Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόσκληση από ΙΚΑ


mikepaltri

Recommended Posts

Σήμερα μου ήρθε πρόσκληση από το ΙΚΑ να τους πληροφορήσω σχετικα με τις εργασίες που εκτέλεσα σε ιδιωτικό έργο (σημειωτέον: έχει τελειώσει απο 9/2001) και να τους προσκομίσω:

-Φωτοτυπία οικοδομικής άδειας

-Φωτοτυπίες κετόψεων ορόφων

-Πίνακα Ι

-Ανακεφαλαιωτικές καταστάσεις εντολών ασφάλισης και ΑΠΔ του έργου

-Τυχόν τακτοποιήσεις για υπερβάσεις δόμησης βάσει του Ν. 3843/10

Σε περίπτωση που δεν προσέλθω μέχρι 10/6/2011 θα συνταχθεί Πράξη Επιβολής Εισφορών (Π.Ε.Ε.) κατά την κρίση τους.

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό? Υποψιάζομαι σωστά ότι πρέπει πάλι να πληρώσω για οικοδομή δεκαετίας?

Link to comment
Share on other sites

Συνηθισμένη πρακτική του ΙΚΑ εδώ και πολλά χρόνια.

Όταν πλησιάζει η δεκαετία που παραγράφονται τα δικαιώματα που έχει να απαιτήσει εισφορές για μεροκάματα στέλνει το χαρτί μερικούς μήνες πριν την παραγραφή και αν σου λείπουν μεροκάματα πρέπει να πληρώσεις.

Για όσα μεροκάματα λείπουν (αν λείπουν φυσικά) σε χρεώνουν με τιμή μονάδος σημερινή και νομίζω τραβανε και πρόστιμα και τόκους.

Κάπου εκεί γίνεται ένα παζάρι ή πας σε δικαστική διαμάχη. Συχνά τα δικαστήρια δικαιώνουν τον ιδιοκτήτη διότι κατά κανόνα το ΙΚΑ στέλνει δικηγόρους αδιάφορους να τεκμηριώσουν σε βάθος (αν φυσικά υπάρχει βάθος).

Πάρε τα χαρτιά και πήγαινε στο ΙΚΑ που υπάγεσαι, βρες τον αρμόδιο υπάλληλο και δες συγκεκριμένα την κατάσταση την δική σου.

Συχνά από ΙΚΑ σε ΙΚΑ υπάρχουν διαφορετικές ερμηνευτικές κινήσεις οι οποίες επηρεάζουν σημαντικά το κόστος.

 

Αυτά και καλό κουράγιο συνάδελφε

 

 

υ.γ.

Εσένα παραγράφονται μάλλον 09/2011, οπότε σου λέει φέρε τα χαρτιά μέχρι 06 για να προλάβει να το αναθέσει σε δικηγόρο πριν την παραγραφή.

Link to comment
Share on other sites

η πλάκα ξέρεις ποια είναι?

ότι έχουν γράψει λάθος ΑΜΟΕ αλλά τη σωστή διεύθυνση!

να το παίξω κορόιδο και να τους στείλω χαρτί ότι δεν εχω έργο με το συγκεκριμένο ΑΜΟΕ??? με τις διαδικασίες τους θα περάσει η δεκαετία και θα παραγραφεί...

Από την άλλη ενώ ο πίνακας Ι είχε 700 ένσημα εγώ είχα βάλει 900!!! (πόσο μ@κ@κ@ς ήμουν που ήθελα να είμαι και τυπικός?) άρα μάλλον δεν έχω να φοβηθώ τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Πάντα φοβού τους Δαναούς ακόμα και λάθη κάνοντες

Αν έκαναν τυπικό λάθος και περάσει η δεκαετία τότε όλα καλά.

Αν έχεις πληρώσει περισσότερα μεροκάματα πάλι όλα καλά

Αλλά επειδή η τρέλα δεν έχει όρια μίλησε με ΙΚΑτζη (σε ανάλογη υπηρεσία) που ξέρει και τις υποδιαστολές των εγκυκλίων τους.

 

Δεν έχει σημασία μόνο το σύνολο από τα μεροκάματα αν έβαλες περισσότερα. Πχ. Μπορεί να έπρεπε στα μπετα να βάλεις 50 κι εσύ έβαλες 70, αλλά στους σοβάδες να έπρεπε να βάλεις 40 και να έβαλες 30. Σου απαιτούν τα 10 από τους σοβάδες.

Μπορεί η κατανομή από μεροκάματα μαστορικά, εργάτη, βοηθού να μη είναι σε αυτά που ζητούν.

Κλπ

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά τις εργασίες έχω καλύψει όλες τις κατηγορίες με τα μεροκάματα που απαιτεί ο Πίνακας Ι... το θέμα που δεν σκέφτηκα είναι η κατανομή στα μεροκάματα τεχνίτη, βοηθού και εργάτη:(, αλλά και ότι άρρωστο σκεφτούν για να τους τα σκάσω...

όπως είπες φοβού τους Δαναούς (στη συγκεκριμένη περίπτωση φοβού τους ΙΚΑτζήδες)...

θα πάω μάλλον αύριο από κοντά πλεόν να δω τις προθέσεις τους και Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ:):):worshipper

Link to comment
Share on other sites

για να σου στείλουν αυτό το σημείωμα μάλλον δεν έκλεισες την καρτέλα σου όταν τελείωσαν οι οικοδομικές εργασίες.

Καλό θα είναι να κολλήσεις ένα ένσημο και να κλείσεις την καρτέλα (δήλωση μεταβολών), αφού πρώτα έρθεις σε συνεννόηση μαζί τους.

Δεν ξεμπερδεύεις εύκολα με αυτούς

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να κολλήσεις ένα ένσημο και να κλείσεις την καρτέλα (δήλωση μεταβολών)

 

Μήπως όμως με την σημερινή κατάθεση ΑΠΔ ανοίξει πρόβλημα με πολεοδομία?

(Υποτίθεται πως η άδεια έχει λήξει, πως προβαίνει στην εκτέλεση εργασιών χωρίς έστω μία άδεια μικρής κλίμακας?)

Link to comment
Share on other sites

μονο μην υπογραψεις τιποτα πριν σκεφτεις... την παησε πελατης μου ο οποιος μου το ειπε εκ των υστερων 6154 ευρώ του ήρθε να πληρώσει, έκανε διακανονισμο για 2 χρόνια με 0% επιτόκιο αφου έδωσε 2000 μπροστά ύστερα απο συνεννόηση με τον υπάλληλο νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις 1 ένσημο στην κατηγορία 5 , βαψίματα που δεν απαιτούν άδεια και θα κλείσεις τον φάκελλο , με το σωστό ΑΜΟΕ .

 

Προφανώς δεν θα υπογράψεις τίποτε άλλο .

 

Εναλλακτικα θα πληρώσεις πρόστιμο 300 ευρώ γιατί ξέχασες να δηλώσεις πέρας οικοδομής .

 

Επίσης πριν πας , θα πας σε άλλο ΙΚΑ , όχι της περιοχής σου και θα πάρεις πληροφορίες γιά τις παραπάνω περιπτώσεις , χωρίς να δώσεις βέβαια στοιχεία .

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις 1 ένσημο στην κατηγορία 5 , βαψίματα που δεν απαιτούν άδεια και θα κλείσεις τον φάκελλο , με το σωστό ΑΜΟΕ .

 

Προφανώς δεν θα υπογράψεις τίποτε άλλο .

 

Εναλλακτικα θα πληρώσεις πρόστιμο 300 ευρώ γιατί ξέχασες να δηλώσεις πέρας οικοδομής .

 

Επίσης πριν πας , θα πας σε άλλο ΙΚΑ , όχι της περιοχής σου και θα πάρεις πληροφορίες γιά τις παραπάνω περιπτώσεις , χωρίς να δώσεις βέβαια στοιχεία .

 

χτες επισκέφτηκα άλλο ΙΚΑ που συνεργαζόμουν πιο παλια

μίλησα με την υπάλληλο που με εξυπηρετούσε και πολύ απλά μου πρότεινε να υποβάλλω επίσημα χαρτί και να δηλώνω ότι αυτό το ΑΜΟΕ δεν ανήκει σε έργο που έχω εκτελέσει εγώ!!!

αυτό μόνο ως καθυστέρηση στις διαδικασίες τους μπας και κλείσει η δεκαετία!!!

δυστυχώς δεν μπορώ να βρω κάποιο στoιχείο ότι δήλωσα πέρας οικοδομικών εργασιων:(

ομολογώ ότι με βάλατε σε σκέψεις με τα ποσά που γραψατε παιδια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.