Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία Μεταβίβασης Οικοπέδου


Recommended Posts

Φίλοι, καλησπέρα! Ενός γνωστού μου ο πατέρας θέλει να του μεταβιβάσει ένα οικόπεδο, στο οποίο έχει χτιστεί μια αποθήκη. Η συμβολαιογράφος του ζήτησε ένα τοπογραφικό.

 

Αυτός έχει ενα παλιότερο τοπογραφικό του 85, το βγάλαμε μια φωτοτυπία, το υπέγραψα, το σφράγισα για να το δώσει στη συμβολαιογράφο.

 

Το οτι το υπέγραψα χωρίς να το έχω μετρήσει, τι κινδύνους νομικούς έχει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε, κάνε λίγο αναζήτηση σε παρακαλώ. Το θέμα έχει απαντηθεί άπειρες φορές.

Η σούμα είναι, πως με αυτό που έκανες, υιοθετείς όλα τα λάθη που μπορεί να έχει το παλιό τοπογραφικό, είτε από λάθος μέτρηση, είτε από απροσεξία του μηχναικού, είτε επειδή από το 1985 μέχρι σήμερα έχουν μεσολαβήσει 25 χρόνια μέσα στα οποία το πιο πιθανόν είναι να έχουν αλλάξει οι ισχύουσες διατάξεις!!!!!!

Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο να κάνει κάποιος αυτό που έκανες!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα για όνομα του Θεού !

Τι άλλο θα ακούσουμε ακόμα

Πιστεύω συνάδελφε να πληρώθηκες σε δραχμές που ίσχυαν τότε γιατί αλλιώς θα έχεις σοβαρό πρόβλημα.

Και κακώς ξοδεύτηκες για φωτοτυπία, δεν έβαζες blanco στην υπογραφή και στη σφραγίδα !

:-x:-x:-x

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτός έχει ενα παλιότερο τοπογραφικό του 85, το βγάλαμε μια φωτοτυπία, το υπέγραψα, το σφράγισα για να το δώσει στη συμβολαιογράφο.

 

Το οτι το υπέγραψα χωρίς να το έχω μετρήσει, τι κινδύνους νομικούς έχει;

 

Πέραν του ότι είναι αδιανόητο να ακούς μια παρόμοια δήλωση από ένα μηχανικό, έστω και μικρής εμπειρίας, θέλω να σε ρωτήσω τι σε έκανε να απευθύνεις το απίθανο αυτό ερώτημα στο forum, κατόπιν εορτής, και τι είδους απαντήσεις προσδοκάς;

Link to comment
Share on other sites

mansar

καλά θα κάνεις να πάς και να το πάρεις πίσω και να το καταστρέψεις

είναι εντελώς αδιανόητο να υπογράφεις μετά απο 26 χρόνια τοπογραφικό άλλου συναδέλφου

χωρίς να κάνεις οποιοδήποτε στοιχειώδη έλεγχο

να μάθεις να υπογράφεις τις δουλειές μελέτες ή κατασκευές που κάνεις ο ίδιος και ΜΟΝΟ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, συγχωρέστε με απλά δεν σας το εξήγησα πλήρως. Το τοπογραφικό το είχε κάνει η μητέρα του φίλου μου που ήταν τοπογράφος αλλά την έχασαν. Για εξυπηρέτηση το έκανα, και εννοείται πως δεν πήρα χρήματα. Απλά μετά σκέφτηκα όλα αυτά που λέτε. Είμαι άπειρος και χαίρομαι για την απόκρισή σας.

Link to comment
Share on other sites

Έστω και αν θεωρείς σωστές τις μετρήσεις που έγιναν πριν από 26 χρόνια, είναι μεγάλο σφάλμα να υπογράφεις ένα τδ χωρίς να έχεις δική σου εικόνα για το ακίνητο. Πέρα ασπό το γεγονός ότι θα έχουν αλλάξει οι όμοροι ιδιοκτήτες, το πιθανότερο είναι να έχουν αλλάξει τα όρια αρτιότητας και ίσως και οι ΟΔ.

 

Προσωπικά, θα ήλεγχα το τδ ακόμη και αν το είχα συντάξει εγώ, πριν από 26 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Κραζετε ενα νεο μηχανικο(και εγω νεος ειμαι) οταν ολοι σας γνωριζετε και γνωριζουμε οτι το ενα συντριπτικο ποσοστο συναδελφων ,για συμβολαια αγορας απλα σφραγιζουν για ενα 50αρικο εως 100ρικο τοπογραφικα χωρις καν να ανοιξουν το σχεδιο

 

ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟ ,βεβαιως ειμαστε σε ολα αυτα εναντια, αλλα μην εκπλησεστε,το ξερουμε οτι συμβαινει κατα κορον

 

Σαφως και πρεπει να εχουμε πληρη εικονα για αυτα που σφραγιζουμε.Πρακτικες μηχανικων παλαιας κοπης ,του ελα μωρε δε βαριεσαι τοπογραφικο συμβολαιου ειναι,πρεπει να εκλειψουν

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πάλι κι αυτό !

Το ότι θέλουμε όλοι μας να προστατεύσουμε ένα νέο συνάδελφο είναι κακό ;

Ξέρεις πόσο μπορεί να στοιχίσει αυτό το 50άρικο ή 100ρικο ;

Αξίζει τον κόπο ;

Δεν είναι λίγοι οι συνάδελφοι που είχαν και έχουν νομικά και πειθαρχικά προβλήματα και το έχουν μετανιώσει οικτρά.

Πάνω απ' όλα πρέπει να είμαστε Αξιοπρεπείς Επιστήμονες .

Το πτυχίο του καθένα και η αξιοπιστία του αξίζει όσο τίποτα σε χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλα δεν νομιζω να υπαρχουν συναδελφοι που υπογραφουν για 50 και 100 ευρω τοπογραφικα για οικοπεδα που ουτε καν εχουν ιδεα που βρισκονται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.