Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Αρτιότητα σε περιοχή natura.


Recommended Posts

Καλημερα παιδια.

 

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με την αρτιοτητα σε εκτος σχεδιου δομηση σε περιοχη natura.

 

Συγκεκριμμενα , εχω ενα αγροτεμαχιο 3154τ.μ. πανω στην εθνικη οδο Ιωαννινων - Αθηνων , το οποιο και νοικιαζα για μαντρα αυτοκινητων. Ο ενοικιαστης εφυγε και πηρα την αποφαση να το πουλησω.

 

Το τοπογραφικο που εχω (απο το 2005) αναφερει οτι το αγροτεμαχιο ειναι αρτιο και οικοδομησιμο κατα παρεκκλιση (αν καταλαβα καλα αυτα που μου ειχε πει ο μηχανικος , ο λογος εχει να κανει με την φατσα του στην εθνικη και την ημερομηνια δημιουργιας).

 

Ομως , με ενημερωσε ενας μεσιτης οτι πλεον το αγροτεμαχιο μου εχει ενταχθει στο natura και με τον νεο νομο δεν ειναι αρτιο και οικοδομησιμο (γιατι εχουν καταργηθει οι παρεκκλισεις κατω απο 4 στρεμματα).

 

Διαβαζοντας τον νομο καταλαβαινω πως εχει δικιο.

 

Εχω ομως 2 αποριες :

 

α) Πως μπορω να δω αν η εθνικη οδος Ιωαννινων - Αθηνων (8χιλ) ανηκει πραγματι στο natura ;

 

β) O νομος αφορα τα "νεα" αγροτεμαχια (που θα προκυψουν π.χ. απο κατατμησεις η' συνενωσεις) η' και τα υπαρχοντα , οπως το δικο μου ; Στην δευτερη περιπτωση καταλαβαινω οτι δεν μπορω να κανω τιποτα , αν και δεν μπορω να καταλαβω πως ερχεται σε μια μερα το κρατος και σου αφαιρει κομματι της περιουσιας σου , οποια και αν ειναι αυτη , χωρις να μπορεις να κανεις τιποτα.

 

Θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα αν καποιος μπορουσε να με κατατοπισει.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ εισαι σε natura ΔΕΝ εισαι αρτιος και οικοδομησιμος...(οχι εσυ, το γηπεδο σου..)

 

Θα σου πει με σιγουρα ο μηχανικος που θα κανει νεο τοπογραφικο..

Δεν ισχυουν τα οσα γραφει η δηλωση του μηχανικου στο τοπογραφικο του 2005..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.