Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα Μελέτης Φ/Β


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους Μηχ/κους. Επειδή δεν είμαι Ηλ/γος Μηχ/κος αλλά Μηχ/γος Μηχ/κος θα ήθελα να με πληροφορίσετε αν έχετε την καλοσύνη για τα παρακάτω:

1) Αν ένας Μηχ/γος Μηχ/κος δικαιούται βάσει νόμου να υπογράψει μια μελέτη Φ/Β;

2) Διάβασα κάπου ότι χρειάζεται άδεια ασκήσεως του συγκεκριμένου επαγγέλματος, πείτε μου τι χρειάζεται κανείς για να την αποκτίσει;

3) Αν υπάρχει κάτι που θα πρέπει να ξέρω γύρω από το γραφειοκρατικό κομάτι εξάσκησης αυτής της δουλειάς παρακαλώ ενημερώστε με ή πείτε μου που θα πρέπει να αποτανθώ.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Φιλικά

 

Δημήτρης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Μπορείς

2. Εννοείς την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος του ΤΕΕ ή τις άδειες εγκαταστάτη μηχανολογικών και ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων?

3. Πήγαινε στο site της ΔΕΗ, του ΣΕΦ, του ΚΑΠΕ αλλά και σε διάφορα thread εδώ μέσα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για το 2) δλδ τις άδειες για μηχανολογικές και ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις, πρέπει να πας στη νομαρχία. Εγώ τις είχα βγάλει πριν 1 χρόνο περίπου από τη διεύθυνση βιομηχανίας, αν θυμάμαι καλά, και είχα δώσει 36€.

 

Αλήθεια ποιο το νόημα και αυτού του χαρατσιού για Ηλεκτρολόγους και Μηχανολόγους. Στις άλλες ειδικότητες υπάρχει κάτι αντίστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έστω και με μεγάλη καθυστέρηση θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους συναδέλφους που μπήκανε στο κόπο να με διαφωτίσουνε.

Link to comment
Share on other sites

Οτι δικαιώματα υπογραφής μελέτης έχουν οι διπλωματούχοι ηλεκτρολόγοι, το ίδιο έχουν και οι διπλωματούχοι μηχανολόγοι και τούμπαλιν....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.