Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες επί ξυλοτύπου


 

Recommended Posts

Εξαρτάται τι θεμελιώνεις...αν είναι κανένα 5όροφο, όχι. :) :)

Εντύπωση μου προκαλεί η μεγάλη διαφορά μεταξύ Χ και Υ διεύθυνσης πάντως. Είναι τόσο "μονόπαντο" το σύστημα πιο πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Koιτάχτε, είναι 2ώροφο, με ισόγειο κατάστημα και υπόγειο. Η μεγάλη διαφορά υπάρχει διότι εκεί στην 75/60, στο ισόγειο θα κάνω κυκλική R=25εκ (κόκκινο solid στο σχήμα), η οποία όμως θα είναι έκκεντρη σε σχέση με το κβ της υποκείμενης 75/60, η οποία (75/60) με βολεύει και για να "κλείσουν" τα τοιχία υπογείου.

 

Το θέμα για εμένα είναι κατασκευαστικό. Εχω αυτή την γκουμούτσα την 75/60 (την οποία ΔΕΝ την θέλω, αλλά είναι ο μόνος τρόπος για τα τοιχία υπογείου και την έκκεντρη κυκλική) και τα τοιχία τύπου "Τ" (Κ4&Κ5) με τα σκέλη 40/45 και 40/50... Η εναλλακτική λύση είναι η παρακάτω, αλλά και αυτή δεν μου αρέσει. Σημειωτέον πως η δεξιά παρειά της πεδιλοδοκού κατά Ψ και η κάτω κατά Χ είναι στάνταρ... Να μείνουν αυτά τα σκέλη των Κ5 και Κ4 ασύνδετα κατά Ψ;;;

 

Μου φαίνεται πως έτσι ή αλλιώς κάτι θα βρούν να πούνε....

Link to comment
Share on other sites

2,85 πλάτος πεδιλοδοκού το κρίνω υπερβολικό. δεν ξέρω σε τι έδαφος θεμελιώνεις αλλά 2,85 με 0,40 πέλμα; μιλάμε για 1,14 μ3 ανά τρέχον μέτρο θεμελίωσης. τι τάση σου βγάζει στους κόμβους της θεμελίωσης;

Link to comment
Share on other sites

acnt για ποιο θέμα νομίζεις ότι θα σε πάρουν με τις πέτρες?

 

Kαι εγώ το πρόβλημα που βλέπω είναι ότι τα τοιχεία θεμελιώνονται μόνο πάνω στο πέλμα της Π/Δ το οποίο όμως έχει πολύ μεγάλο πλάτος (2.85), προσωπικά μέχρι 2μ θα το έκανα με την λογική που έχουμε πει παλιότερα bπρ<2h = 2*40=80

80+40+80 =200

Link to comment
Share on other sites

Αν διαμαρτυριθεί κάποιος, θα είναι περισσότερο για το πλάτος των 2,85 παρά για το δοκάρι.Απο τις δύο διατάξεις πάντως, σαφώς και προτιμώ την 1.

Αφου χρειάζεται να γίνει πλατύ, δεν το κονταίνεις λίγο? Είναι ανάγκη να είναι στο ίδιο ύψος με το κάτα Χ? τοιχείο υπογείου δεν συνεχίζει έτσι κ' αλλιώς?

Η διαφορά στα πλάτη της Π/Δ πάντως κατά Χ και Υ είναι μεγάλη... Είναι τόσες οι τάσεις, ή το κάνεις για να μην είναι έκκεντρη?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σας ευχαριστώ καταρχάς για τις απαντήσεις.

 

Σαφώς και με h 40εκ δεν θα έχω πέλμα 2,85.... Δεν έκανα ανάλυση ακόμα για να σας πω τάσεις στους κόμβους, απλά κοιτώ την "γεωμετρία" του φορέα πρώτα... Με απασχολεί περισσότερο η θέση και το πλάτος του κορμού. Το δεύτερο σχέδιο το έβαλα ακριβώς γι' αυτό τον σκοπό και δείχνω μόνο μιά από τις γωνίες του κτιρίου, αυτή στην οποία έχω πρόβλημα.

 

Οι λύσεις είναι οι δύο που σας έδειξα με καλύτερη για εμένα την πρώτη... Είναι όμως υπερβολική και το καταλαβαίνω. Γι' αυτό και μίλησα με τους αρχιτέκτονες και αποφασίσαμε πως είναι καλύτερο να χάσουμε κάποια τετραγωνικά από το υπόγειο παρά να πάμε σε τεράστιες διατομές. Τελικά, θα κρατήσω το κέντρο της κυκλικής (η οποία στο υπόγειο θα είναι τετράγωνη) και θα θεμελιώσω έτσι...

 

Πάντως άσχετα με όλα αυτά, το πλάτος του (μισού) φτερού της πεδιλοδοκού και άσχετα με το πάχος του, δεν θέλω να το κάνω λιγότερο από το ύψος της πεδιλοδοκού...

Link to comment
Share on other sites

Το είχαμε κουβεντιάσει και παλιότερα αλλά δεν μπορώ να βρω τα posts.

Εχω λοιπόν την παρακάτω διαμόρφωση.

Φρεάτιο ανελκυστήρα και τοιχείο πλάτης σκάλας.

Ο προβληματισμός μου είναι στο σημείο συμβολής του μεγάλου τοιχίου (3.85μ) με το ένα σκέλος του φρεατίου.

Πως θα με συμβουλεύατε να μοντελοποιήσω το σύστημα?

 

Υπάρχει και το πρόβλημα της αλλαγής κλίσης στο όριο και μπορεί να δώσει και στο παρων πρόβλημα, αλλά είναι υπό διερεύνηση ακόμα .

Ευχαριστώ.

post-437-131887217245_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.