Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπογραφή μελέτης τρίτου...


mitsiaras

Recommended Posts

καλησπερα

ειμαι νεο μελος εδω στο φορουμ

εκανα την εγγραφη κυριως για καποιες αποριες που εχω και θα ηθελα κθοδηγηση απο καποιον ποιο εμπειρο συναδελφο

μου ζητηθηκε να υπογραψω μια μελετη η/μ εγκαταστασεων (υδρευση - αποχετευση - θερμανση) χωρις ομως να εχω εκπονησει ο ιδιος την μελέτη.

ακομα δεν εχω παρει τα σχεδια στα χερια μου για να αποφασισω εαν α το αναλαβω

αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης: τι χρηματα να του ζητησω για αυτη την εξυπηρετηση που θα του κανω?

Link to comment
Share on other sites

μου ζητηθηκε να υπογραψω μια μελετη η/μ εγκαταστασεων (υδρευση - αποχετευση - θερμανση) χωρις ομως να εχω εκπονησει ο ιδιος την μελέτη.

 

Το ότι αυτό είναι παράνομο και σε προσβάλλει σαν μηχανικό, δε το σκέφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Έχω εκπονήσει ερκετές φορές μελέτες που έχουν υπογράψει άλλοι αλλά δεν έχω δεχτεί ποτέ να υπογράφω μελέτες που δεν έχω εκπονήσει ο ίδιος.

Το ποσοστό υπογραφής είναι ευθέως ανάλογο με το ρίσκο που παίρνεις να βρεθείς στην φυλακή από αυτήν σου την υπογραφή και την δουλειά που θα κάνεις:

π.χ.: Υπογράφεις επίβλεψη στατικών χωρίς να πάς από κοντά να δεις "τι αέρας φυσάει" στην οικοδομή; Μεγάλο ρίσκο! Αν το ήξεραν οι ασφαλιστικές σου δεν θα σε ασφαλίζαν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.