Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες επί ξυλοτύπου


 

Recommended Posts

πολύ καλές και οι δύο λύσεις.

Ακόμα και με δοκό χαμηλού ύψους θα είναι μια χαρά.

Η διαφορά στην ποιότητα της λύσης σε σχέση με το φυτευτό είναι χαώδης

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και με δοκό χαμηλού ύψους θα είναι μια χαρά.

Ούτε καν αυτό δεν χρειάζεται! Κανονική 50άρα θέλει καθότι την πλακίτσα την βλέπω λίγο 2/1. Ας μην κοιτάμε και τόσο πολύ τα αρχιτεκτονικά. Έχω κάνει ανεστραμένη για να μην φαίνεται στο σαλόνι, και μετά πάω και βλέπω ακριβώς κάτω της, δοκαράκι από γυψοσανίδα με κρέμαση 70εκ. Περιττό να πω τί καντήλια κατεβάζω και τώρα που το σκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

Τον πρόβολο που δείχνω εγώ, πως θα τον κάνεις;

 

Πιστεύω πως να θες να κάνεις χρήση των αλληλεπικαλυπτώμενων πλακών θα πρέπει στο δικό μου σχήμα να προεκτείνεις τον πρόβολο προς τα αριστερά.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά θα κάνω την δοκό επί δοκού που προτείνει ο acnt.Ωραία λύση είναι και πολύ απλή.Πολύ καλύτερη λύση από αυτό που έκανα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στη φωτογραφία που παραθέτω, υπάρχει υπόγειος όροφος (με το πολύ hatch) και το ισόγειο.

Το μεγάλο τοιχίο συνεχίζει καθ'όλο το ύψος του υπογείου και ένα μέτρο πάνω από την πλάκα οροφής υπογείου, απ'όπου και γίνεται μείωση σε 3 υποστυλώματα.

Αυτό πρέπει να γίνει καθότι στο +1,00 (αν υποθέσουμε πως στο +0,00 βρίσκεται η οροφή υπογείου) υπάρχει άλλη πλάκα (πλατύσκαλο. Προφανώς από κάτω του υπάρχει σκάλα.) και για να μειώσω τις αβεβαιότητες της προσομοίωσης με δοκό Ζ 1μ είπα να την βγάλω πρόβολο. Εκεί είτε θα έμπαινε δοκός, στο +1,00, είτε θα συνέχιζε το τοιχίο υπογείου. Φοβάμαι όμως τα κοντά υποστυλώματα και άρα, στο μοντέλο, το κόκκινο στοιχείο που βλέπετε, είναι τοιχίο με Η=1,00μ πάνω στο οποίο υπάρχουν 3 φυτευτά, αποφεύγοντας έτσι τελείως τις δοκούς που δημιουργούν πρόβλημα.

 

Θεωρείτε πως ε'ιναι καλή λύση;

Πρέπει να δώσω κάποιες παραμέτρους στα στοιχεία αυτά (τα 3 υποστυλώματα και το τοιχίο με Η=1μ) ώστε να να γίνει ανάλυση έναντι κοντού υποστυλώματος;

 

Σημ. Με αυτό τον τρόπο δεν έχω κάποιο πρόβλημα από το λογισμικό...

 

23561010.png

Link to comment
Share on other sites

acnt δεν κατάλαβα που είναι τα φυτευτά.

 

Επίσης υπάρχει λόγος να ενώσεις την επέκταση του τοιχίου με τα 3 υποστυλώματα? Δεν μπορείς να βάλεις εκεί λίγο φελιζόλ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.