Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή κεντρικής θέρμανσης σε ατομική


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Σε μία πολυκατοικία αποφάσισαν όλοι οι ιδιοκτήτες να διακόψουν την λειτουργία του συστήματος κεντρικής θέρμανσης και να έχει το κάθε διαμέρισμα δικό του αυτόνομο σύστημα θέρμανσης.

 

 

Με τον φόβο της καταγγελίας (απειλές από γειτονική οικοδομή) θέλουν να γίνουν όλα νόμιμα με ότι προβλέπεται από το νόμο. Μου ανάθεσαν λοιπόν αυτή τη δουλειά. Στην πολεοδομία που έγινε αναφορά από γείτονα απάντησαν πως απλά πρέπει να τηρηθεί το άρθρο 27 του κιτριοδομικού κανονισμού. Έχω όμως κάποιες απορίες μιας και δεν μου έχει τύχει ξανά τέτοια περίπτωση και είμαι λιγάκι μπερδεμένος.

 

1) Θα γίνει μία μελέτη για όλη την πολυκατοικία ή για κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά. Εννοείται πως πρακτικά αλλά και στη μελέτη κάθε διαμέρισμα θα έχει τον λέβητά του αλλά θα καταθέσω 32 μελέτες (όσες και οι ιδιοκτησίες); Αυτό που με καίει είναι για τις αμοιβές. Πάει με ελάχιστη αμοιβή στο κάθε διαμέρισμα ή μία συνολική για όλη την πολυκατοικία; Ρωτάω μιας και όπως καταλαβαίνεται έχει τεράστια διαφορά στην τιμή.

 

2) Αν έχω καταλάβει καλά μπορεί κάποιος να τοποθετήσεις τον λέβητα στο μπαλκόνι αν είναι κάτω των 25kW του αλλά όχι την δεξαμενή πετρελαίου; Σωστά

 

3) Η αλλαγή του συστήματος θέρμανσης υπάρχει περίπτωση να ληφθεί ως ανακαίνιση και να βγει πάνω από το 25% της οικοδομής. Ρωτάω μην τυχόν και μου ζητήσει και ΚΕνΑΚ η πολεοδομία.

 

Σημείωση :Η πολυκατοικία είναι του 78.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει ενημερωθεί ο φάκελος της οικοδομής με νέα μελέτη θέρμανσης σύμφωνα με το άρθρο 27 του κιτριοδομικού κανονισμού. Εφόσον εγκριθεί η μελέτη τότε προχωράνε στην αντικατάσταση του συστήματος.

 

Οι εργασίες που θα γίνουν είναι προφανώς νέες σωληνώσεις , τοποθέτηση λεβήτων και δεξαμενών καυσίμου. Τα σώματα θα παραμείνουν ως έχουν.

 

Η πολειοδομία έχει εμπλακεί ήδη. Έγινε αναφορά από γείτονα.

 

edit: Καμία απάντηση στα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

1) Θα γίνει μία μελέτη για όλη την πολυκατοικία ή για κάθε διαμέρισμα

ξεχωριστά.

 

Μπορεί να εκδοθεί μια μόνο άδεια στο όνομα όλων των ιδιοκτητών ή του εξουσιοδοτημένου από όλους διαχειριστή.

 

2) Αν έχω καταλάβει καλά μπορεί κάποιος να τοποθετήσεις τον λέβητα στο μπαλκόνι αν είναι κάτω των 25kW του αλλά όχι την δεξαμενή πετρελαίου; Σωστά

 

Λάθος. Λέβητες πετρελαίου κάτω των 25kw μπορούν να τοποθετηθούν μέσα στις κατοικίες, όχι στους εξώστες όπου επιτρέπονται αυτοί του φυσικού αεριού. Οι δεξαμενές επιτρέπονται μόνο σε μη κατοικούμενους ορόφους. Οπότε οι δεξαμενές θα μπουν στο υπόγειο.

 

3) Η αλλαγή του συστήματος θέρμανσης υπάρχει περίπτωση να ληφθεί ως ανακαίνιση και να βγει πάνω από το 25% της οικοδομής. Ρωτάω μην τυχόν και μου ζητήσει και ΚΕνΑΚ η πολεοδομία.

 

Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα μπορούσε να προκύψει ότι η αξία της εγκατάστασης υπερβαίνει το 25% της αξίας του κτιρίου ώστε να ζητηθεί ΜΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν εφαρμόζεις στο υπάρχον δισωλήνιο αυτοματισμούς αυτονομίας (θερμοστατικές στα σώματα θερμιδομετρητές κτλ) το οποίο θα κοστίσει πολύ λιγότερο, πετυχαίνεις το στόχο σου και μπορείς να το εντάξεις στο 'εξοικόνομω' ακόμη και με επιτοιχιους λέβητες...

Link to comment
Share on other sites

Έχω προτείνει δάφορες λύσεις , τους λέω τα υπέρ και τα κατά αλλά θα γίνει αυτό που θέλουν οι πελάτες μιας και αυτοί πληρώνουν :P , αρκεί πάντα να είναι νόμιμοι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ποια είναι η γνώμη σας σε αυτό που λέει ο antboton? Δουλεύει σωστά? Μένω σε πολυκατοικία με δισωληνιο και τώρα με την αύξηση του πετρελαίου έχουμε ξεφύγει. Το είχα προτείνει κάποτε και ο διαχειριστής τοτε ισχυρίστηκε οτι ρώτησε αλλα τον ενημέρωσαν οτι δε δουλεύει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ποια είναι η γνώμη σας σε αυτό που λέει ο antboton? Δουλεύει σωστά? Μένω σε πολυκατοικία με δισωληνιο και τώρα με την αύξηση του πετρελαίου έχουμε ξεφύγει. Το είχα προτείνει κάποτε και ο διαχειριστής τοτε ισχυρίστηκε οτι ρώτησε αλλα τον ενημέρωσαν οτι δε δουλεύει σωστά.

 

παιδια γεια χαρα. και εγω σε πολυκατοικία στην πατρα εχω το ιδιο θεμα. ειχαμε συζητησει περισυ για αυτονομια γιατι το συστημα ειναι μονοσωληνιο αλλα ατυχως ο υδραυλικος που εκανε την αρχικη εγκατασταση εχει μπερδεψει τις σωληνες και καποια σωματα του γειτονα π.χ. παινουν απο δικες μου παροχες και το αντιστροφο. ειχα προτεινει να βαλουμε θερμοστατικες βαλβιδες σε καθε σωμα αλλα αντεδρασαν 2 απο τους ιδιοκτητες λεγοντας μου οτι το συστημα δεν λειτουργει σωστα κατα την αποψη τους. αν επιμενω μου ειχαν πει να το βαλουμε αλλα με δικη μου ευθυνη! οπως καταλαβαινεται καταλαβαινα οτι λενε κοτσανες αλλα δεν μπορουσα να παρω πανω μου το βαρος λειτουργιας του συστηματος και το θεμα παγωσε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.