Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες επί ξυλοτύπου


 

Recommended Posts

Αλεξη δεν θα ρηγματωθει η τοιχοποιία στην κορυφη...??//(εγω το εγω σιγουρο...)

 

Επισης καπου πρεπει να πατησει αυτη μπατικη τοιχοποιία... (καλα μπορω να κατανειμω το φορτιο σε ολη την πλακα...αλλα ειναι αλλη παρασπονδια και αυτο...)

Μονο αν κανω δοκο επι δοκου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι terry, μιλας για 200/30 που θα γινει 70/30...

Αλλά αυτο το 200/30 δινει κρυφοκολωνα 45/25 και εσυ θες να την κανεις 65/25....

Και σου ξαναλεω: Δεν μου αρέσει, δεν ειναι σωστο να αυξανεις αυθαιρετα την κρυφοκολώνα.

 

Φυσει κοντό δεν εχείς με 70 εκ; Τι υψος οροφου εχεις;;;

Αν ειναι το κλασσικο (3μ) ψαξτο ξανα, διότι έχει κοντό υποστύλωμα....

Το πως ελέγχεται αυτο, το έχω γράψει πολλές φορες εδω μέσα.

 

Αρα Ηλία, η εμπειρία μου και όχι το εντισκτο μου, μου λεει:

α) έχεις κοντο στύλο,

β) έχεις τοιχοποιία απο την μια πλευρα (που κάνει κρίσιμο όλο το ύψος του), και

γ) το μόνο που μένει για το worst case senario μιας κολώνας, ειναι να παει ο ιδιοκτητης και να κανει απο την άλλη πλευρα ποδια 1μ...

Σου επιστρέφω την ερώτηση σου, έχοντας απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

@terry

Για το αν είναι κοντό ή όχι τσέκαρέ το με το λόγο διατμήσεως as. Δες το και από το τεύχος του Fespa αυτό.

 

Αρα Ηλία, η εμπειρία μου και όχι το εντισκτο μου, μου λεει:

α) έχεις κοντο στύλο,

β) έχεις τοιχοποιία απο την μια πλευρα (που κάνει κρίσιμο όλο το ύψος του), και

γ) το μόνο που μένει για το worst case senario μιας κολώνας, ειναι να παει ο ιδιοκτητης και να κανει απο την άλλη πλευρα ποδια 1μ...

Σου επιστρέφω την ερώτηση σου, έχοντας απαντησει.

Πλάκα μου κάνεις έτσι?

Δεν μπορείς να εξασφαλίσεις ένα κοντό υποστύλωμα με άλλους τρόπους πλην της δημιουργίας τοιχίου?

Σε ξαναρωτάω λοιπόν εάν πιστεύεις πως με τον τρόπο που είπα θα έχεις πρόβλημα επί της ουσίας.

Link to comment
Share on other sites

Αλεξη θα ρηγματωθει στη περιπτωση ταλαντωσεις κατα τη διαρκεια σεισμου..

 

saltapidas

Για τον ελεγχο του κοντου υποστυλωματος εχουν σημασια και τα εναταικα μεγεθη όχιμονο η διαστασεις.. (με προχειρο υολογισμο δεν βγαινει κοντο...)

Αλλα μπορει να γινει και 60/30 δεν τρεχει τιποτα...

 

Ναι Ηλια το εχει τσεκαρει...

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα μου κάνεις έτσι?

Δεν μπορείς να εξασφαλίσεις ένα κοντό υποστύλωμα με άλλους τρόπους πλην της δημιουργίας τοιχίου?

Σε ξαναρωτάω λοιπόν εάν πιστεύεις πως με τον τρόπο που είπα θα έχεις πρόβλημα επί της ουσίας.

Πλακα δεν κανω ποτε, ούτε είπα πως δεν διασφαλιζεται!

Επίσης, εδω ανταλάσσουμε απόψεις. Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιεις τετοιες εκφράσεις που δεν βοηθουν κανεναν.

 

Στο θεμα μας τωρα...

Αν εσυ εχεις εντοπισει ενα κοντο υποστυλωμα, το οποιο μπορεις ευκολα να το αποφυγεις και επιμένεις στην "διασφάλιση", τότε πολυ καλα κάνεις!

Δεν ξερω όμως πως θα "διασφαλισεις" τιποτα τρελους οπλισμούς και πως θα τα καταφερεις στην όπλιση που θα σου βγάλει 6τμητους συνδετηρες σε 30εκ στύλο....

Προσωπικα, σε τέτοιες καταστασεις προτιμω να μην εισέρχομαι.

Για τον ελεγχο του κοντου υποστυλωματος εχουν σημασια και τα εναταικα μεγεθη όχιμονο η διαστασεις.. (με προχειρο υπολογισμού δεν βγαινει κοντο...)

Αλλα μπορει να γινει και 60/30 δεν τρεχει τιποτα...

Το φεσπα τσεκαρει τα εντατικα και βγαζει τον πινακα. ΕΣΥ όμως πρεπει να τσεκαρεις το φυσει και θεσει και να το εισαγεις στην προσομοίωση σου...

Με πρόχειρους υπολογισμους, αυτο που λεει και ο Ηλιας, απο το as θα δεις οτι ειναι κοντο. Αν το βαλεις ως κοντο στο προγραμμα θα δεις την διαφορα...

Επίσης ανεβασε και καμια λεπτομερεια όπλισης να δουμε αυτο τον στυλο και πόσο εύκολα διασφαλίζεται η καλη κατασκευή ενος κοντου στύλου με την ανάλογη όπλιση...

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμω οτι οτι αν εχω ενα τοιχο εμφατνουμενο θα ρηγματωθει δυσκολοτερα απο το να ειναι ετσι τη γωνια του τοιχου ελευθερη...

Link to comment
Share on other sites

...........ούτε είπα πως δεν διασφαλιζεται!

Μα στην ερώτησή μου μου απαντάς πως είναι κοντός ο στύλος.

Και γω λέω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα επί αυτού διότι αντιμετωπίζεται!

 

Επίσης, εδω ανταλάσσουμε απόψεις. Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιεις τετοιες εκφράσεις που δεν βοηθουν κανεναν.

Δηλαδή αν μιλούσαμε τετ α τετ ή στο τηλέφωνο θα σε πείραζε και πάλι το "πλάκα μου κάνεις"?

Αυτό λέω και γω ότι ανταλλάσουμε απόψεις και μάλιστα όταν αυτές ανταλλάσσονται μεταξύ γνωστών μελών δεν υπάρχει λόγος να παρεξηγείς το κάθε τι!

 

Δεν ξερω όμως πως θα "διασφαλισεις" τιποτα τρελους οπλισμούς και πως θα τα καταφερεις στην όπλιση που θα σου βγάλει 6τμητους συνδετηρες σε 30εκ στύλο....

Άσε πρώτα να προκύψουν αυτοί οι "τρελοί" οπλισμοί και μετά βλέπεις!

Τις διατάσεις των υποστυλωμάτων εμείς τις καθορίζουμε, οπότε που είναι το πρόβλημα?

 

Ας μην κάνουμε πρόβλημα κάτι που δεν στέκει καν σαν πρόβλημα ρε παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.