Μετάβαση στο περιεχόμενο

4M - πολλές θερμικές ζώνες


miltos

Recommended Posts

Σε ενεργειακή μελέτη έχω ορίσει 5 θερμικές ζώνες. Όταν δουλεύω τα συστήματα, το πρόγραμμα αργεί αφόρητα. Πχ όταν ορίζω "στοιχεία θερμαντικών μονάδων" στο ΖΝΧ και πατάω ok, το πρόγραμμα "σκέφτεται" για ~25sec. Το έχω δοκιμάσει σε 2 PC και η συμπεριφορά είναι παρόμοια. Έχει τύχει σε κάποιον αυτή η περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Kριμα το χιλιαρικο, δεν εχω τιποτα αλλο να πω...

Να ταν μονο αυτο το προβλημα με το συγκεκριμενο λογισμικο, καλα θα ταν...

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα ότι για να περιηγηθώ από το ένα σύστημα στο άλλο χρειάζομαι 110sec. Όταν ορίζω επιφάνεια ηλιακού συλλέκτη σκέφτεται για 4,5sec.

Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο ο υπολογιστης....εμεις στο γραφειο το εχουμε εγκαταστησει σε τρεις διαφορετικους υπολογιστες και οι χρονοι αποκρισης του προγραμματος ''παιζουν '' αρκετα απο μηχανημα σε μηχανημα.

Μου εχει τυχει και περιπτωση να κολλησει τελειως το προγραμμα και να χρειαστει να το ξαναεγκαταστησω γιατι δεν αναγνωριζε πλεον το κλειδι.

Αλλα ξαναλεω...αυτα ειναι τα λιγοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει τυχει και περιπτωση να κολλησει τελειως το προγραμμα και να χρειαστει να το ξαναεγκαταστησω γιατι δεν αναγνωριζε πλεον το κλειδι.

 

καλά αυτό είναι στάνταρ και στο adapt...και όχι τπτ άλλο το θεωρούν λύση του προβλήματος την επανεγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενεργειακή μελέτη έχω ορίσει 5 θερμικές ζώνες. Όταν δουλεύω τα συστήματα, το πρόγραμμα αργεί αφόρητα. Πχ όταν ορίζω "στοιχεία θερμαντικών μονάδων" στο ΖΝΧ και πατάω ok, το πρόγραμμα "σκέφτεται" για ~25sec. Το έχω δοκιμάσει σε 2 PC και η συμπεριφορά είναι παρόμοια. Έχει τύχει σε κάποιον αυτή η περίπτωση?

 

Με τι υπολογιστή δουλεύεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν το θες μονο για επιθεωρησεις μην το παρεις, τζαμπα τα λεφτα ειναι.

Η μονη περιπτωση που ΙΣΩΣ βοηθαει, ειναι οταν εχεις να επιθεωρησεις μια ολοκληρη πολυκατοικια αλλα βγαζοντας ξεχωριστα ΠΕΑ για καθε διαμερισμα...(σπανια περιπτωση το ξερω)

Εκει οντως βοηθαει γιατι του εχεις σχεδιασει ΟΛΟ το κελυφος και το προγραμμα σου δινει την δυνατοτητα ειτε να βγαλεις ΠΕΑ για ολο το κτιριο, ειτε ανα ιδιοκτησια (αφου του τις εχεις ορισει απο πριν).

Βεβαια και εκει μιλαμε για την προχειροτητα της προχειροτητας, καθως στα εκαστοτε ΠΕΑ ιδιοκτησιας, φαινεται στο εμβαδον τα τ.μ ΟΛΟΥ του κτιριου και πρεπει να καθεσαι να τα διορθωνεις ενα προς ενα....επικοινωνησα με μια υπαλληλο της τεχνικης υποστηριξης της 4Μ και μου ειπε οτι θα το κοιταξει...αγνοειται ομως απο τοτε....:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.