Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

σε αυτόν που θαααααααα..... του κάνουν έλεγχο θα του ζητήσουν τα νόμιμα παραστατικά για το όργανο....δηλ. ή τιμολόγιο αγοράς ή δελτίο αποστολής αν το έχει ενοικιάσει ή δανειστεί... κτλ...

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει τιs απαρετητεs μετρησειs σε συναδελφο που δεν ειχε οργανο σε νεα εγκατασταση και κοπηκε η αμοιβη με τιμολογιο κανονικα που ειναι το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητοί κύριου συνάδελφοι,

Κάνοντας ελέγχους ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων για την έκδοση της Νέας ΥΔΕ αντιμετωπίζω τα εξείς προβλήματα σε παλιές-νέες εγκαταστάσεις:

 

1.Απουσία του αγωγού γείωσης, σε ρευματοδότες όπου το δάπεδο είναι ξύλινο ή ήταν παλιά ξύλινο και αργότερα μπήκαν πλακάκια,

2. Αγωγοί 1,5 τετραγωνικού χιλιοστού ασφαλίζονται στον πίνακα με 16 ή 20 Αmpere,

 

Eπειδή έχω κουραστεί να μαλώνω με όλους τους πελάτες, αφού κανείς δεν θέλει  να πληρώσει πέραν της τιμής του σχεδίου και αυτή κοψοχρονιά και επειδή έχω δει άπειρους πίνακες από άλλους συναδέλφους μετά την έκδοση της Νέας ΥΔΕ........ όπου όλες οι ασφάλειες είναι 16 Ampere.....πλην κουζίνας και θερμοσίφωνα 20Ampere και το μόνο που έκαναν είναι να βάλουν εαν δεν υπήρχε το Rcd, έχω να σας θέσω τα εξής ερωτήματα γιατί είμαι σε πλήρη απόγνωση με αυτά που βιώνω:

 

1. Μπορεί να εκδοθεί ΥΔΕ από την στιγμή που δεν υπάρχει αγωγός γείωσης στους ρευματοδότες σε παλιές εγκαταστάσεις όπου ισχύει ο ΚΕΗΕ και έχουν ξύλινο πάτωμα?

 

2.Σε ποιες περιπτώσεις (αν υπάρχουν) δικαιολογείτε η ύπαρξη 16 Αmere ασφάλειας σε αγωγό 1,5 τετραγωνικού χιλιοστού.

 

Υ.Γ

Θα σκεφτώ πολύ σοβαρά αν θα συνεχίσω το άθλημα του ηλεκτρολόγου μετά από όλα αυτά που βλέπω τριγύρω βλέποντας να επιβιώνουν  παίρνοντάς μου το ψωμί μέσα από το στόμα όλοι αυτοί που σκέφτονται το εύκολο πενηντάρικο....... Το γαμώτο είναι πλέον ότι τους έχουμε μάθει αφού μια του κλέφτη δυο του κλέφτη φάνηκαν τα τερτίπια του μπροστά μας.........Πιστέψε με είναι πολύ περισσότεροι από εμάς....

Με ευχαρίστηση θα ακούσω όλων τις συμβουλές σας, αρκεί να μην κρύβουν δόλο....

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω την απόγνωση διότι όλοι λίγο πολύ τα ίδια βλέπουμε..

1)Χωρίς γείωση δεν γίνεται. ακόμα και στα φωτιστικά σημεία πρέπει να υπάρχει αγωγός γείωσης υποχρεωτικά (ακόμα και αν είναι μη μεταλλικό).

2) το 1,5άρι μπορεί να ασφαλιστεί με 16Α ή 20Α ίσως, αλλά υπό συγκεκριμένες συνθήκες εγκατάστασης που αποτρέπουν την αύξηση της θερμοκρασίας του (έδαφος, εναέριο, υγρασία, χωρίς άλλες γραμμές δίπλα του κλπ). Επομένως για εσωτερική εγκατάσταση ΝΥΑ σε σωλήνα χωνευτό είναι μάλλον απίθανο να ασφαλίζεται με 16Α. Πρέπει να κάνεις τους υπολογισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λεει ο φιλος απο πανω.... νικο η κατασταση ειναι δραμα. το τελευταιο σχεδιο που εκανα ηταν περυσι χριστουγεννα, και επανελεγχος οταν συνδεθηκε γυρω στο πασχα.... ολοι θελουν τζαμπα και χωρις να αλλαχτει τιποτα στην εγκατασταση....ξεχασε το

Link to comment
Share on other sites

.ξεχασε το

 

Τι να ξεχάσω βρε φιλαράκι, ο Θεός μας ξέχασε..... Πως θα ζήσουμε? Οικοδομή δεν έχει, βλάβες δεν έχει,μερεμέτια δεν έχει,σχέδια ΔΕΗ δεν έχει, τι σκ@τ@ έχει? Με τι πόρους να πληρώσεις ΤΕΒΕ-ΕΦΟΡΙΑ, τι θα φάμε σπίτι???? Κάποια στιγμή θα τα λέμε όλοι μαζί στην φυλακή και οι απατεωνες του κλάδου θα είναι έξω και θα πλουτίζουν..... Σήμερα για να καταφέρω να βγάλω ένα σχέδιο τράβηξα γειώσεις σε κανα δυο πρίζες που έλειπαν και έκατσα και χάλασα όλο τον πίνακα και τον έχτισα από την αρχή με δικές μου ασφάλειες 10Α όπου είχε 16Α πράγμα που ο πελάτης ΔΕΝ θα το πληρώσει, έφαγα όλη την ημέρα μου........ ΥΓ Όταν με παίρνουν τηλέφωνο για ΥΔΕ και τους λέω τις υποχρεώσεις του χώρου, 9,9 στου 10 πελάτες γίνονται καπνός :shock:

Αλήθεια η ΕΕΤΕΜ που βοσκάει???? Τις εισφορές μας και το δεκάρικο τα θέλει για εμάς τι κάνει????? :confused:  :confused:

Link to comment
Share on other sites

@NIKOS ASTROS

 

Φίλε, το θέμα με τους 16άριδες μικροαυτόματους πράγματι υπάρχει και γίνεται ακόμη χειρότερο γιατί σε πολλές περιπτώσεις οι μικροαυτόματοι αυτοί έχουν αντικατασταθεί πρόσφατα. Κάποιος έχει πει στον κόσμο πως πλέον με το νέο κανονισμό το 1μισάρι μπορεί να ασφαλιστεί έτσι.

Η αλήθεια είναι πως μπορεί μόνο υπό προυποθέσεις. Το θαμμένο ή το τοποθετημένο εντός τοίχου απλά δεν μπορεί.

 

Πρόβλημα είναι και η διαρκής επιλογή μικροαυτομάτων χαρακτηριστικής C όταν η γείωση είναι χάλια.

Τώρα θα μου πεις αν ήταν Β θα άλλαζε κάτι όταν η γείωση είναι 100 Ω....θα κατάφερνες να έχεις τάση επαφής 50V;

 

Οι ρευματοδότες αλλά και τα φωτιστικά πρέπει να είναι γειωμένα. 

Link to comment
Share on other sites

@NIKOS ASTROS

 

 

 

Δυστυχώς......

 Δεν κρύβω να το πώ σε αρκετούς ελέγχους που έχουμε κάνει με τον συνεργάτη μου για τα σχέδια, αν βλέπουμε ότι ο πελάτης αρνείται να πληρώσει την αντικατάσταση των μικροαυτόματων 16Α σε 10Α, όπου χρειάζεται τους αντικαθιστούμε από την τσέπη μας προκειμένου να μην χαθεί ολόκληρη η δουλειά.. Μιλάμε βέβαια για μικρό αριθμό κομματιών. Μέχρι και πρίζες έχουμε γειώσει χωρίς επιπλέον κόστος.. Που φτάσαμε ε??? Ξέρετε πόσες φορές έχουμε πάει για ΥΔΕ και έχουμε φύγει άπραγοι επειδή ήταν όλα χάλια??? Ξέρετε πόσες φορές έχω σκεφθεί όταν βλέπω τα αυτοκόλλητα άλλων σε πίνακες και έχω πεί γιατί να είμαι εγώ ο <<Μ@λ@κ@ς>> του συστήματος και να μην έχω ούτε για τα αναγκαία στο σπίτι μου??? Αγαπητοί φίλοι πολλά τα γιατί μου....

  Εχθές πάω για να καθαρίσω το κλιματιστικό σε μια γειτόνισσα στο γραφείου μου και πάω να κλείσω το ρεύμα πατώντας το κουμπί του test στο Rcd και δεν κάνει τίποτα... Την φωνάζω και της λέω το και το... αποτέλεσμα όλων στις 16/05/14(είχε αυτοκολλήτακι της ΠΟΣΕΗ), έκανε ένα σχέδιο απεναντι από τα ΔΕΗτζίδικα την είπε ο <<ελεγκτής>> ότι έχει χαλάσει και επειδή της ζήτησε επιπλέον 30 ευρώ ( ΜΟΝΟ 30 ευρώ για αντικατάσταση Rcd :shock:  :shock:  :shock:  :shock: ) πήρε το σχέδιο της αυτή και τον αφησαν τον πίνακα έτσι.... Όλα αυτά μέσα στην πόρτα μου έτσι ??? Πως λοιπόν μετά μην σε χτυπά η απελπισία στο κεφάλι όταν βλέπει τα χρέη σου να ανεβαίνουν μέρα με την ημέρα και ο λόγος αυτών είναι το ότι πολλοί δεν θέλουν να κάνουν την δουλειά τους σωστά???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους!

Εδώ και καιρό έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα εξείς:

1. Τι κυρώσεις θα έχει κάποιος ηλεκτρολόγος ο οποίος υπέγραψε μια ψεύτικη ΥΔΕ σε περίπτωση που καταγγελθεί ή τον τσιμπήσουν λόγω κάποιου ατυχήματος στον χώρο για τον οποίο υπέγραψε?

2. Τι κυρώσεις θα έχει στην προηγούμενη περίπτωση και ο ιδιοκτήτης του χώρου που συναίνεσε-υπέγραψε εν γνώση του για την παρανομία αυτή, σε ένα χώρο που τον μισθώνει σε κάποιο τρίτο-α πρόσωπο-α αν αυτά πάθουν κάποιο ατύχημα λόγω ηλεκτροπληξίας, ενδεχομένως κάποια φωτιά από λάθος ασφάλιση αγωγών (το πιο σύνηθες) κτλπ?

 

Μπορεί κάποιος νομικός ή μη που έχει ασχοληθεί με το θέμα να μας δώσει τα φώτα του για να έχουμε μία εικόνα?

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.