Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός ενεργειακών συστημάτων - Επαγγελματικά Δικαιώματα


Recommended Posts

Καλή σας μέρα!

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για την ιδιάζουσα περίπτωση μου ως μηχανικός.

 

(τα δεδομένα)

Έχω τελειώσει το 2007 από σπουδές στην Αγγλία (ηλεκτρολόγος μηχανικός και μάστερ σε μηχανολογικά κτίριων). Έπειτα από εξετάσεις του ΔΟΑΤΑΠ βγήκε η απόφαση 8 μαθημάτων οπού δεν μπήκα στη διαδικασία να δώσω. Μου δόθηκε έπειτα από εξετάσεις στο ΤΕΕ η ειδικότητα του μηχανικού ενεργειακών συστημάτων ( καθώς οι 2 πτυχιακές ήταν πάνω σε φωτοβολταϊκά και το μάστερ πάνω σε εξοικονόμηση ενέργειας).

 

(η ερώτηση)

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να υπογράψω μελέτες για φωτοβολταϊκά (πχ) και γενικά τι μπορώ να υπογράψω τελικά εγώ έπειτα από 4 χρόνια σπουδών και 4 χρόνια δουλείας? 'Η πως μπορώ να μάθω, ποιος δηλαδή είναι ο φορέας κτλ. Ή κάποια πρόταση για να μπορώ και εγώ να πω ότι όλα αυτά τα χρόνια δεν πήγαν εντελώς τζάμπα.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των πρότερων

 

ΝΧ

 

Παρατηρήσεις

 

1. Δεν επιτρέπονται τα κεφαλαία στον τίτλο

2. Δεν επιτρέπονται τα κεφαλαία στο κείμενο.

3. Οι δημοσιεύσεις πρέπει να αναρτώνται στην σωστή κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής

 

Κατά τα λοιπά καλώς ήλθατε στο forum

avgoust

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας συζητήσεις άλλων συναδέλφων έχω την εντύπωση ότι η πιο σίγουρη λύση είναι να γραφτείς στο αντίστοιχο επιμελητήριο της χώρας σπουδών. Και με τέσσερα χρόνια εμπειρία νομίζω ότι καλύπτεις το διάστημα που απαιτεί ο αντίστοιχος φορέας, απλώς αν δεν κάνω λάθος απαιτούνται και κάποιες εξετάσεις. Ας μιλήσει όιμως καλύτερα κάποιος που έχει σχετική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου κυνήγα τα μαθήματα .

Όπως έχω αναφέρει χιλιάδες φορές ότι με παρεμφερείς τίτλους κανένας μηχανικός δεν μπορεί να υπογράψει και να σφραγίσει μελέτες παρά μόνο με σφραγίδα άλλου μηχανικού .

Αν ήταν λοιπόν τόσο εύκολα τα πράγματα κανένας δεν θα έδινε τα μαθήματα .

Στις επιτροπές όμως του ΤΕΕ μπορούν να λάβουν μέρος και μέλη μηχανικοί του ΔΟΑΤΑΠ και εάν δεν υπάρχει κάποιο μέλος τότε σίγουρα πέρα από την βεβαίωση ισοτιμίας οι επιτροπές έχουν την δυνατότητα να ενημερωθούν και από το ίδιο το ΔΟΑΤΑΠ .

Άρα λοιπόν το θέμα είναι πως δεν θα επέτρεπαν τόσο εύκολα σε κάποιο να ασκήσει δικαιώματα μηχανικού με παρεμφερή τίτλο και πόσο μάλλον να σφραγίζει σχέδια και μελέτες χωρίς την έγκριση του ΔΟΑΤΑΠ .

Link to comment
Share on other sites

Απευθύνσου στο ΤΕΕ το οποίο και σου έδωσε τον τίτλο. Ζήτα να σου αναφέρουν (εγγράφως) τι επαγγελματικά δικαιώματα έχεις.

Είναι οι μόνοι που μπορούν να απαντήσουν με σαφήνεια μιας και η ειδικότητα αυτή (τουλάχιστον για εμένα) είναι άγνωστη.

 

Τα τηλέφωνα του ΤΕΕ υπάρχουν εδώ

Αν έχεις νεότερα σε παρακαλώ επέστρεψε να ενημερώσεις.

Link to comment
Share on other sites

και η ειδικότητα αυτή (τουλάχιστον για εμένα) είναι άγνωστη.

 

Για αυτό την δίνουν .Οι παρεμφερής τίτλοι αυτό το σκοπό έχουν να είναι άγνωστοι και να μην έχουν δικαιώματα ώσπου να αποδοθεί η αντιστοιχία του κανονικού τίτλου από το ΔΟΑΤΑΠ .

Αυτοί λοιπόν είναι προσωρινοί τίτλοι .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.