Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσάρτηση τμήματος αγροτεμαχίου εκτός σχεδίου όχι άρτιου & οικοδομήσιμου


Recommended Posts

Καλησπέρα. Εκφράζω μια απορία μου:

Υπάρχει περίπτωση να απαγορεύεται να προσαρτήσω ένα τμήμα αγροτεμαχίου εκτός σχεδίου όχι άρτιου και οικοδομήσιμου σε ένα όμορο αγροτεμάχιο, επίσης όχι άρτιο και οικοδομήσιμο;

Δεν υπάρχει σκοπός να δημιουργηθεί νέο άρτιο και οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο, απλά να αλλάξει η έκταση των δύο αγροτεμαχίων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν "προσαρτάται" το γήπεδο, απλά όταν δύο όμορα γήπεδα ανήκουν στον αυτό ιδιοκτήτη, η επιφάνεια του μη άρτιου μπορεί να προστεθεί στην επιφάνεια του άρτιου κατά τον υπολογισμό της επιτρεπόμενης δόμησης (ώστε να προκύψει μεγαλύτερη δόμηση, ως εάν το γήπεδο ήταν ένα).

Δεν γνωρίζω να υπάρχουν εξαιρέσεις...

 

Υ.Γ: Φυσικά αυτό δεν αφορά στα όρια και τις αποστάσεις από αυτά: Το γήπεδο στο οποίο χτίζουμε είναι πάντα μόνο το άρτιο, όχι το σύνολο των δύο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Οι ιδιοκτήτες είναι διαφορετικοί. Κανένα από ταδύο αγροτεμάχια δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, ούτε και θα γίνει μετά την ενδεχόμενη "προσάρτηση". Η ερώτηση είναι αν εκτός από συνένωση των δύο μπορώ να μεταφέρω ένα τμήμα του ενός στο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πώς θα αντιμετωπιστεί συμβολαιογραφικά, αφού τα δυο γήπεδα ανήκουν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες και θα πρέπει στο ενιαίο πλέον γήπεδο να έχει ο καθένας αναλογικά ποσοστό εξ αδιαιρέτου βάσει του εμβαδού της αρχικής ιδιοκτησίας του.

Τι νόημα όμως θα έχει μια τέτοια συνένωση αφού δεν υπάρχει η δυνατότητα οικοδομικής εκμετάλλευσης ;

Από τη μια μιλάς για συνένωση κι από την άλλη για μεταφορά τμημάτων, πράγμα που είναι αντιφατικό.

Μήπως τελικά οι σημερινοί ιδιοκτήτες επιθυμούν για κάποιο λόγο αμοιβαία ανταλλαγή ίσων εκτάσεων με σκοπό τη βελτίωση των γεωμετρικών στοιχείων των γηπέδων τους ;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που δεν ήμουν σαφής κι ευχαριστώ για την απάντηση. Δε θέλω να συνενώσω τα δύο αγροτεμάχια, απλά να μετακινήσω το όριο μεταξύ τους, δηλαδή να μεγαλώσω λίγο το ένα και να μικρύνω το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι, οι ιδιοκτήτες 2 όμορων αγροτεμαχίων , επιθυμούν να ανταλλαξουν τμήματα ώστε να βελτιωθεί η δυνατότητα εκμετάλλευσης των γηπέδων τους. Τα τμήματα δεν είναι ιδίου εμβαδού, εντούτοις ο ενας ιδιοκτήτης δέχεται να παραχωρήσει μεγαλύτερο τμήμα ώστε να ολοκληρωθεί η ανταλλαγή. Τα γήπεδα είναι άρτια και οικοδομήσιμα.

Υπάρχει πρόβλημα με τον χρόνο δημιουργίας των γηπέδων μετά την ανταλλαγή ? Θα θεωρηθεί δημιουργία νέου γηπέδου ώστε να απαιτείται 25άμετρο πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο? Εγώ θεωρώ πως όχι, όπως αναφέρεται και σε σχετική εγκύκλιο (η οποία βέβαια είναι προγενέστερη του 3212/2003 )

IV. Με ανάλογες σκέψεις και σύμφωνα με τη παραπάνω

γνωμοδότηση του ΝΣΚ στην οποία και παραπέμπουμε, πρέπει να γίνει

δεκτό ότι με την ανταλλαγή αυτή, τα δύο ακίνητα, αν είναι κατά

παρέκκλιση άρτια (πράγμα που δεν προκύπτει σαφώς από τα στοιχεία

του φακέλλου) δεν θεωρούνται από την άποψη των περί αρτιότητας

πολεοδομικών διατάξεων νέα, αλλά διατηρούν τη κατά παρέκκλιση

αρτιότητά τους, εφόσον βεβαίως κατά τα λοιπά με την ανωτέρω

ανταλλαγή δεν παραβιάζονται τα όρια της αρτιότητας αυτής".

(Εγκ-47381/7931/27-10-86)

 

Κάποια γνώμη επί του θέματος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μπορούμε να στηριχτούμε σε αυτή την εγκύκλιο.Αν ήταν να δημιουργούνται νέα γήπεδα μετά τον 2003, θα θεωρούνταν και το 1986 και θα ζητούσαν αρτιότητα 4000 μ2, αλλά η εγκύκλιος αναφέρει ότι είναι κατά παρέκκλιση και παραμένουν έτσι. Το λέει και ξεκάθαρα:

 

δεν θεωρούνται από την άποψη των περί αρτιότητας

πολεοδομικών διατάξεων νέα

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι το εκλαμβάνω Μανώλη, πως η συγκεκριμένη ενέργεια δεν δημιουργεί ΝΕΑ γήπεδα, ανεξαρτήτως του τι ισχύει ως προυπόθεση αρτιότητας. Ευχαριστώ για την γνώμη σου.

Link to comment
Share on other sites

Πoλύ σωστός ο συλλογισμός και η σκέψη του Μανώλη, αλλά δεν νομίζω ότι θα βρείς εύκολη απάντηση στο θέμα σου, DIMITRIS80

Γιατί;

"Τα πάντα ρει" σε ΥΠΕΚΑ-αποκεντρωμένες-Πολεοδομίες (κανείς δεν σκέφτεται έτσι-όλοι τρέμουν-και δεν αναλαμβάνουν καμία ευθύνη)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.