Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικαλύψεις οπλισμών σε πλάκες-δοκούς-υποστυλώματα


 

Recommended Posts

Ε άμα δεν θες να χάσεις τα εκ ? Δηλαδή σου περισσεύουν εσένα  5εκ ? Εγώ ότι θέλει ο αρχιτέκτονας θα κάνω. Υπάρχουν τρόποι αντιμετώπισης του προβλήματος αλλιώς ο κανονισμός δεν θα επέτρεπε πάχη 25εκ στις δοκούς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα γραψαμε και παραπανω.

Βαζεις 2η στρωση, μεγαλυτερο υψος κτλ κτλ.

 

Εδω εμεις θελουμε 5εκ μονωση.

Ποσο θα κανουμε το δοκαρι? 23εκ?

Ασε που τα τουβλα πλεον ειναι στα 8-8.5εκ πλατος...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τέρυ...με το 30αρι δοκάρι σε τοίχο χωρίς συρόμενο θα έχεις 

 

1) Πάχος τοίχου αγνοώντας σοβάδες = (από έξω προς τα μέσα) 9τούβλο + 7μονωτικό + 9τούβλο = 25εκ.

 

2) Πάχος δοκού = 7μονωτικό + 30μπετό = 37εκ....

 

Διαφορά = 12 εκ δόντι. Πως το διορθώνεις, με σοβά ? Αν ο αρχιτέκτονας δεν θέλει δόντι τι κάνεις ? Τουλάχιστον με τα 25εκ δοκού κάτι κάνεις. Σκέψου μικρά σπίτια με μικρά δωμάτια που ακόμη και τα 5εκ μετράνε και οι αρχιτέκτονες θέλουν λείες επιφάνειες.

Για το "δόντι" υπάρχουν λύσεις

Διπλή δρομική με Κ100, είναι ακόμα 9 - 19 - 23 στη Λάρισα

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Βρε Νικ θα μας τρελανεις.

Εγω σου λεω οτι το κενο στον τοιχο ειναι συνηθισμενη πρακτικη των τελευταιων 40ετων.

Σιγα μη βαλλουμε 10εκ σοβα, για μην αφησουμε 10εκ κενο μεταξυ των δυο δρομικων τοιχων.

Αν ειναι να γεμισουν με σοβα το δοντι, για ποιο λογο δε χτιζεις το τουβλο περασια με το πλατος της δοκου?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ωχου ρε τέρυ το ξέρω το κενό...Δεν είπα όλο το δόντι σοβά. Και δεν είναι και τόσο σύνηθες το κενό. Βάζουν λιγότερο σοβά στην κολώνα αυτό σου λέω.

Link to comment
Share on other sites

Οκ!

 

Αλλα εγω σου λεω οτι η δουλεια για το σοβατζη στην περιπτωση που λες ειναι x10 φορες, απο το να εχει ενιαια επιφανεια.

 

Το θεμα μας ειναι οι επικαλυψεις.

Πιστευω οτι οι συναδελφοι σε καλυψαν.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω εγώ τι γίνεται στην πράξη...γεμίζουν σοβά τους τοίχους.

nik, βάλε 3 εκ αποστάτη κράτα 25 εκ το δοκάρι σου και τσέκαρε απλά αν χωράνε τα σίδερα στους κόμβους σου και στις στηρίξεις σου.Μην αφήσεις απλά να στο καλουπώσει με πατοδόκαρο απο τάβλες......θα καταλάβεις το γιατί αμέσως.Στα υπόλοιπα θα είσαι μια χαρά 

Link to comment
Share on other sites

Μην αφήσεις απλά να στο καλουπώσει με πατοδόκαρο απο τάβλες......

 

 

Αρκει να εχει μπετοφορμ 25εκ ή 28εκ.

Και σιγα μην καθεται να κοβει τα μπεροφορμ διοτι δε θα εχει οτι μηκος χρειαστει.

 

 

ΥΓ. Να αλλος ενας λογος για "πλουσιες" επικαλυψεις. Ο μαστορας αν εχει 8αρες ταβλες, θα σου κανει το δοκαρι 24εκ, αν βαρεθει να βαλλει δυο 10αρες και μια 8αρα για να το κανει 28εκ.

Αρα αμεσως εχασες 1εκ επικαλυψη.

Αν τον ζορισεις να παει στα 25εκ, θα σου αφησει 0.5εκ κενο μεταξυ των ταβλων.

Αρα παει ολος ο τσιμεντοπολτος.

Ποιος μηχανικος καθεται να μετραει τα καλουπια??

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.