Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύστημα εξαερισμού σύμφωνα με ΚΕΝΑΚ


antonis_

Recommended Posts

Κοσμά

Δεν βάζεις κάτι παραπάνω από αυτό που σου βγάζει η διαστασιολόγηση της μελέτης, απλά, δεν βάζεις κάτι λιγότερο.

 

Τώρα το τι εξοπλισμό θα επιλέξεις είναι συνάρτηση της επίβλεψης (αν στην μελέτη προσδιορίζονται κάποια δεσμευτικά χαρακτηριστικά, σίγουρα πάντως να είναι n>50% για νέα εγκατάσταση), του ιδιοκτήτη (θέμα κόστους) και της πρότασης που μπορεί να του κάνει ο εγκαταστάτης (π.χ. αν πιστεύει ότι υπάρχει λόγος να μπει ένας συγκεκριμένος εναλλάκτης).

Που μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα;

Αν στην μελέτη πάρεις ένα συγκεκριμένο τύπο και βάλεις έναν υψηλό βαθμό απόδοσης που μπορεί να έχει, ενώ στην εγκατάσταση μπει ένας με μικρότερο β.α. (μεγαλύτερο του 50% αλλά μικρότερο αυτού της μελέτης), ο επιθεωρητής θα περάσει τα στοιχεία που του δίνουν τα πιστοποιητικά της κατασκευάστριας εταιρίας και εκεί μπορεί να προκύψει πρόβλημα με την κατάταξη του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέει ο ΚΕΝΑΚ "πάνω από 60% νωπό αέρα" νομίζω εννοεί ότι καλύπτεις πάνω από το 60% της απαίτησης του πίνακα 2.3 της ΤΟΤΕΕ με νωπό αέρα από το περιβάλλον (σε αντίθεση με αέρα καθαρισμένο σε φίλτρα π.χ. ενεργού άνθρακα) και όχι 60% σε σχέση με τον όγκο του χώρου σου.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον gashouk δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο.

 

Το 60% ποσοστό νωπού αφορά το μέρος του νωπού από την συνολική ποσότητα του αέρα που προσάγεται σε ένα χώρο, όπως προκύπτει από την μελέτη κλιματισμού.

 

Οι απαιτήσεις σε νωπό αέρα είναι αυτές του πιν. 2.3 και δεν μεταβάλλονται. Τόση είναι η ελάχιστη ποσότητα νωπού που θα προσάγεις υποχρεωτικά στον χώρο.

Οταν έχεις μόνο εξαερισμό δηλαδή προσάγεις μόνο νωπό αέρα στον χώρο το ποσοστό είναι 100%.

 

Οταν όμως έχεις ΚΚΜ, ένα μέρος του αέρα στο κιβώτιο μίξης είναι νωπός αέρας και ένα μέρος είναι αέρας ανακυκλοφορίας. Σε αυτό το ποσοστό αναφέρεται το 60%.

 

Π.χ. αν 100% είναι ο αέρας που προσάγεται το 80% είναι αέρας ανακυκλοφορίας και 20% αέρας νωπός.

Link to comment
Share on other sites

Το 60% νωπός, όπως αναφέρεται στις ΤΟΤΕΕ είναι μια ασυναρτησία. Προφανώς δεν λέει τίποτα για την γενική περίπτωση.

 

Πχ στην εξής περίπτωση:

 

διαβάζοντας σε κάποια άλλα θέματα σχετικά με τον αερισμό έλεγαν ότι αν για παράδειγμα χρησιμοποιήσουμε καναλάτες μονάδες και ρίξουμε το νωπό σε αυτές αποφεύγουμε τη χρήση εναλλάκτη. ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Η απάντηση είναι "γιατί όχι"?

 

Όσο τώρα για τον χώρο πωλήσεων που λες έτσι είναι αλλά δε ξέρω γιατί δε προβλέπεται ένας τρόπος αναγωγής του φορτιού ανάλογα με τον βαθμό απόδοσης του εναλλάκτη. Δηλαδή αν ο εναλλάκτης μας είναι 80+% έχει μεγαλύτερο κέρδος αρά θα μπορούσε να είναι μικρότερος σε παροχή τόσο όσο θα ήταν ένας με απόδοση 50% αλλά με όλη την απαιτούμενη παροχή αέρα.

 

Εννοείς να περάσεις μόνο ένα τμήμα της παροχής από τον εναλλάκτη? Δεν το βλέπω καθόλου βολικό να υλοποιηθεί.

 

Άλλωστε οι εναλλάκτες έχουν τις περισσότερες φορές μεγαλύτερη απόδοση απο 0,5 αρα υπερδιαστασιολογούμε τον εξοπλισμό.

Κάνω λάθος?

 

Γύρω στο 45-60% κυμαίνεται ο β.α. των εναλλακτών. Εξαρτάται βέβαια και από την παροχή αέρα, για δεδομένο εναλλάκτη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω εδω μπροστα μου Μιλτο καταλογο με εναλλακτες και βλεπω ολοι ειναι πανω απο το ποσοστο που λες. Εκτος και αν ειναι ιδεατο.!

 

Οσο για τον μικροτερο εναλλακτη που γραφω , ναι δε θα ειναι παντα βολικο να γινει. Ομως σε μεγαλες εγκαταστασεις που δεν εχεις μια μοναδα εξαερισμου μπορει και να βολευει.

Link to comment
Share on other sites

Με τις αποδόσεις που έχω στο μυαλό μου, πρέπει να έχεις πολλές μονάδες για να αφήσεις την μία χωρίς εναλλάκτη.

 

Έχεις κάποιο link για τους εναλλάκτες που λες?

 

Βρήκες και συ κενό των ΤΟΤΕΕ να εστιάσεις! Εδώ έχουν αφήσει άλλα και άλλα ακάλυπτα, περίμενες να καλύψουν αυτό?;)

 

Τον εναλλάκτη πάντως, είναι έτσι και αλλιώς καλό τον βάλεις. Εκτός αν σε βολεύει για συγκεκριμένο σκοπό.

Link to comment
Share on other sites

Τυχαια τελειως

http://www.kaffe.gr/product.asp?catid=406

http://www.kaffe.gr/product.asp?catid=119

Υπαρχουν και αλλα αλλα δε τα βρισκω τωρα σε καποιο site.

Βλέπω τώρα άλλους 10 πάνω απο 70% και μερικούς με 85%+.

 

Καλα κουβεντα κανουμε τωρα..

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... Έχει και διαγράμματα... Μήπως ορίζουν διαφορετικά την απόδοση? Δεν μπορεί...

 

Από τον Καφφέ πάλι, τα διαγράμματα για τις αποδόσεις κάποιων άλλων εναλλακτών (σαν ανεξάρτητα στοιχεία) στο παρακάτω link, ούτε που αγγίζουν αυτά τα ποσοστά:

 

http://www.e-kaffes.gr/index.php?page=shop.getfile&file_id=602&product_id=222&option=com_virtuemart&Itemid=1

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ο συγκεκριμένος. Ίσως οι εναλλάκτες build to order να μην έχουν μεγάλη απόδοση δε ξέρω. Πάντως κάτω απο 70% σε fix εφαρμογές δεν έχω βρει.

http://www.sivar.gr/gr/category/Air-to-Air-Heat-Exchangers/27

Δες και αυτά ένα ένα. Ελπίζω να μη θεωρείται διαφήμιση ε..??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.