Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Έχω παλιά εγκατάσταση (μονοφασική) με 6άρια καλώδια μετρητή πίνακα. Κάνοντας τον επανέλεγχο είδα πως η ασφάλεια είναι 35Α, πράγμα πολύ οριακό έως επικίνδυνο.

 

Οι παροχές με τα 6άρια καλώδια τί συμφωνημένη παροχή ισχύ έχουν; Υπάρχουν πλέον τέτοιου είδους παροχές ή πρέπει να αιτηθώ παροχή Νο3-8kVA;  Με τί ασφάλειες είθισται να ασφαλίζονται;

 

Προτείνετε να βάλω 25Α ασφάλεια;

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

Ο λογαριασμός ΔΕΗ του συγκεκριμένου ακινήτου αναφέρει συμφωνημένη ισχύ παροχής 8 kVA.

 

Πώς γίνεται αυτό με 6άρια καλώδια μετρητή πίνακα; 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ nvel για την πληροφορία.

 

Ο μετρητής βρίσκεται σε σφραγισμένο παλιό κουτί (χελώνα) και δεν έχω πρόσβαση. Το μόνο που μπόρεσα να δω είναι πως έχει ασφάλεια και όχι μικροαυτόματο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις.

 

Είχα βρει κάποια αναφορά παλιότερα στον HD384 αλλά δεν μπορώ να την εντοπίσω.

 

Θα σου ήμουν ευγνώμων αν μπορούσες να μου πεις σε ποια παράγραφο αναφέρονται αυτά που λες.

 

Ευχαριστώ!

 

Καλησπέρα, συγνώμη για την καθυστέρηση.

Δες την παράγραφο 537.5.2

 

Δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται για λειτουργικό χειρισμό:

- Αποζεύκτες

- Ασφάλειες

- Μικροαυτόματοι

- Γέφυρες

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω αναλάβει μια επιχείρηση που διατηρεί υπαίθρια αποθήκη υλικών.

Πρέπει να προτείνω ανά πόσα χρόνια πρέπει να εκδίδεται νέα ΥΔΕ.

Να πω κάθε χρόνο με το σκεπτικό της υπαίθριας εγκατάστασης, η να την θεωρήσω αποθήκη με μή εύφλεκτα υλικά;

 

Η δυσκολιά μου είναι στο ότι ενώ έχουμε υπαίθρια εγκατάσταση, όλοι οι υποπίνακες και οι ρευματοδότες, κομβία κλπ βρίσκονται εντός στεγασμένων χώρων, με εξαίρεση έναν πίνακα που είναι υπαίθριος. Δεν είναι σαν τα κάμπινγκ και τις πισίνες που αναφέρει η ΚΥΑ με υπαίθριες εγκαταστάσεις.

 

Το κάθε χρόνο έχει ένα κόστος, δεν θέλω να τους χαρακώσω σε τέτοιους καιρούς, η δουλειά όμως πρέπει να γίνει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, ο επανέλεγχος πρέπει να γίνεται το πολύ κάθε 7 χρόνια [μη εύφλεκτα υλικά]. Για να ισχύσει η περίπτωση του επανελέγχου ανά 1 έτος, πρέπει να το προσεγγίσεις γραμματικά: μόνο αν η εγκατάστασή σου είναι μαρίνα, πισίνα ή κάμπινγκ, εμπίπτεις υποχρεωτικά σ' αυτήν τη περίπτωση [αν ο νομοθέτης ήθελε να συμπεριλάβει ευρύτερη ομάδα εγκαταστάσεων υπαίθρου, θα πρόσθετε ένα "κλπ." στην αντίστοιχη υπουργική απόφαση].

Πάντως, μπορείς να ορίσεις και μικρότερο διάστημα επανελέγχου από τα 7 χρόνια, κατά την απόλυτη κρίση σου, σταθμίζοντας τις συνθήκες λειτουργίας και συντήρησης της ηλεκτρικής εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, το θέμα είναι πως τα 7 έτη αλλά και τα 2 έτη αφορούν κλειστούς χώρους.

Εδώ δεν έχουμε κλειστό χώρο αλλά υπαίθρια αποθήκη.

Παίζουμε με τις λέξεις αλλά έτσι όπως είναι διατυπωμένο στο ΦΕΚ δεν νομίζω πως έχουμε και πολλά περιθώρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.