Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικαλύψεις οπλισμών σε πλάκες-δοκούς-υποστυλώματα


 

Recommended Posts

Cann αν εννοείς οτι η μεγαλύτερη επικάλυψη στο υποστύλωμα δημιουργεί τις προϋποθέσεις για μεγαλύτερη επικάλυψη στο δοκό , ναι , συμφωνώ.Συνεχίζω όμως να πιστεύω οτι θα έχει πρόβλημα με τις συγκεκριμένες διαστάσεις που δίνει ο nik.

 

Ροδόπουλε θέλεις να σου ανεβάσω φωτογραφίες σε παραθαλάσσια με μικρότερες επικαλύψεις , ακόμα και σε γέφυρες, που δεν υπάρχει θέμα;. Το πρόβλημα της διάβρωσης  αναδεικνύεται τόσο έντονα μόνο απο εσένα

Edited by McRaster
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λιγη πραγματικοτητα δεν βλαπτει

Αυτοσυμπυκνουμενο; Ναι αλλα που;

Για καντε μας μια ενημερωση σε ποιες περιοχες τις χωρας παρασκευαζεται και σε ποιες οχι;

Γιατι αν πουμε "ας το παραγουν" θα πρεπει να περιμενουμε εμεις οι φτωχοι της επαρχιας χροοοοονια.

Και μη μας πειτε οπισθοδρομικους.Απλα προσπαθοτυμε με τα "μαστορά " να λυσουμε θεματα που πολυ ευκολα αντιμετωπιζονται απο τα "δοκτορά".

Και οχι μονο .........

Edited by KF
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό βάζεις λεπτές επικαλύψεις και βαφές ΕΛΟΤ ΕΝ 1504-2. Ασε τις γραμμούλες σε εμένα διότι μόνο γραμμούλες δεν έκανα στην ζωή μου. 

Link to comment
Share on other sites

Ως καθηγητής έχεις δικαίωμα να τραβάς μόνο γραμμούλες, φρόντισε να τις επιβεβαιώνεις μόνο γιατί κουράζομαι να διορθώνω.Αν είχες έστω λίγη εμπειρία απο "εργοτάξιο" και όχι απο "εργαστήριο" θα έδειχνες θρησκευτική ευλάβεια στους Πολιτικούς Μηχανικούς που δείχνουν υπομονή με παρεμβάσεις που γίνονται απο μη - Πολιτικούς Μηχανικούς

Edited by McRaster
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ως καθηγητής έχεις δικαίωμα να τραβάς μόνο γραμμούλες, φρόντισε να τις επιβεβαιώνεις μόνο γιατί κουράζομαι να διορθώνω.Αν είχες έστω λίγη εμπειρία απο "εργοτάξιο" και όχι απο "εργαστήριο" θα έδειχνες θρησκευτική ευλάβεια στους Πολιτικούς Μηχανικούς που δείχνουν υπομονή με παρεμβάσεις που γίνονται απο μη - Πολιτικούς Μηχανικούς

 

όπως τα λες είναι...

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος σου αν δεν κάνω λάθος λέει Διπλ. Μηχανολόγος Μηχανικός, αν έγινες Πολιτικός Μηχανικός και είσαι και στο μητρώο του ΤΕΕ το παίρνω πίσω.Εάν πάλι έχεις μελετητικό και δεν το ξέρω πάλι το παίρνω πίσω.Είσαι ο μόνος Μηχανολόγος Μηχανικός που μιλάει για σκυρόδεμα, μελέτες πολιτικού μηχανικού κ.ο.κ. Η εργασία σε εργοτάξιο δηλώνει 12-14 ώρες επι ποδός και όχι 12-14 σε φόρουμ

Edited by McRaster
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος σου αν δεν κάνω λάθος λέει Διπλ. Μηχανολόγος Μηχανικός, αν έγινες Πολιτικός Μηχανικός και είσαι και στο μητρώο του ΤΕΕ το παίρνω πίσω.Εάν πάλι έχεις μελετητικό και δεν το ξέρω πάλι το παίρνω πίσω.Είσαι ο μόνος Μηχανολόγος Μηχανικός που μιλάει για σκυρόδεμα, μελέτες πολιτικού μηχανικού κ.ο.κ.

 

και γράφει διεξοδικά, μελετάει εδώ και πολλά χρόνια ............μην το ξεχνάς!!!!!!!βέβαια βοηθάνε κάτι 22 χρόνια εμπειρίας μελετων, στα εργοτάξια ανα τον κόσμο, στους ελέγχους, στα εργαστήρια κάτι MSc, PhD,  και άλλα τέτοια χαζά και το τελειώνω εδώ διοτι βαρέθηκα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

22 χρόνια Χρήστο μελετών; πόσο είσαι 60; Φίλε βαρέθηκα και εγώ , τράβα κάνε κανένα μπάνιο στη θάλασσα και άρχισε σιγά σιγά να αραιώνεις απο το michanikos γιατί θα σου δημιουργήσει ψυχολογικά 

 

+1 Για το βιογραφικό σου respect!!!

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Caan, δεν εγραψα οτι με τις "πλουσιες" επικαλυψεις λυσαμε το προβλημα της ανθεκτικοτητας. Απλα τα 2,5εκ πολυ ευκολα γινονται 1εκ (μια στραβη ταβλα, λιγο στραβος μανδυας, λιγο να κουνησει ο αποστατης κτλ). Αρα ας εiμαστε λιγακι συντηρητικοι στις επικαλυψεις, τζαμπα ειναι. ΑΣΦΑΛΩΣ και πρεπει να τηρηθει η συνθεση, η σωστη σκυροδετηση κ συμπυκνωση, η σωστη συντηρηση για τις πρωτες μερες κτλ.

Εχω γραψει πολλες φορες οτι οι μελετες πρεπει να ειναι υλοποιησιμες. Στο ΩΣ υλοποιησιμη μελετη σημαινει να χωραει ο οπλισμος στα στοιχεια και στους κομβους και να τηρουνται οι επικαλυψεις. Επισης να μπορει να γινει η σκυροδετηση και να περναει ο δονητης.

Αρα στα 25εκ δοκαρι δε θα σε σωσουν τα 2εκ που θα γλιτωσεις απο τη μειωμενη επικαλυψη. Στο παραδειγμα με τα 11φ14 στη στηριξη και 35 εκ να ηταν το δοκαρι με μηδενικη επικαλυψη, παλι δε λυνοταν το προβλημα.

Στο γραφω εγω που καθομαι κ διορθωνω εναν εναν τους κομβους για να χωραει ο οπλισμος. Ισως οταν παρω το ΡΑΦ να γλιτωσω αρκετο χρονο... :wink:

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.