Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιτελές οικοδόμημα κι ΕΠΑΕ


Recommended Posts

Καλημέρα,

Μου δημιουργήθηκε η εξής απορία...

...Στις περιπτώσεις που ένα κτίριο ξεκινά, γίνεται ο σκελετός (άρα η άδεια μπορεί να πάρει επ 'αόριστον αναβολή) και παραμένει σ'αυτή την κατάσταση για χρόνια, για οικονομικούς κι όχι μόνο λόγους του ιδιοκτήτη.... δεν υπάρχει καμία κύρωση;;; Όταν ένα κτίριο έχει πάρει άδεια και πιθανότατα έγκριση από ΕΠΑΕ ως ένα ολοκληρωμένο έργο, με συγκεκριμένη όψη κι αισθητική, επιτρέπεται να μένει για άπειρα χρόνια ως γιαπί;

.... και η απορία μου δημιουργήθηκε εξαιτίας συγκεκριμένων οικισμών όπου έγινε παραχώρηση οικοπέδων, οι επίδοξοι ιδιοκτήτες πήραν τα οικόπεδα, για να κατοχυρώσουν την ιδιοκτησία έχτισε ο καθένας ένα γιαπί και τώρα 1 παρά 1 τα σπίτια είναι ημιτελή!!! Αυτός που ολοκλήρωσε το δικό του τι χρωστέι να έχει αυτή την άθλια θέα?!?!?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ορισμένες πληροφορίες για το θέμα σου στο άρθρο 22 του ΓΟΚ

 

Κατά τα άλλα οι γείτονες ας δείξουν λίγη ανοχή, ειδικά στους καιρούς που ζούμε.

Επιπλέον ας δουν και τα πλεονεκτήματα:

λιγότερη φασαρία, πιο ευκολή στάθμευση, λιγότερα αδιάκριτα βλέματα κλπ

 

Τέλος πάντων μηχανικοί είμαστε, όχι δικηγόροι να ανοίγουμε ιστορίες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα.Οι οψεις πρεπει να γινουν:

 

Αριθ. Οικ. 8957/04 (ΦΕΚ 425 Β'/2-3-04)

Aρθρο 4

Ισχύς, Τροποποίηση και αναθεώρηση της Αδειας δόμησης.

2. Για την παράταση ισχύος της Αδειας δόμησης, μόλις αποπερατωθεί ο φέρων

οργανισμός και οπωσδήποτε πριν λήξει η ισχύς της άδειας, επιτρέπεται η υποβολή αίτησης του ιδιοκτήτη που συνοδεύεται από δήλωση του Επιβλέποντα Μηχανικού σύμφωνα με τα υποδείγματα 8 και 9. Με τη δήλωση ο επιβλέπων μηχανικός δηλώνει ότι αποπερατώθηκε ο φέρων οργανισμός σύμφωνα με την Αδεια δόμησης και τις μελέτες που έχουν υποβληθεί, καθώς και το στάδιο των εργασιών.Η δήλωση συνοδεύεται από φωτογραφίες όλων των όψεων του κτιρίου ή της κατασκευής, αναγράφουν τον αριθμό της άδειας και είναι υπογεγραμμένες από τον επιβλέποντα. Το έντυπο της άδειας θεωρείται για παράταση ισχύος από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία με βεβαίωση για την υποβολή της αίτησης του ιδιοκτήτη και της δήλωσης του Επιβλέποντα Μηχανικού, καθώς και το στάδιο των εργασιών. Η θεώρηση αυτή λαμβάνει ειδικό ετήσιο αριθμό, συσχετισμένο με τον αριθμό της Αδειας δόμησης. Μετά τη θεώρηση της άδειας, η άδεια δόμησης ισχύει για αόριστο χρόνο, με τις προϋποθέσεις της αρχικής άδειας, απαιτείται όμως η αποπεράτωση των όψεων σε διάστημα οκτώ ( 8 ) ετών από την έκδοσή της, άλλως επιβάλλεται πρόστιμο από τον οικείο ΟΤΑ, σε βάρος του ιδιοκτήτη, σύμφωνα με το άρθρο 8 παρ.2 του Ν.3212/03 .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι καιροί είναι όντως δύσκολοι αλλά και ο καθένας μπορεί να ξέρει τις δυνατότητές του. Κατ'επέκταση είναι υπεύθυνος για τις πράξεις και για τη στάση του και δεν είναι σημερινό το φαινόμενο που αναφέρω.

Και για να μην μιλάω στον αέρα, το παράδειγμα που έχω στο μυαλό μου και έθεσα το θέμα (χωρίς να εμπλέκομαι άμεσα) είναι για τον παραθαλάσσιο οικισμό Μαριές στη Θάσο. Πρόκειται ένα πολύ συμπαθητικό αμφιθεατρικό χωριό πάνω στη θάλασσα με 3 υπέροχες μικρές παραλίες και άπειρα γιαπιά παρατημένα στα μπετά για πάνω από 10 χρόνια στο έλεος του θεού. Και μιλάμε για σπίτια τα οποία αν ήταν τουριστικά καταλύματα θα κόστιζαν ένα βουνό λεφτά λόγω θέας και πρόσβασης στη θάλασσα... Κι αν το κακό συμβεί σε έναν ανθρωπάκο το δικαιολογείς... αν συμβεί σε 20 γείτονες κάποιο λάκο έχει η φάβα...

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Μανωλη πολύ ενδιαφέρον το απόσπασμα που παραθέτεις,

 

Τι συμβαίνει όμως σε περίπτωση που η οικοδομή έχει ολοκληρώσει τον ΦΟ αλλά δεν ζητήσει παράταση ισχύος;

-----

φίλε th_tsoukalas

τι θα πετύχεις με την εφαρμογή του νόμου;

μήπως θα ολοκληρώσουν την οικοδομή μια ώρα αρχύτερα;

  1. θα χαλάσεις τη σχέση σου με τους μελλοντικούς σου γειτονες
  2. θα πληρώνουν πρόστιμο, οπότε θα έχουν λιγότερα χρήματα άρα και πιθανότητες να ολοκληρώσουν την οικοδομή
  3. θα αρχίσουν τις καταγγελίες στους υπόλοιπους γυρω γύρω

νομίζω πως πρέπει να είμαστε ρεαλιστές και να μην κανουμε παρορμητικές κινήσεις που δεν έχουν νόημα ή πραματικό ώφελος

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς, όπως προανέφερα δεν έχω καμία εμπλοκή στο θέμα... ήταν καθαρά θεωρητική η ερώτηση.

Φυσικά και δεν είμαι υπέρ των διενέξεων των γειτόνων και των διαρκών προσθίμων.

Το ζήτημα είναι να μην φτάνουμε στο σημείο να πρέπει να διορθώσουμε μια χάλια κατάσταση.

Δεν περίμενα πάντως τόση αντίδραση... δεν έθιξα και κανέναν... και ο καθένας θα συμφωνούσε με το απαράδεκτο θέαμα... αν δε έμενα εκεί θα είμαι εξαιρετικά συγχυσμένος...

Link to comment
Share on other sites

μα συζήτηση κάνουμε ... δεν σε μάλωσε κανείς

 

απλά τα θεματα τα διαβάζουν και ιδιώτες που μπορεί να είναι αγανακτησμένοι (πολλές φορές δικαίως)

και μπορεί να προχωρήσουν σε βιαστικές αποφασεις μη αναστρέψιμες που στο τέλος να δημιουργήσουν περισσότερα προβλήματα από αυτά που προσπάθησαν να επιλύσουν

Link to comment
Share on other sites

H απόφαση 8957/04 {"Νέος" Τρόπος έκδοσης αδειών} όπως έχουμε ξαναπεί ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ, διότι εκδόθηκε κατ'εξουσιοδότηση των διατάξεων του ν3212/03 που καταργηθηκαν. Υποχρέωση αποπεράτωσης των όψεων σε 6 έτη υπάρχει μόνο στις περιοχές που έχουν εκθοθεί οι σχετικές αποφάσεις βάσει του άρθρου 22 του γοκ. Ωστόσο το άρθρο 8 του ν.3212/03 που αρχικά είχε ανασταλεί η εφαρμογή του, ΔΕΝ καταργήθηκε τελικά, οπότε σήμερα ισχύει και δύναται ο Δήμος να επιβάλει πρόστιμο αν οι όψεις δεν αποπερατωθούν σε 8 έτη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ... PEACE!

Αλλά επιδή άρχισα να θυμάμαι κι άλλα μα παραθέσω και το εξής...

 

... το χωριό μου, στο νομό Λαρίσης, που πηγαίνω 1 φορά το χρόνο (και άρα δε με νοιάζει και ιδιαίτερα τι συμβαίνει) είναι ένας μικρός αμθιθεατρικός οικισμός, ούτε 200 κατοίκων, αλλά αρκετά όμορφο χωρίς να είναι χαρακτηρισμένο "παραδοσιακός οικισμός"...

... και κάποια στιγμή βλέπω χτισμένο ένα δήθεν "πηλιορείτικο" πυργόσχημο σπίτι, καμία σχέση με τη μορφολογία του χωριού και καμία σχέση και με το παρακείμενο Πήλιο σε τελική ανάλυση (μεγάλες μπαλκονόπορτες, γωνιακά μπαλκόνια σε πρόβολο, κι ο θεός να βάλει το χέρι του)...

... δεν μπορώ να περιγράψω το σοκ που είχα... ειδικά το βράδυ που το είδα κατάφωτο με 4-5 προβολείς... και τις γιαγιάδες του χωριού να κοιτούν εξτασιασμένες! γιατί ήταν ένα θεωρητικά "ωραιότατο" καινούργιο σπίτι...

Anyway...

 

(Έτσι είναι σε περιόδους αναδουλειάς... αποκτάς περίεργους προβληματισμούς...!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.