Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά δίπλα στη θάλασσα


Recommended Posts

Armageddon

Ο πελάτης αποφάσισε να προχωρήσει μόνος και να εγκαταστήσει Solyndra σε στέγη!

 

Προσωπικά θα πήγαινα σε εγκατάσταση γαλβασισμένου χάλυβα και πιστοποιημένου με salt Resistance πανέλου. Σε περίπτωση που μου ξανατύχει θα εξετάσω και κόστος αυτόματης πλύσης.

Link to comment
Share on other sites

Το γαλβανισμένο όμως δεν έχει λεια επιφανεια,στην επιφανεια του οι μικρες κοιλότητες θα κατακρατουσαν αλάτι ,το οποιο σιγά σιγά θα έφτανε στο μαλακό σιδηρο και μετά θα ήταν ζητημα λιγων ετών να σαπισουν όλα.

 

Εγω θα έδινα προβάδισμα στο ανοδιωμένο γιατι δημιουργει μια πολυ λεια επιφάνεια κλεινοντας εντελως τους πόρους του αλουμινιου .

Θα έκανα και κατι άλλο.Αφου έστηνα τις ανοδιωμένες βασεις, θα έστρωνα με πιστόλι ένα καλο βερνικι που θα δημιουργουσε κατι σαν πλαστικοποιηση.

 

Η δε διαβροχή με γλυκό νερό,οπως έχω γράψει και πιο παλιά, ειναι μια εξαιρετικη ιδέα που αξιζει να μελετηθει .

 

Και μάλιστα όχι μόνο σε περιβάλλον εντονης αλατότητας ,αλλά και γενικά γιατι

 

1. Ο δεικτης διάθλασης του νερου βρισκεται κάπου ανάμεσα σε αυτόν του γιαλιου και του αέρα,οπότε σε περίπτωση συνεχους ηπιας ροης στην επιφάνεια των πανελ,η απώλειες απο ανάκλαση μειώνονται και

2. προκειται για υδρόψυξη και άρα αυξηση της απόδοσης των κυψελών λόγω μειωσης της θερμοκρασίας λειτουργιας τους σε μια σταθερη χαμηλη θερμοκρασία 30-35 Κελσίου

 

 

Ασφαλώς εχουν να διερευνηθουν ζητήματα παροχής νερου, κατανάλωσης αντλιας για την ανακύκλωσή του, κόπωσης των πανελ.Καποιοι λένε οτι οι κυψέλες που δεν "τεντωνονται" σε υψηλές θερμοκρασίας λειτουργίας θα ζησουν περισσότερο και θα αποδιδουν καλύτερα.Υπάρχουν βεβαια κι αυτοι που έχουν βασιμες επιφυλάξεις για τη στεγανότητα του πανελ και τη διάβρωση του κρυστάλλου . Αλλά και για τη διάβρωση των μεταλλικών συστημάτων στηριξης. Δηλαδη γαλβανισμένες αν διαβρέχονται για να ξεπλένεται το αλμυρό ή αν διαβρέχονται από σπόντα μαζί με τα πάνελ πιστευω μετράνε μηνες πριν την εμφάνιση εκτεταμένης σκουριάς

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ο πελάτης επανήλθε και από Σεπτέμβριο εξετάζουμε τα ενδεχόμενα.

Αποφάσισε για το πανέλο (κατ' αυτόν έχει 61701, εγώ προσωπικά δεν το έχω δει)

Και θα πάμε σε ανοδιωμένο αλουμίνιο, οπότε είμαι στη διαδικασία εξεύρεσης προμηθευτή.

Εντωμεταξύ, δεν μου έφταναν όλα αυτά, το κεραμίδι είναι κολλητό στην πλάκα, οπότε η στήριξη δεν θα ίναι η κλασσική αλλά με ποδαράκια και ντίζες στην πλάκα.

Ίδωμεν ....

 

P.S. Σε pm θα εκτιμούσα αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει προμηθευτή ανοδιωμένου αλουμινίου

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να έρθεις σε επαφή με ALUMIL και EXALCO, έχουν και οι 2 ανοδιωμένες βάσεις.

 

Όσον αφορά το κόστος να υπολογίζεις ότι οι ανοδιωμένες βάσεις ανεβαίνουν σε κόστος 40% με 60% σε σύγκριση με τις μη ανοδιωμένες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.