Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες επί ξυλοτύπου


 

Recommended Posts

Γτ να μην κανει τοιχωμα 200/30 και πανω να ανεβασεις 50/30??
Στο http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=272302&postcount=688 λεω οτι εγω θα το εκανα 40/40 με το αντιστοιχο Γ τοιχωμα απο κάτω. Με ενα 200/25/40/40 θα εισαι μια χαρα, αλλα ναι, και με 50/30 πιστευω οτι θα ειναι καλυτερα απο 70/30,

 

Ηλια stay cool mate.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας λιγο τον ΕΚΩΣ και το βοηθημα του Ιγνατακη, εχω την εξης απορια..

 

Ο ΕΚΩΣ στο 18.6.3 και 18.6.4 αναφερει για τους συνδετηρες ελαχιστο Φ10/200

Ο Ιγνατακης αναφερει ελαχιστο Φ10 και μεγιστη αποσταση 200

 

Τι τελικα ισχυει??

Link to comment
Share on other sites

Το Φ10/200 είναι ένα κλάσμα. Προφανώς, όταν η §18.6.3 λέει ότι αυτή είναι η ελάχιστη τιμή, σημαίνει ότι είναι αποδεκτό, είτε να μεγαλώσει ο αριθμητής, είτε να μικρύνει ο παρονομαστής, είτε και τα δύο συγχρόνως.

Link to comment
Share on other sites

Aρα μπορω να χρησιμοποιήσω και συνδετηρα Φ8 σε πεδιλοδοκο και συνδετηρια δοκο ετσι??

Εινα λεπτη η ερμηνεια...

(δλδ αλλο το minΦ10/200 και αλλο το minΦ10 & maxαποσταση 200)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, έχω βάλει Φ8/10... Αλλά αν θες να ακολουθήσεις το γράμμα του ΕΚΩΣ, δεν νομίζω ότι είναι επιτρεπτό. Ο λόγος -φαντάζομαι- είναι η ενδεχόμενη διάβρωση...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εχει ξανασυζητηθει....

 

αλλα οταν σε μια μελετη λεει πχ η στρωση φ10/20 ειναι

 

α. τα 2 σιδερα εχουν αποσταση καθαρη μεταξυ τους 20

β. απο το μεσο του πρωτου μεχρι την ακρη του αλλου εχει 20

γ απο το μεσο του πρωτου μεχρι το μεσο του δευτερου εχει 20

 

βασικα αν και προσωπικα ξερω τι απανταω το θεμα ειναι οτι με πρηζουν οι κατασκευαστες

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι αποστάσεις μεταξύ οπλισμών νοούνται ως αξονικές αποστάσεις.

Μόνο όταν αναφέρεται ρητά (πχ, η απόσταση α στην §17.7.2.2) εννοούμε καθαρή απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

Αλεξη απο που προκυπτει οτι το Φ8 δεν ειναι επιτρεπτο???

Οσο για τη διαβρωση που λες, υποθετω οτι μιλας για μεγαλυτερη διατομη ωστε να εχει περιθωριο να διαβρωθει??

Μη σε ακουσει ο Ροδοπουλος μονο...

Εχω την εντυπωση οτι οσο μεγαλυτερη διατομη εχεις τοσο περισσοτερο φαι για διαβρωση.. (ειδικα με τον Β500c)

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι αποστάσεις μεταξύ οπλισμών νοούνται ως αξονικές αποστάσεις.

Μόνο όταν αναφέρεται ρητά (πχ, η απόσταση α στην §17.7.2.2) εννοούμε καθαρή απόσταση.

 

ασε αλεξη για να γλυτωσουν 3 σιδερα μου σπανε τα συκωτια καθε φορα....

 

εδω με πρηζουν γιατι βαζω στα πλαγια ενω δεν αναφερονται στα σχεδια....

 

εχω αρχισει ναχω θεματα στις επιβλεψεις μου και δεν βλεπω να με προτιμουν παλι....

 

η φτωχεια φερνει γρκινια.....

Link to comment
Share on other sites

akius, έτσι είναι η ζωή του επιβλέποντα, τα έχω περάσει... Κανείς δεν τον αγαπάει, ούτε το αφεντικό ούτε τα μαστόρια. Γιαυτό βρες άκρη και ανάλαβε ο ίδιος την κατασκευή των έργων σου. Και περισσότερα θα βγάλεις, και θα αρχίσουν να σε σέβονται...

 

 

terry, ναι, είναι το ίδιο σκεπτικό που θέλει στα πέδιλα ελάχιστη διατομή Φ12. Ξέρω τι θα πει ο Ροδόπουλος, αλλά ο κανονισμός είναι κανονισμός.

 

Όσο για το Φ10, ναι, εφόσον δίνει το κλάσμα minΦ10/200 η ερμηνεία μπορεί να γίνει σε δύο κατευθύνσεις. Νομίζω όμως ότι η σωστή ερμηνεία είναι να υποθέσουμε ότι ελάχιστη διατομή είναι το Φ10 και μέγιστη απόσταση τα 200mm. Όχι ότι ελάχιστο ποσοστό είναι τα 3,93cm²/m...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.