Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμβαδομετρικός προϋπολογισμός για αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κατάστημα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Έχω μια νομιμοποίηση αλλαγής χρήσης από αποθήκη σε κατάστημα κι έχω πρόβλημα με τον εμβαδομετρικό προϋπολογισμό:

 

το TEE μου λέει ότι δεν πρέπει να βγάζω αρνητική διαφορά προϋπολογισμών κι εγώ βγάζω αρνητική.

H πολεοδομία δεν έχει πρόβλημα με το αρνητικό οπότε και δεν με βοηθάει.

Δεν καταλαβαίνω τους συντελεστές βασικά:

είναι για την αποθήκη:

Εμβαδόν * 44.00 * 1.00(συντ. επιφανείας) * 1.00 (συντ. ζώνης) * 0.65 (συντ. επιρροής) ?

και για το κατάστημα:

Εμβαδόν * 44.00 * 1.00 (ίδιο εμβαδόν ίδιος συντ. επιφανείας) * 0.75 (?) * 0.75 (?)

Δεν ξέρω έτσι μου τα δίνει το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ δεν ξέρω αν είναι σωστά η λάθος.

Please help!

 

Παρατήρηση: Τα Greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση σου η διαφορά για το ΤΕΕ δεν είναι αρνητική καθότι

αν Ε= Εμβαδόν

Προϋπολογισμός Αποθήκης = Ε * 110 * 0,65 = 71,5 * Ε

Προϋπολογισμός Καταστήματος = Ε * 110 * 1,00 * 0,75 = 82,5 * Ε

 

Οπότε έχεις θετική διαφορά = 11 * Ε

 

Μην το μπερδεύεις με τον προϋπολογισμό (της πολεοδομίας) για τις κρατήσεις. Εκεί πράγματι (με Σ.Ζ.=0,75) η διαφορά είναι αρνητική καθότι:

Προϋπολογισμός Αποθήκης = Ε * 44 * 0,65 = 28.6 * Ε

Προϋπολογισμός Καταστήματος = Ε * 44 * 0,75 * 0,75 = 24,75 * Ε

Οπότε έχεις αρνητική διαφορά = -3,85 * Ε

 

Το παράδοξο αυτό συμβαίνει επειδή χρησιμοποιείς Συντελεστή ζώνης 0,75.

Το ΤΕΕ όμως υπολογίζει όλες τις περιπτώσεις ανεξάρτητα του που βρίσκονται με Συντελεστή ζώνης = 1,00

 

Οι Αμοιβές σου λοιπόν θα βγουν με την θετική διαφορά του προϋπολογισμού δηλ. Προϋπολογισμός = 11 * Ε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Καταρχήν αποφάσισα να κάνω μια προσπάθεια να γράψω ελληνικά, με έπεισες Άρη!

 

Όσο για το πρόβλημά μου :smile: εγώ στην διαφορά προϋπολογισμών τί θα βάλω για να στείλω στο ΤΕΕ να πάρω εντολή :sad: ? Η πολεοδομία μου λέει να βάλω τον προϋπολογισμό του καταστήματος Ε*44*0,75*0,75 (αφού έχω αρνητική διαφορά) αλλοιώς βάζω τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.