Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύστημα εξαερισμού σύμφωνα με ΚΕΝΑΚ


antonis_

Recommended Posts

Σε γραφείο 100m2 σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ απαιτούνται 300m3/h. Αν αποφασίσω να κάνω 50% ανακυκλοφορία τότε έχω 150m3/h νωπό αέρα και 150m3/h ανακυκλοφορία ή 300m3/h νωπό αέρα και 300/h ανακυκλοφορία;

 

Για να έχει λογική το "πάνω απο 60% νωπού αέρα απαιτεί εναλλάκτη" που αναφέρει η ΤΟΤΕΕ, τότε θα πρέπει το άθροισμα ανακυκλοφορίας και νωπού αέρα να είναι 300m3/h, οπότε εμείς ρυθμίζουμε το ποσοστό νωπού. Στην περίπτωση που έχουμε 300m3/h νωπού αέρα πως καθορίζουμε το συνολικό ποσό αέρα που θα προσάγουμε?

Link to comment
Share on other sites

Gaskouk

Αφήνοντας κατά μέρος το ποντιακό ταπεραμέντο μου και διαβάζοντας ξανά την συλλογιστική σου με τα δικά σου μάτια και όχι με τον τρόπο που θέλω εγώ.... έχεις δίκαιο.

Μπέρδεψα ποσοστά και νωπούς.

 

Το πάμε από την αρχή: Σαν όρος το 60% από μόνο του, δεν λέει και πολλά πράγματα. Είναι μια γενική αρχή σχεδιασμού, δεν αφορά συγκεκριμένες ποσότητες νωπού και δεν συνδέεται με τον πιν. 2.3 της ΤΟΤΕΕ1. Θα έπρεπε να είναι πιο συγκεκριμένοι.

 

Ο πιν. 2.3 αφορά νωπό αέρα από εξωτερικό περιβάλλον.

Δεν είναι υποχρεωτικός κατά τον σχεδιασμό, δεν είναι ανάγκη δηλαδή να πάρεις τις τιμές αυτές στην μελέτη σου. Οι τιμές αυτές απέχουν από τον πιν. 2.4 αλλά όχι και τόσο από τον πιν. 2.5 της ΤΟΤΕΕ 2425/86. Επιπλέον στην παρ. 2.4.2 φαίνεται ότι το ποσό του νωπού δεν είναι και κάτι που καθορίζεται τόσο απλά.

 

Οι τιμές του πιν. 2.3 της ΤΟΤΕΕ1 χρησιμοποιούνται για τους υπολογισμούς της ενεργειακής ανάλυσης. Είναι αυτές του κτιρίου αναφοράς και με βάση αυτές θα συγκριθείς. Γι' αυτό αν και δεν σχεδιάζεις το σύστημά σου με αυτές,πρέπει να τις λάβεις υπ' όψιν γιατί μπορεί να βρεθείς στην ενεργειακή ανάλυση σε δυσμενή θέση.

 

Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και στον φωτισμό. Ναι μεν υποχρεωτικό μόνο είναι ότι πρέπει να φτάσεις τα 500 lux, αλλά αν δεν έχεις ΚΑΙ την εγκατεστημένη ισχύ παρόμοια με αυτή του κτιρίου αναφοράς (που δεν είναι υποχρεωτικό)..... την έκατσες.

 

 

Βελτιώθηκα ή εξακολουθώ να μην έχω την σωστή εικόνα;

Link to comment
Share on other sites

Για να έχει λογική το "πάνω απο 60% νωπού αέρα απαιτεί εναλλάκτη" που αναφέρει η ΤΟΤΕΕ, τότε θα πρέπει το άθροισμα ανακυκλοφορίας και νωπού αέρα να είναι 300m3/h, οπότε εμείς ρυθμίζουμε το ποσοστό νωπού. Στην περίπτωση που έχουμε 300m3/h νωπού αέρα πως καθορίζουμε το συνολικό ποσό αέρα που θα προσάγουμε?

 

Αν ρωτάς πως θα επιλέξουμε το ποσοστό ανακυκλοφορίας αν θεωρήσουμε ότι η ποσότητα εξωτερικού αέρα που προσάγουμε είναι αυτή που διαβάζουμε από τον πίνακα της ΤΟΤΕΕ, υποθέτω όπως το επιλέγαμε και προ ΚΕΝΑΚ κατά τη σχεδίαση ενός συστήματος κλιματισμού, θερμοκρασία προσαγωγής αέρα κλπ

 

 

Βελτιώθηκα ή εξακολουθώ να μην έχω την σωστή εικόνα;

 

Νομίζω πως ναι :) Παίζει αυτό που έγραψα πιο πάνω, ο τύπος που έγραψε στην ΤΟΤΕΕ για το > 60% να "διαφωνούσε" με αυτά που έγραψε ο άλλος για τον νωπό αέρα από εξωτερικό περιβάλλον του πίνακα 2.3 ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω gaskouk ότι αυτός που έγραψε το 60% είχε στο μυαλό του τον σχεδιασμό, την μελέτη δηλαδή.

Αυτός (που μπορεί να είναι το ίδιο πρόσωπο ή τα ίδια πρόσωπα) που έγραψε τον πιν. 2.3 είχε στο μυαλό του την ενεργειακή ανάλυση, δηλαδή να βρει μια ποσότητα στην οποία θα συγκριθεί το κτίριό σου με το κτίριο αναφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Σε γραφείο 100m2 σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ απαιτούνται 300m3/h. Αν αποφασίσω να κάνω 50% ανακυκλοφορία τότε έχω 150m3/h νωπό αέρα και 150m3/h ανακυκλοφορία ή 300m3/h νωπό αέρα και 300/h ανακυκλοφορία;

 

Θα έχεις 300m3/h νωπό, και ότι χρειαστεί από ανακυκλοφορία (αν χρειαστεί αυτό θα οφείλεται σε άλλους λόγους και όχι στις ανάγκες για αερισμό) προστίθεται στα 300m3/h.

 

Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και στον φωτισμό. Ναι μεν υποχρεωτικό μόνο είναι ότι πρέπει να φτάσεις τα 500 lux, αλλά αν δεν έχεις ΚΑΙ την εγκατεστημένη ισχύ παρόμοια με αυτή του κτιρίου αναφοράς (που δεν είναι υποχρεωτικό)..... την έκατσες.

 

Γιατί είναι υποχρεωτικό να φτάσεις στα 500lux? Οι μόνες υποχρεώσεις αναφέρονται στο άθρο 8 του ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Μίλτο, πραγματικά δεν θα το βρεις ξεκάθαρα όπως το νούμερο 55lm/W.

Αλλά από τα συμφραζόμενα της 5.1.3.1 της ΤΟΤΕΕ1, παρόλο που στο τέλος η παράγραφος λέει ασυναρτησίες και πρέπει να διορθωθεί, υποχρεώνεσαι να τηρήσεις την ελάχιστη στάθμη γενικού φωτισμού του πίν. 2.4.

Για αυτό κάνεις και φωτοτεχνική μελέτη (την οποία και παλιότερα έπρεπε να κάνουμε αλλά τώρα με την 2η εγκύκλιο μας το ξαναθυμίζουνε).

 

Μακάρι να ισχύει κάτι άλλο. Αυτό το θέμα με τα lux είναι μεγάλος πονοκέφαλος και με έχει παιδέψει πολύ. Οπότε αν πιστεύεις ότι κάνω λάθος πες το μου. Θα με βοηθούσες πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε γραφείο 100m2 σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ απαιτούνται 300m3/h. Αν αποφασίσω να κάνω 50% ανακυκλοφορία τότε έχω 150m3/h νωπό αέρα και 150m3/h ανακυκλοφορία ή 300m3/h νωπό αέρα και 300/h ανακυκλοφορία;

Για να έχει λογική το "πάνω απο 60% νωπού αέρα απαιτεί εναλλάκτη" που αναφέρει η ΤΟΤΕΕ, τότε θα πρέπει το άθροισμα ανακυκλοφορίας και νωπού αέρα να είναι 300m3/h, οπότε εμείς ρυθμίζουμε το ποσοστό νωπού. Στην περίπτωση που έχουμε 300m3/h νωπού αέρα πως καθορίζουμε το συνολικό ποσό αέρα που θα προσάγουμε?

Θα έχεις 300m3/h νωπό, και ότι χρειαστεί από ανακυκλοφορία (αν χρειαστεί αυτό θα οφείλεται σε άλλους λόγους και όχι στις ανάγκες για αερισμό) προστίθεται στα 300m3/h.....

Αν δεν θέλουμε να χρεωθούμε τις συνέπειες του "θεωρητικού συστήματος" και βάλουμε 65% νωπό με εναλλάκτη nR = 0.55, γίνεται να μου εξηγήσετε πως θα πρέπει να συμπληρωθεί η καρτέλα του μηχανικού αερισμού στο παραπάνω παράδειγμα, όπου η απαίτηση για νωπό σύμφωνα με τον πίνακα 2.3 προκύπτει 300m3/h τουλάχιστον. Βάζω ένα υποθετικό νούμερο E_vent = 2,64 (kW s/ m3).

Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος έβαζε μια φωτό με την καρτέλα.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Σε κτιρια τριτογενή τομέα είναι νομίζω υποχρεωτικός ο εξαερισμός. Αν αναλογα τη χρήση κάνεις εναλλαγή ανω του 60% του εσωτ.αέρα, θέλεις και εναλλάκτη θερμότητας. Δεν νομίζω να μπορείς να πεις στο τομεα του σχεδιασμού ότι λόγω κόστους δεν θελω να τοποθετήσω τετοιο σύστημα (οπως πχ δεν μπορεις να πεις οτι δεν θες ηλιακο θερμοσιφωνα)

Link to comment
Share on other sites

@parth

Αυτό το γνωρίζω, το λέει ο Κ.Εν.Α.Κ. στο άρθρο 8, παρ. 3.1.α.

Άλλο ρώτησα όμως.

Κανένας καλός άνθρωπος, γίνεται να απαντήσει σ' αυτό που ρωτώ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.