Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνεχόμενα οικόπεδα ιδίου ιδιοκτήτη εντός σχεδίου


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα

Έχω ένα οικόπεδο εντός σχεδίου άρτιο κατα παρέκλιση εμβαδού 144τ.μ. όμορο με μη οικοδομήσικο οικόπεδο εμβαδού 37 τ. μ. το οποίο είναι όμορο με άρτιο κατά παρέκλιση οικόπεδο εμβαδού 156τ.μ.Τα οικόπεδα των 37 τ.μ. και 156 τ.μ. ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη με διαφορετικά όμως συμβόλαια των ετών 2003 και 2010. Για να εκδοθεί οικοδομική άδεια στο οικόπεδό μου πρέπει πρώτα να τακτοποιηθεί το μικρό οικόπεδο των 37 τ.μ. ή θεωρείται ότι αυτό είναι ενιαίο με το όμορό του των 156 τ. μ. και αποτελούν ένα οικόπεδο εμβαδού 193 τ.μ., επειδή είναι συνεχόμενα και ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη με απλή δήλωση του ιδιοκτήτη τους ή με άλλο τρόπο?

Η κατά κανόνα αρτιότητα στην περιοχή είναι Ε=200 τ.μ Π=10τ.μ.

Έχετε την υπ' αρ. 4895/1988 απόφαση του ΣΤΕ που αφορά συνεχόμενα οικόπεδα επειδή δεν έχω πρόσβαση στις αποφάσεις του ΣΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο οικόπεδα μπορούν να θεωρηθούν ως ενιαίο οικόπεδο για την έκδοση οικοδομικής αδείας, ως ανήκοντα στον ίδιο ιδιοκτήτη και με την προϋπόθεση ότι το ένα είναι τουλάχιστον άρτιο κατά παρέκκλιση.

Link to comment
Share on other sites

eval1

 

Καλώς όρισες...

 

Κοίταξε το παρακάτω που αναφέρεται στην 4895/1988 και 461/90 αλλά και σε διαφορετικές απόψεις!!!

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί (χωρίς σίγουρο συμπέρασμα) αλλά νομίζω ότι στην δική σου περίπτωση τα δύο οικόπεδα θα πρέπει να θεωρηθούν ενιαία...

 

001vb.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

και εδώ για το ίδιο θέμα...

 

trax001.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Αν βρω και το παλιό θέμα θα το φέρω εδώ...

-------------------------------------------------------

Υγ.

Βρε Τοπογάβρε μέσα στο μυαλό μου ήσουνα, ήθελα να σε αναφέρω ότι ως γάβρος δεν τα έχεις μόνο καλά με τις κατώτερες νομικές υπηρεσίες πχ. λαισμαν, διαιτητές, αλλά και με τις ανώτατες Νομ. συμβούλια, ΣτΕ, Άρειο Πάγο κλπ.κλπ.

Ως γάβρος και εγώ μιας άλλης εποχής σε χαιρετώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.