Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποδοχή κληρονομιάς ή χρησικτησία;


nangelo

Recommended Posts

Έχω κι εγώ μιά σχετική ερώτηση. Βρισκόμαστε οικογενειακώς σε στάδιο αποδοχής κληρονομίας. Η νομή μπορεί να γίνει βάσει χρησικτησίας ή βάσει κληρονομούμενων ποσοστών με κάποιες διαφορές ἰσως στα επιμέρους ποσοστά.

 

Το ερώτημα μου είναι: Ένας μηχανικός θα προτιμούσε να αγοράσει ένα οικοδομήσιμο οικόπεδο που το έχουν 5-10 ή περισσότεροι συνιδιοκτήτες από αποδοχή κληρονομίας εξ αδιαιρέτου ή θα προτιμούσε αν ήταν 1 έως 3 συνιδιοκτήτες εκ χρησικτησίας;

Link to comment
Share on other sites

Η χρησικτησια να ειναι η τελευταια επιλογη.Ακομα και οι τραπεζες δεν δινουν δανεια (τι ειπα τωρα ε, δανειο) σε περιπτωσεις χρησικτησιας.Στη συγκεκριμενη περιπτωση που ειναι πολλοι οι κληρονομοι μπορει αργοτερα να στραβωσει κανενας απο αυτους που δεν αναφεροταν το ονομα του στη χρησικτησια και να θελει να προσβαλει το συμβολαιο αγορας (για οποιονδηποτε λογο) οποτε υπαρχει θεμα.Καλυτερα ολοι μεσα και με ποσοστα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα επένδυα σε ακίνητο με πολλούς συνιδιοκτήτες για λόγους δυσκολίας συνεννόησης και λήψης αποφάσεων.

Επίσης είμαι γενικά κατά της χρησικτησίας άσχετα από το γεγονός ότι προβλέπεται από την ισχύουσα Νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα επένδυα σε ακίνητο με πολλούς συνιδιοκτήτες για λόγους δυσκολίας συνεννόησης και λήψης αποφάσεων.

Επίσης είμαι γενικά κατά της χρησικτησίας άσχετα από το γεγονός ότι προβλέπεται από την ισχύουσα Νομοθεσία.

 

Ο συνολικός χώρος βασίζεται σε συμβόλαιο αλλά όχι τα επιμέρους οικόπεδα. Τα εν προκειμένω οικόπεδα είτε έχουν παλαιές ή ερειπωμένες κατοικίες που ανήκαν σε επιμέρους οικογένειες είτε έχουν επαγγελματικούς χώρους που ενοικιάζοντο από πριν τον 2ο παγκόσμιο πόλεμο. Πιστεύω ότι δύσκολα μπορεί να γίνει επιτυχής προσβολή συμβολαίου πωλήσεως. Εμπάσει περιπτώσει, η διανομή θα γίνει με συμβολαιογραφικές πράξεις τις οποίες όλοι οι συγκληρονόμοι μπορούν να υπογράψουν. Ακόμη κι έτσι νομίζετε ότι είναι προτιμότερο αντί τίτλων χρησικτησίας να υπάρχουν εξ αδιαιρέτου σε κάθε οικόπεδο όλοι οι κληρονόμοι;

 

Μία τρίτη λύση θα ήταν να μοιραστούν τα οικόπεδα μετά την αποδοχή με αμοιβαίες δωρεές ώστε να μειωθούν οι συνιδιοκτήτες ανά οικόπεδο. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τίτλους από δωρεές;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι θέματα που άπτονται νομικών και όχι τεχνικών συμβουλών.

Ο νομικός σου σύμβουλος τι γνώμη έχει ;

Link to comment
Share on other sites

Ένας σωστός νομικός σύμβουλος οφείλει να σε καθοδηγήσει σωστά σύμφωνα με την κείμενη Νομοθεσία και τους πιθανούς κινδύνους που κάθε κίνηση ελοχεύει. Δεν είναι μόνο το οικονομικό κριτήριο. Πρόσεχε τώρα για να μην προβληματιστείς αργότερα.

Κάτι που φαίνεται ευκαιρία μπορεί να σε βάλει σε περιπέτειες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.