Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες επί ξυλοτύπου


 

Recommended Posts

δε νομιζω οτι χρειαζεται να τοποθετηθει ανω οπλισμος κατα τη μεγαλη διασταση σε ολο το μηκος.

 

στη μεγαλη διασταση θεωρω οτι πρεπει να μπει αποσχισης στο πανω μερος (με λιγο μεγαλυτερο μηκος ~2 μετρα) και διανομης στο κατω.

 

διατρηση αν φυγει ποια δοκος?

 

διατρηση

Link to comment
Share on other sites

Διάτρηση αν φύγει κάτω μικρή δοκός πρόβολος και έχει έδραση απευθείας με το υποστύλωμα.

Τα σίδερα θα μπουν επάνω στο μήκος L/2 του κατά μήκους προβόλου. Τα απόσχισης είναι μικρά και ελάχιστα για τέτοιου είδους πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Διάτρηση κάτω δεξιά αν φύγει η δοκός πρόβολος που είπε ο sun.

Έχεις απευθείας έδραση, πλάκα-υποστυλώματος, άρα πρέπει να γίνει και έλεγχος διάτρησης.

Η περιοχή προβλήματος παρουσιάζεται σαν μορφή ημικυκλίου (ενδεχόμενο πρόβλημα διάτρησης) στο κάτω δεξιά μέρος του υποστυλώματος.

Link to comment
Share on other sites

Σαν διέρεστη θα υπολογιστεί/οπλιστεί. Πάχος αφού δεν έχει συνέχεια/προβόλους θα είναι στα 20 ε.κ.

Link to comment
Share on other sites

εχει συνεχεια στα αριστερα.

 

 

Τα σίδερα θα μπουν επάνω στο μήκος L/2 του κατά μήκους προβόλου.

 

ο leonhardt δεν αναφερει κατι τετοιο (σελ. 106). μαλιστα το μηκος του ανω οπλισμου προβολου το τοποθεται για 1/4 του μηκους. απλα πυκνωνει ανω και κατω οπλισμο κοντα στην ελευθερη παρεια.

Link to comment
Share on other sites

Δείξε μου την σελίδα για να δω για τι μιλάς. Εδώ που είμαι δεν έχω τα βιβλία μου.

 

Η πλάκα είναι τριέρειστη και θα οπλιστεί σαν τριέρειστη και θα υπολογιστεί σαν τριέρειστη.

 

http://books.google.de/books?id=dqAXeMUhAR0C&pg=PA189&lpg=PA189&dq=Bewehrung+von+dreiseitig+platten&source=bl&ots=Gp9Ju0mUbl&sig=Q7edv4bmimV7a5Li3PXreXFvCP8&hl=de&ei=YI29TOW8KcTIswbP6YnBDQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=3&ved=0CB4Q6AEwAg#v=onepage&q=Bewehrung%20von%20dreiseitig%20platten&f=false

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, η πλάκα θα λυθεί και θα υπολογιστεί ως αυτό που είναι (τριέρειστη, αν φύγει μόνο η κάτω δοκός, διέρειστη αν φύγουν πάνω κάτω, ιδιάζουσα περίτπωση -> πεπερεσμένα αν φύγει και η δοκός - πρόβολος).

 

 

Διάτρηση κάτω δεξιά αν φύγει η δοκός πρόβολος που είπε ο sun...

 

Δίκιο έχεις χρειάζεται σωστή όπλιση και έλεγχος, αν και πιστεύω ότι θα έχει επάρκεια... Αλλά γιατί λες διάτρηση και όχι διάτμηση; Δοθέντος ότι από πίσω υπάρχει δοκός δεν μπορούμε να ορίσουμε περίμετρο αστοχίας, θα πρέπει να κάνουμε έλεγχο για την μέγιστη διατμητική τάση...

Link to comment
Share on other sites

Δείξε μου την σελίδα για να δω για τι μιλάς.

 

σε αυτο αναφερομαι!

 

αν δεις πανω δεξια το μηκος των ανω προβολου ειναι 1/4 x L

 

και γενικα συνιστα πυκνωση των ανω και κατω οπλισμων προς το ακρο .

Link to comment
Share on other sites

Σωστό είναι, εγώ όμως αν είναι μεγάλο σε μήκος το μήκος του προβόλου το βάζω 1/2.

Κατά τα άλλα το σχέδιο είναι περίπου ίδιο με το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.