επιτρέπετε?Αμα είναι βγάλτε την.Δηλαδή τόσα χιλιάδες ερωτήματα ιδιοτων που υπάρχουν εδώ πιος ο λόγος να υπάρχουν αν δεχτούμε αυτά που λες?Οσο για την ορθογραφία και το σπίτι μου,ή το επάγγελμά μου,τι δουλειά έχει το ένα με το άλλο?Μηπως θέλεις και πιστοποιτηκό πολιτικών φρονιμάτων? Η μήπως χρειάζεται να πάρω την άδειά σου για να αγωράσω και άλλα?Γουστάρω να είμαι κακιστος στην ορθογραφία so what...Σου ζήτησα δουλειά στο γραφείο σου και σε νοιάζει?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.