Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Δεν με πληρώνουν από πράξη εφαρμογής


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Θα ήθελα να σας εκθέσω το πρόβλημά μου.

 

Έχω ένα μικρό οικόπεδο το οποίο ρυμοτομήθηκε ολόκληρο και βγήκε η πράξη εφαρμογής και πρέπει να με πληρώσουν 3 γείτονες και ο δήμος. Δεν μου μένει καθόλου οικόπεδο.

 

Ο ένας γείτονας με δικαστήρια έβαλε τις οφειλές του στο ταμείο παρακαταθηκών και δανείων, έβγαλε άδεια και έχτισε. Οι υπόλοιποι 3 και ο δήμος δεν έχουν κάνει τίποτα.

 

Η δυσκολία μου είναι ότι ένας από τους γείτονες είναι "βαρύς" υπάλληλος πολεοδομίας και ένας άλλος μεγαλοδικηγόρος και δεν δέχονται από λόγια και δεν με πληρώνουν. Κανένας μηχανικός και κανένας δικηγόρος στην περιοχή δεν δέχονται να αναλάβουν την υπόθεσή μου.

 

Επειδή και τα οικονομικά μου είναι πολύ περιορισμένα, τι μπορώ να κάνω ώστε να πάρω τα λεφτά μου και να φύγω;

 

Κάποιος φίλος μου είπε ότι αν δεν με πληρώσουν σύντομα, μπορώ να τους προσημειώσω κάποιο ακίνητο ως εκβιασμό.

 

Επειδή δεν έχω που αλλού να απευθυνθώ, μπορείτε να με κατευθύνεται;

 

Βρίσκομαι σε απελπιστική κατάσταση και δεν μπορώ να βρω το δίκιο μου!

 

Σας θερμοπαρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν είχες δικαίωμα να ζητήσεις νέο οικόπεδο από το Δήμο και την Τράπεζα Γης.

 

Κατά δεύτερον, να συμβουλευτείς δικηγόρο από άλλη περιοχή.Το έχεις δηλώσει τουλάχιστον?Όσον αφορά το Δήμο,μην περιμένεις, θα εκκρεμεί η υπόθεσή σου μέχρι το τέλος του κόσμου.Επίσης απαλλοτροιώνεται για κοινόχρηστο ή για κοινωφελές?

 

Η τιμή μονάδας έχει καθοριστεί?

Link to comment
Share on other sites

Το δήλωνα όλα τα χρόνια κανονικά, το έχω με συμβόλαια, κλπ

 

Το οικόπεδο ρυμοτομείται για δρόμο (είναι στο κέντρο σε προβλεπόμενο σταυροδρόμι) και κάποια κομματάκια προσκυρώνωνται στους γείτονες.

 

Οι τιμές έχουν καθοριστεί και έχουν λήξει, πρέπει να βγουν νέες.

 

Αυτό με την προσημείωση ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο καλός συνάδελφος zavi, η Πράξη Εφαρμογής έπρεπε να προβλέπει την απόδοση νέου οικοπέδου σ' εσένα, εάν είναι σωστά όσα περιγράφεις.

 

Πρέπει να ψάξεις το θέμα από αυτή την πλευρά και όχι από την αναζήτηση αποζημίωσης για τα τμήματα που προσκυρώθηκαν στις άλλες όμορες ιδιοκτησίες. Προτείνω να απευθυνθείς σε ένα μηχανικό, κατά προτίμηση τοπογράφο, που να έχει ασχοληθεί με μελέτες Πράξεων Εφαρμογής, να του δώσεις όλα τα διαθέσιμα στοιχεία, ώστε να σου δώσει τις σωστές απαντήσεις και κατευθύνσεις.

Link to comment
Share on other sites

μήπως έγινε απλά πράξη αναλογισμού και το μπερδεύει ο φίλος μας με πράξη εφαρμογής?

Link to comment
Share on other sites

Δεν περίσσευε οικόπεδο και μου προτάθηκε από το δήμο να μετατρέψω την γη μου σε χρήμα, πράγμα το οποίο και αποδέχτηκα εγγράφως με όλους τους γείτονες, γιατί είχα και έχω ανάγκη τα χρήματα.

 

Στο κτηματολόγιο πλέον φαίνεται να μην έχω τίποτα και δεν δηλώνω το οικόπεδο πια.

 

Δεν ζητάω νομική συμβουλή αλλά τουλάχιστον αυτό με την προσημείωση το έχει ακούσει κανείς αν γίνεται;

 

Δυστυχώς είμαι μόνος και άφραγκος εναντίον 'τεράτων' του μηχανικού και δικηγορικού τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Μ' αυτή την εξέλιξη, που έπρεπε να την αναφέρεις στο πρώτο μήνυμα, χρειάζεσαι ένα δικηγόρο και όχι μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σωστά σου λέει ο MAKAP πρέπει να πας σε δικηγόρο.

Να ελέγξει αν χρειάζεται να κάνει ενέργειες ώστε η οικονομική σου απαίτηση να γίνει απαιτητή.

 

Με δικαστική απόφαση ότι είναι απαιτητή η οικονομική σου απαίτηση ξεκινά διαδικασία είσπραξης.

Μια από τις πιο άμεσες ενέργειες που πιθανά να σου προτείνει να κάνεις είναι τα ασφαλιστικά μέτρα για τον κάθε έναν που σου χρεωστάει για το διπλάσιο πόσο που σου έχει επιδικαστεί.

 

Αν με αυτά δεν πληρώσουν ξεκινάς να βάζεις κατασχετήρια επί των δικών τους περιουσιακών στοιχείων

Πλειστηριασμούς

κλπ κλπ

 

Υ.Γ.

Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί δεν σε αναλάμβανε δικηγόρος? Αυτά είναι θέματα που έχει ενδιαφέρον για αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.