Μετάβαση στο περιεχόμενο

pv syst και πάνελ εκτός λίστας


deathlok

Recommended Posts

Τα είχα ετοιμάσει όλα και πάω να βάλω το πάνελ....και δεν το έχει :(

 

έχει μέχρι schott 230 και εγώ θέλω το 235 ξέρει κανείς πως και αν μπορώ να κάνω εισαγωγή νέο πάνελ. (προσπάθησα να τροποποιήσω το 230 αλλά δεν βρήκα πουθενά να αλλάξω τον βαθμό απόδοσης)

Link to comment
Share on other sites

ναι δεδομένου ότι το ένα υπολογίζει σκιάσεις ενώ το άλλο όχι.

 

Από όσο ασχολήθηκα με το sunny desing τουλάχιστον θυμάμαι ότι αρκεί να υπολογίζει αν έχεις επιλέξει σωστό inverter και να βγάλει διαστάσεις των καλωδίων δεν θεωρεί σκιάσεις καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ασχολήθηκα με το sunny desing τουλάχιστον θυμάμαι ότι αρκεί να υπολογίζει αν έχεις επιλέξει σωστό inverter και να βγάλει διαστάσεις των καλωδίων δεν θεωρεί σκιάσεις καθόλου.

 

Λογικό, αφού είναι το πρόγραμμα της SMA. Κάνει για προμελέτες και αρχικές εκτιμήσεις εγκαταστάσεων ΦΒ αλλά όχι για ολοκληρωμένη μελέτη.

Το Pv syst είναι πιο περίπλοκο, αλλά τουλάχιστον έχει την πλήρη εικόνα μιας εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ένα βασικό κομάτι της μελέτης είναι να πάρεις τα δεδομένα του PVGIS και να τα βάλεις στο PVSYST και να ξεκινήσεις από εκεί. Ετσι θα μιλάς με τα σωστά δεδομένα, έτσι δεν είναι;

Τώρα, τί κάνεις μετά και κατά πόσο είναι πράγματι αξιόπιστοι οι υπολογισμοί σκιάσεων δεν ξέρω.

Αυτό που είναι λίγο περίεργο, είναι ο υπολογισμός του κόστους του συστήματος.

Από γνωστό μου Μηχ.μηχ έμαθα ότι το RetScreen έχει πιο ολοκληρωμένη εφαρμογή υπολογισμού κόστους αλλά σε γενικές γραμμές δεν έχω ασχοληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.