Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνεργοι ασφαλισμένοι ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

στη λίστα πρέπει να προτεθούν και οι ημιαπασχολούμενοι

ξερετε πόσοι δουλέυουν με 1-1,5 ενσημο την εβδομάδα και δεν θεωρούνται ανεργοι;

 

φροντηστήρια, γραμματειακή υποστήριξη κλπ

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και αυτοί....πάρα πολλοί. Για το κράτος δεν είναι ανεργοι. 1 μέρα να δουλέψεις και 29 να κάθεσαι δεν είσαι άνεργος. Μιας και το ανέφερες. Γιος γείτονα ΑΤΜ το παλικάρι, δεν έχει δουλειά...Πήγε σήμερα στην πολεοδομία Καπανδιτίου, να κάνει μια περαίωση για λογαριασμό κάποιου ΠΜ. Πήρε το παιδί 40 ευρώ για τον κόπο του.....Την επόμενη φορά πάλι. Αυτόςτι είναι για το κράτος? Καλοθελητής-κορόιδο? Φοροφυγάς? Εκπαιδευόμενος? Γιατί άνεργος δεν είναι.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω εβγαλα κανονια καρτα ανεργιας, οταν με ρωτησε η υπαλληλος για σπουδες της ειπα μηχανικος ΑΕΙ, μου απαντησε οτι δεν εγγραφομαστε λογω ΤΣΜΕΔΕ, τοτε της ειπα οτι δεν ειμαι γραμμενος στο ΤΕΕ και στο ΤΣΜΕΔΕ και μου εβγαλε κανονικα την καρτα ανεργιας. Το ερωτημα ειναι για θα μπορουμε να συμμετεχουμε στο επερχομενο προγραμμα νεων ελευθερων επαγγελματιων ; Απο γραφειο που ασχολειται με επιδοτουμενα προγραμματα του ΟΑΕΔ εμαθα οτι το προγραμμα θα απευθυνεται σε ολους τους τομεις της οικονομιας, οποτε λογικα και σε εμας; Απο την αλλη μπορουμε πχ να ξεκινησουμε δικο μας γραφειο με αυτο το προγραμμα χωρις να εχουμε εγγραφει στο ΤΕΕ;

Edited by MK-ATM
Link to comment
Share on other sites

της ειπα μηχανικος ΑΕΙ, μου απαντησε οτι δεν εγγραφομαστε λογω ΤΣΜΕΔΕ, τοτε της ειπα οτι δεν ειμαι γραμμενος στο ΤΕΕ και στο ΤΣΜΕΔΕ και μου εβγαλε κανονικα την καρτα ανεργιας.

 

Το είπες απλά ότι δεν είσαι γραμμένος ή χρειάστηκε να το αποδείξεις και με κάποιον τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο το ειπα, γενικα απ'οτι καταλαβα και απο συζητησεις με αλλα ατομα, οτι δηλωσεις εισαι, δεν εσου ζητανε κανενα χαρτι που να αποδυκνυει αυτα που δηλωνεις, δεν μου ζητησαν ουτε το πτυχιο μου, ουτε πτυχια ξενων γλωσσων ουτε τιποτα, τωρα αν τα ελεγχουν μετα δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Τι να ελέγξουν? Αν τους πας απολυτήριο ΔΕ θα σε βάλουν, αν τους πας πτυχίο ΠΕ.....Και όλα αυτά προφορικά έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.