Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτέκτονες και τέχνη


geogou

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι , χωρίς να αποκλείεται κανείς (προφανώς) από την συζήτηση , αυτό που με απασχολεί και θέλω να αναλύσουμε είναι η

σχέση των αρχιτεκτόνων με την τέχνη. Και όταν μιλάω για τέχνη εννοώ , ζωγραφική , γλυπτική , κατασκευές , φωτογραφία , video art και

οποιαδήποτε άλλη μορφή εκτός του γνωστού τομέα μας , της σύνθεσης δηλαδή, επί των σχεδίων της οικοδομής και της διαμόρφωσης όψεων.

Δυστυχώς θεωρώ ότι η χαώδης διαδικασία έκδοσης οικοδομικών και λοιπών αδειών μας έχει καταπιέσει το καλλιτεχνικό κομμάτι του επαγγέλματος ,

ελπίζω να αποδειχθεί ότι κάνω λάθος.

Ας μιλήσουμε λοιπόν για τους αρχιτέκτονες και την τέχνη , τι κάνει ο καθένας μας ? έχουμε τον χρόνο και την όρεξη?

Βγάζει κάποιος χρήματα από τέτοιες ασχολίες? Θα ήταν καλό αν ανοίξει η συζήτηση , να δούμε και παραδείγματα δουλείας μας .

Στο ότι η αρχιτεκτονική είναι και τέχνη δεν έχω καμία αμφιβολία , πόσο όμως ασχολούμαστε με την τέχνη γενικότερα?

 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά , έχω ήδη συμμετάσχει σε 2 εκθέσεις ζωγραφικής.

Βέβαια ασχολούμαι από πολύ μικρή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σπίτι Boeing 747

 

Πρόκειται για ένα πολύ μοντέρνο σπίτι στο Malibu, το οποίο είναι ταυτόχρονα και εξαιρετικά πρωτότυπο. Ο λόγος; Το σπίτι αυτό έχει κατασκευαστεί από κομμάτια ενός παλιού Boeing 747 που αγόρασε η Francie Rehwald το 2006, στην τιμή των $30.000. Η ολοκλήρωση του «Wing House», όπως ονομάζεται, χρειάστηκε 5 χρόνια!

 

Σπίτι Boeing 747

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.