Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες επί ξυλοτύπου


 

Recommended Posts

πιθανότατα ότι σε έργα όπως βάθρα γεφυρών ή αλλα στοιχεία αντίστοιχου μεγέθους οι διατομές αυτές δεν είναι εκτός των συνηθισμένων.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Θα ήθελα να τη γνώμη σας για το παρακάτω θέμα.

Στην τελευταία στάθμη κτιρίου, πρέπει να δημιουργηθεί μια υποχώρηση της τάξης των 5cm, στο τμήμα πάνω από την πλάκα, όπου έχω ανεστραμμένες δοκούς. Η όπλιση του υποστυλώματος όπως το σκέφτηκα είναι αυτή που εικονίζεται στο σχήμα. Στέκει ως λύση; υπολογιστικά φαντάζομαι ότι δεν υπεισέρχεται πουθενά αυτή η μείωση καθώς και ότι το θέμα είναι καθαρά κατασκευαστικό. Ποια η άποψή σας;

 

edit: ανέβασα μια 2η φωτό με τους συνδετήρες

post-6171-131887225327_thumb.png

post-6171-131887225337_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

@mkalliou, επειδή το θέμα αυτό το έχω συναντήσει πολλές φορές (αν και με κάτι τέτοια ανεβαίνει η πίεση μου) αυτό που κάνω εγώ λόγω της πολύ μικρής διάστασης, τραβάω τα σίδερα πέρα ως πέρα με μια μικρή καμπύλωση με τις απαράιτητες προδιαγραφές τυμπάνου για εκείνο το σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Οι συνδετήρες πως θα μπούν? θα πιάνουν το μέσα σίδερο, το έξω, το μέσα μέχρι ένα ύψος και το έξω μετά, τι έχεις σκεφτεί? Διπλοί δεν γίνεται νομίζω, δεν θα περνάει ανάμεσα τίποτα από μπετό.

 

Για τα διαμήκη, το έξω που δεν συνεχίζει μέχρι επάνω, θα πρόσεχα ιδιαίτερα την αγκύρωση του.

 

edit: η λύση της μπουκάλας που προτείνει ο pappos, πιο απλή και σίγουρη. Γερμανική λογική ---:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες!

 

@pappos: 10cm ήταν η υποχώρηση, αλλά τη φάγαμε με τη θερμομόνωση. Μια ερώτηση... Τη μπουκάλα τη διαμορφώνεις κανονικά με τύμπανο και αν ναι με πόσα D;

Link to comment
Share on other sites

αν πας με τον κανονισμός θες διπλή καμπύλωση.

καμπύλωση σημαίνει πάντα 20Φ δυστυχώς

 

@mkalliou, τι Φ είναι ο οπλισμός της κολώνας?

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια η εκτροπή είναι μόλις 5cm οπότε και με 20Φ δε νομίζω ότι θα μου χαλάσει εκείνο το σημείο.

 

Rigid δεν το έχω υπολογίσει ακόμα. Είμαι στη φάση που στήνω το φορέα. Απλά σκέφτομαι πως να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.