Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση δεξαμενής πετρελαίου 1κμ κάτω από το δάπεδο


Recommended Posts

Καλημερα,

παιδια θα ηλελα καποιος να με ενημερωσει σχετικα για το αν επιτρεπεται η εγκατασταση δεξαμενης πετρελαιου 1κμ κατω από το δαπεδο χωρου κυριας χρησης (κατοικια , καταστημα).

Η δεξαμενη θα είναι μερος της εξκαταστασης θερμανσης του χωρου και θα είναι πληρως εγκιβωτισμενη και μπαζωμενη κατω από το μπετον δαπεδου.η τροφοδοσια καθως και η εξαερωση ή αερισμος της δεξαμενης θα γινεται από σημειο εκτος του χωρου κυριας χρησης μεσω εγκαταστασης σωληνωσεων περιπου 1,0 μετρου μηκους καθως η δεξαμενη θα βρισκεται διπλα σε εξωτερικο τοιχο.

Διαστασεις δεξαμενης 1,00χ1,00χ1,00

 

 

ρωταω γιατι εμπλεξα με κατι ****κισμενες στο τμημα εκδοσης αδειων στην πολεοδομια Κατερινης και:

 

λογο ΚΕΝΑκ πρεπει να εχω θερμανση,

1)αν βαλω κλιματιστικες αυτονομες μοναδες μου ζητανε να τις δειξω στις οψεις.(εχω περασει ηδη ΕΠΑΕ οποτε δε μπορω ξανα απο την αρχη)

2)αν δειξω θερμανση με πετρελαιο θελουν να δειξω που θα μπουν λεβητας και δεξαμενη.Ο ΛΕΒΗΤΑΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΘΙΣΤΙΚΟ. Η δεξαμενη τους πειραζει και μου λεν απαγορευεται.

 

παρακαλω σημειωστε οτι προκειτε για προσθηκη καθ ηψος και δεν υπαρχει δομηση.

 

αν δειξω τη δεξαμενη εξω απο το σπιτι (μπαζωμενη) παλι μου ζητανε δομηση.

 

 

μπορει καποιος να βοηθισει η να προτεινει κατι?

 

ξερετε που μπορω να στειλω γραπτο ερωτημα στο υπουργειο για να μου απαντησουν σχετικα?Βλεπετε Η κατασταση στην π. Κατερινης εχει φτασει στο απροχωρητο διοτι η τεως προισταμενη ηθελε τις μιζες της και κανει οτι μπορει για αυτο. Σκεφτομαι οοτι τα ερωτηματα στο υπουργειο ειναι ο μονος δρομος πλεων διοτι ενα ξερο ΟΧΙ "επειδη το λεω εγω σαν αφεντικο εδω" ειναι κατι το απαραδεκτο και ελεινο.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

2)αν δειξω θερμανση με πετρελαιο θελουν να δειξω που θα μπουν λεβητας και δεξαμενη.Ο ΛΕΒΗΤΑΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΘΙΣΤΙΚΟ. Η δεξαμενη τους πειραζει και μου λεν απαγορευεται.

δίκιο έχουν,

διάβασε τον κτιροδομικό για να ενημερωθείς για τους λέβητες

---

εμένα η απορία μου είναι γιατι δεν βάζεις και υπόγειο να έχεις εκεί και τον λεβητα,ωστε ο χώρος να είναι επισκέψιμος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω.

κμ = κυβικο μετρο ( λαθος μου που δε το διευκρινισα)

δε μπορω να βαλω υπογειο γιατι κανω προσθηκη οροφου και οχι προσθηκη κατ επεκταση.

ναι δικιο εχουν για το αν πρεπει να μπει η υπογεια δεξαμενη στη ν καλυψη και δομηση αλλα τα σχεδια γιναν εδω και δυο χρονια (προ ΚΕΝΑΚ) και λογω καθυστερησης προσκυρωσης τωρα ελεγθηκε και το κακο ειναι οτι ηδη περασε αρχιτεκτονικα και ΕΠΑΕ.η Δομηση και η καλυψη ειναι εξαντλημενες και αν βαλω μια τετοια δεξαμενη πρεπει να αλλαξω αρχιτεκτονικα.

 

τελικα , εντος δαπεδου μπορω να εχω δεξαμενη ?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να σας πω οτι το κτιριο θα θερμενεται απο λεβητα και δεξαμενη που θα τοποθετηθει σε τμημα αποκτου εξωστη. βλεπεται το ισογειο εχει κατοψη 120τμ και η προσθηκη οροφου περιπου 60τμ. αλλα αν το δειξω εκει παλι πρεπει να μετρησει στην δομηση και να αλαξω σχεδια.

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

παιδια να ρωτησω κατι τελευταιο.

σε καποιο σημειο της κατοικιας υπαρχει ενας χωρος 1,50χ1,8 περιπου που τον χαρακτιριζω αποθηκη. μπορω να βαλω τη δεξαμενη μου εκει?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

τον κτιριοδομικό τον διάβασες;

 

----

νομίζω δεν μπορείς να βάλεις τη δεξαμενή καυσίμων στον ίδιο όροφο που κατοικείται

όμως ξαναλέω διάβασε τον κτιριοδομικό

εκεί το γράφει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.