Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες επί ξυλοτύπου


 

Recommended Posts

Ιλία έχω ακόμα μία λεπτομέρεια σαν του Leonhardt και όντως η λεπτομέρεια αυτή είναι για κεκλιμένο δοκό καθ ύψος. Βλέποντας της ροπές όμως και του Leonhardt όντως έτσι είναι. ίσως να έχει δίκαιο ο ACNT. Δεν θα χρειάζεται επιπρόσθετος οπλισμός στο σπάσιμο της δοκού.

 

Ο Άπόστολος Κωσταντινίδης (σελίδα 78-81 εφαρμογές οπλισμένου σκυροδέματος τόμος Β) κάνει αγκύρωση οπλισμού δοκού μέσα στην πλάκα (1996 πριν τον ΕΚΟΣ).

post-743-131887218342_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν και το έχουμε ξαναθίξει το θέμα αυτό και δεν είμαι σίγουρος τί είχα πει τότε, ο Leonhardt μιλά για κόμβους πλαισίων. Αυτό σε συνδυασμό με τα σχήματα στις σελίδες 167-168 και την φωτο στην 166, μας δείχνει πως μιλάμε για κατακόρυφα πλαίσια, κάτι το οποίο άλλωστε φαίνεται και από την φορά της Μ στα σχήματα. Συγχωρέστε με αν έχω προκαλέσει κάποια αναστάτωση.

 

Θα μου πείς τώρα, ημικυκλικά δοκάρια δεν κάνουμε; Κάνουμε αλλά την περίπτωση αυτή εγώ δεν μπορώ να την μεταφράσω σε άλλο στατικό σύστημα εκτός από διαδόκιση.

 

Τώρα Παναγιώτη αν επιμένεις σε αυτό τον φορέα, εγώ θα έκανα τις αλλαγές που φαίνονται στην εικόνα.

post-1781-131887218355_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις προκαλέσει αναστάτωση καθόλου. Αντιθέτος. Θα αφαιρέσω τον επιπρόσθετο οπλισμό αφού δεν χρειάζεται. Χέρομαι πραγματικά για την διόρθωση σου.

 

Είχα θίξει αυτό το θέμα (ορθογωνισμού του δωματίου) αλλά πελάτης και αρχιτέκτονας εμμένουν στον αρχικό σχεδιασμό. Δεν είναι δυνατόν να αλλάξει το bay window (δεν το θέλουν ορθογωνικό) ούτε και οι κολώνες δεξιά είναι δυνατόν να αλλάξουν εφόσων κάτω είναι χώρος στάθμευσης και στον επάνω όροφο είναι τοίχος υπνοδωματίου. Τις κολώνες στην Κύπρο όλοι τις κάνουν 25 εκατοστά πλάτους και ευθύγραμμες για πλαστιμότητα ΙΙ. (Στο σπίτι μου τις έκανα 30 εκατοστά όπως και όλες τις δοκούς που εμπίπτει σε πλαστημότητα ΙΙΙ σύμφωνα με τον Κυπριακό Κανονισμό).

 

Δεν λέω ότι είναι σωστός ο τρόπος σχεδιασμού αυτός αλλά δεν υπάρχει άλλη λύσης θα αγκυρώσω 4Φ14 σε 25αρα κολώνα ή θα αγκυρώσω τα άνω σίδερα ευθύγραμμα μέσα στην πλάκα.

 

Όσο αφορά τα υποστύλωμαta στα αριστερά είναι 50Χ45 (bXd) και νομίζω όπως τοποθέτησα την δοκό απάνω σε αυτά αγκυρώνονται ικανοποιητικά (τα ακρινά σίδερα έχουν 35 εκατοστά και τα ενδιάμεσα μεγαλύτερη απόσταση).

 

Διόρθωσα την Ε.Ζ. του υπογείου να περνά και αυτή κεκλιμένη κάτω από την τοιχοποιία. Αύξησα την πλάκα του υπογείου σε 18 εκατοστά από 15 όπως προτείνατε.

Link to comment
Share on other sites

@Panayiotis

Από Κύπρο είσαι?

Με Κυπριακούς Κανονισμούς δουλεύεις προφανώς ε?

οk για τα αριστερά υποστυλώματα, τα δεξιά γιατί δεν τα αυξάνεις λίγο, έχεις και εκεί αρχιτεκτονικούς περιορισμούς?

 

Υ.Γ. Πρόσεξε μην τους αφήσεις να περάσουν τις σωλήνες υδρορροών μέσα από τους στύλους, γιατί σε δύο τελευταία μου ταξίδια στην Κύπρο μόνο αυτό έβλεπα.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑ όντως έτσι είναι. Ξέρω ότι ο ελληνικός κανονισμός το απαγορεύει. Συνήθως τις βάζω εξωτερικές. Αμα σου πω τι είδα θα φρικάρεις. Τις σωλήνες αποχέτευσης τις βάζουν μέσα σε 15 εκατοστά πλάκας και τις περνούν και μέσα από τις δοκούς

 

Ναι από Κύπρο. Δυστυχώς υπάρχουν και εκεί αρχιτεκτονικοί περιορισμοί. Ήταν ένας λαβύρινθος το αρχιτεκτονικό σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Tα bay-windows μπορείς να τα κάνεις όπως θέλεις. Απλά θα πρέπει να κατεβάσεις γυψοσανίδα και να κρύψεις τα δοκάρια. Το σύστημα το όποίο δείχνεις έχει δύο δοκούς προβόλους οι οποίοι συναντιούνται σε εκείνη την γωνία. Αν το δείς πλαισιακά, έχεις 2 Γ τα οποία όχι μόνο θα λειτουργήσουν ανεξάρτητα άλλα το ένα προσθέτει βάρος στο άλλο. Η λύση μου που πειράζει; Στους αρχιτέκτονες; Αρχιτέκτονες είναι ας βρούν τρόπο να φαίνεται πιό καλαίσθητο το κτίριο, όχι να το..ρίξουν!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με φυτευτά μπορώ να το επιτύχω. Στην μία πλευρά είναι διάδρομος στο υπόγειο και στην άλλη δρόμος γκαράζ. Να βάλω φυτευτά? αλλά θα έχουμε μήκος δοκού 40 εκατοστά δηλαδή υψίκορμο που είναι χειρότερο. Στατικά είναι εντάξει δεν πέφτει. Οι δοκοί αποφορτίζονται σε 4 κολώνες έστω και εάν δεν είναι οι δύο στις γωνιές.

Link to comment
Share on other sites

Panayiotis πως θα βάλεις φυτευτά, που θα πατάνε από τη στιγμή που στην οροφή υπογείου δεν μπορείς να βάλεις ούτε δοκάρια? Μ΄αυτή τη διάταξη και με αυτούς τους περιορισμούς μάλλον, αν μου επιτρέπεις και με όλο το θάρρος, ούτε να το σκέφτεσαι!

Link to comment
Share on other sites

(Περισσότερο για τους φεσπάδες...)

 

Ο πυρήνας θα έχει τελική μορφή όπως στο πρώτο σχήμα. Ποιά μοντελοποίηση θεωρείτε καλύτερη; Με 3 στοιχεία ή με τέσσερα;

 

70201199mn0.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.