Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσωτερική μόνωση στοιχείων Φ.Ο.


spandeli

Recommended Posts

Σε συνέχεια των ποιό άνω, το συμβατικό σπίτι που αναγείρω, έχει την συνηθησμένη διπλή τοιχοποιεία με 5εκ πολυστερίνη ενδιάμεσα στα τούβλα. κατά την διάρκεια της ανέγερσης της οικοδομής, αποφασίσαμε με τον αρχιτέκτονα και τον εργολάβο μου όπως επενδύσουμε με πολυστερίνη 3εκ στην εσωτερική επιφάνεια των εξωτερικών δοκών και κολόνων του κέλυφους. Αυτή η λύση μήπως μου μειώνει τις θερμογέφυρες η απεναντίας την ενισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια των ποιό άνω, το συμβατικό σπίτι που αναγείρω, έχει την συνηθησμένη διπλή τοιχοποιεία με 5εκ πολυστερίνη ενδιάμεσα στα τούβλα. κατά την διάρκεια της ανέγερσης της οικοδομής, αποφασίσαμε με τον αρχιτέκτονα και τον εργολάβο μου όπως επενδύσουμε με πολυστερίνη 3εκ στην εσωτερική επιφάνεια των εξωτερικών δοκών και κολόνων του κέλυφους. Αυτή η λύση μήπως μου μειώνει τις θερμογέφυρες η απεναντίας την ενισχύει?

 

1. Γιατί δεν είχατε βάλει θερμομονωτικό υλικό στις δοκους?

 

2. Καμία σχέση προφανώς την ενισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Το αμονωτο δοκάρι είναι ολόκληρο μια τεράστια θερμογεφυρα. Προφανώς τοποθετοντας μόνωση σε αυτό κερδίζεις. Θέλει προσοχή όμως πως θα τοποθετήσεις την μόνωση σε αυτό και πως θα την στερεωσεις.

Link to comment
Share on other sites

SeNNinhA, μου αρέσει το nickname που διάλεξες. Ayrton Senna Da Silva!!!!

 

Λοιπόν, όλα ξεκίνησαν με λάθη του αρχιτέκτονα μου, ο οποίος δεν προνόησε τις δοκούς και τις κολώνες να επενδυθούν εξ αρχής με θερμομωνοτικό υλικό, κκατά την κατασκευή του σκελετού, οπόταν και το πλάτος αυτών ήταν 25 εκ. Κατά την διάρκεια της ανέγερσης της οικοδομής με επισκέφτηκαν απο το Ιδρυμα Ενέργειας και μετά απο τις συστάσεις τους ότι έπρεπε να μονωθούν και αυτά, η μόνη εφικτή λύση ήταν αν μπει πολυστερίνη στην εσωτερική μεριά των στοιχείων αυτών. Αν έμπεννε εξωτερικά θα ξέφευγε πλέων απο τα 25εκ του πάχους της τοιχοποοίας, και θα φενόταν μια εξωχή πάχους 3 εκ, που θα περιέγραφε το κέλυφος του σπιτιού, το οποίο προφανώς οπτικά θα ήταν ότι χειρότερα.

 

Έτσι αποφασίστηκε ότι ήταν καλύτερα για αισθησιακούς λόγους όπως τοποθετηθεί στη εσωτερική μεριά των στοιχείων αυτών η πολυστερίνη με ειδική κόλλα, και μετά σουβατίστηκε με ειδικό επίχρησμα.

 

Λάθη αρχιτεκτονικά τα πληρώνω εγώ.. :(

 

Απλά έχω την απορία, αν αυτή η μέθοδος που ακολουθήσαμε σε συνδιασμό με την διπλή τοιχοποιέια τούβλο 10εκ πολυστερίνη 5 εκ και ξανά τούβλο θα αποκόψει τις θερμογέφυρες ή θα λειτουργησει αντίστροφα και θα τις ενισχύσει

 

:roll:

Link to comment
Share on other sites

Θα στο εξηγήσω αλλιώς

 

Το αμονωτο δοκάρι σου απο μπετόν αποτελεί μια τεράστια θερμογεφυρα σε ολο του το ύψος χάνοντας τεράστια ποσά ενέργειας προς το περιβάλλον. Εμβαδόν θερμογεφυρες=ύψος*μήκος δοκαριου

 

Το μονωμενο πια δοκάρι (έστω και με αυτή την ελάχιστη θερμομονωση των 3εκ) εχει μόνο μια γραμμικη θερμογεφυρα κατα μήκος του πια. Εμβαδόν θερμογεφυρας=μήκος*(2-4εκ)ύψος

 

Κανε του πολλαπλασιασμους και θα δεις ότι οι δυο περιπτώσεις είναι μέρα με την νύχτα και η οικονομία σου μεγάλη σε σχέση με το αμονωτο δοκάρι.

 

Μην σε απασχολούν οι θερμογεφυρες. Αποτελούν ένα 10-15% μεν των απωλειών αλλα όταν έχουμε αμονωτα στοιχεία δεν ασχολούμαστε με τις λεπτομέρειες αλλα με τα βασικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.