Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

στο ΦΕΚ 2496 4 -11- 2011-αρθρο 2 παραγραφος γ, αναφέρει

''Αντίγραφο οικοδομικής άδειας και σχεδιαγράμματα του καταστήματος εις τριπλούν, υπογεγραμμένα από Μηχανικό, από τα οποία να προκύπτει ότι ο χώρος είναι κύριας χρήσης προοριζόμενος για ΚΥΕ''.

 

Δεν έχω καταλάβει όταν ο χώρος του εν δυνάμει ΚΥΕ στην πράξη διαφέρει απο το εγκεκριμένο σχέδιο της άδειας, πως θα δώσω ΒΧΚΧ? μου έτυχε περίπτωση με αύξηση των μέτρων, χωρίς όμως υπέρβαση δόμησης μιας και πήρε μέτρα απο την είσοδο (ιδιόκτητη οικοδομή), και δεν ξέρω πως να το χειριστώ. Να βγάλω άδεια αλλαγής χρήσης για τα επιπλέον μέτρα? να τα πάω με τον 4014? να κάνω απλά ενα 'σχεδιάγραμμα' της υφιστάμενης κατάστασης, που σίγουρα θα προκύπτει οτι ο χώρος είναι ΚΧ και προορίζεται για ΚΥΕ?

 

τι θέλει να πει ο νομοθέτης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στο ΦΕΚ 2496 4 -11- 2011-αρθρο 2 παραγραφος γ, αναφέρει

''Αντίγραφο οικοδομικής άδειας και σχεδιαγράμματα του καταστήματος εις τριπλούν, υπογεγραμμένα από Μηχανικό, από τα οποία να προκύπτει ότι ο χώρος είναι κύριας χρήσης προοριζόμενος για ΚΥΕ''.

 

Δεν έχω καταλάβει όταν ο χώρος του εν δυνάμει ΚΥΕ στην πράξη διαφέρει απο το εγκεκριμένο σχέδιο της άδειας, πως θα δώσω ΒΧΚΧ? μου έτυχε περίπτωση με αύξηση των μέτρων, χωρίς όμως υπέρβαση δόμησης μιας και πήρε μέτρα απο την είσοδο (ιδιόκτητη οικοδομή), και δεν ξέρω πως να το χειριστώ. Να βγάλω άδεια αλλαγής χρήσης για τα επιπλέον μέτρα? να τα πάω με τον 4014? να κάνω απλά ενα 'σχεδιάγραμμα' της υφιστάμενης κατάστασης, που σίγουρα θα προκύπτει οτι ο χώρος είναι ΚΧ και προορίζεται για ΚΥΕ?

 

τι θέλει να πει ο νομοθέτης?

¨Οπως το καταλαβαίνω θέλεις ρύθμιση με 4014 με διαμερισμάτωση για την τροποποίηση των σχεδίων της αδείας.

Το τμήμα του καταστήματος που θα γίνει ΚΥΕ, είναι τέτοιο (ΚΥΕ) και στην άδεια? Αν όχι θέλεις άδεια αλλαγής χρήσης σε ΚΥΕ.

Η βεβαίωση του ΦΕΚ 2496 4 -11- 2011-αρθρο 2 παραγραφος γ, δεν αντικαθιστά την άδεια αλλαγής χρήσης.

Αντικαθιστά κάποια βεβαίωση απο την αρμόδια πολεοδομία νομίζω που δινόταν μέχρι πρότινος. (δεν τις πρόλαβα αυτές τις βεβαιώσεις)

http://www.michanikos.gr/topic/21520-%ce%9a%ce%b1%cf%84%ce%ac%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bc%ce%b1-%cf%85%ce%b3%ce%b5%ce%b9%ce%bf%ce%bd%ce%bf%ce%bc%ce%b9%ce%ba%ce%bf%cf%8d-%ce%b5%ce%bd%ce%b4%ce%b9%ce%b1%cf%86%ce%ad%cf%81%ce%bf%ce%bd%cf%84%ce%bf%cf%82/page__view__findpost__p__385991

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε, το 4014 το καταλαβαίνω και συμφωνώ, την άδεια αλλαγής χρήσης για το υπάρχων όμως επέτρεψε μου να αδυνατώ. Η πυροσβεστική και το υγειονομικό θα εγκρινουν, θα έρθουν να έλεγξουν και κατά περίπτωση θα υποδείξουν αλλαγές. Η άδεια ειναι του '66, δεν ξερω αν το καταστημα του ηταν ΚΥΕ ή όχι, ο προηγόυμενος πάντως κρεοπωλείο ειχε.. τεσπα ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε, το 4014 το καταλαβαίνω και συμφωνώ, την άδεια αλλαγής χρήσης για το υπάρχων όμως επέτρεψε μου να αδυνατώ. Η πυροσβεστική και το υγειονομικό θα εγκρινουν, θα έρθουν να έλεγξουν και κατά περίπτωση θα υποδείξουν αλλαγές. Η άδεια ειναι του '66, δεν ξερω αν το καταστημα του ηταν ΚΥΕ ή όχι, ο προηγόυμενος πάντως κρεοπωλείο ειχε.. τεσπα ευχαριστώ

Ε άμα ήταν κρεωπολείο μπορεί να καλύπτεσαι. Τι χρήση θέλεις να του δώσεις τώρα?

οβελιστήριο

όχι ΣΑΦΩΣ ΔΕΝ καλύπτεσαι

επίσης θες και φουγάρα ε?

 

Στην άδεια του 66 τη χρήση αναγράφει για τον χωρο που ήταν κρεοπωλείο και θελεις να γίνει οβεληστήριο?

- ότι και να γράφει σίγουρα θέλεις άδεια αλλαγής χρήσης γιατί υπάρχουν τμηματικές διαφορετικές χρήσεις μέσα στην γενική χρήση που θα προκύψει.

Μέχρι να τεθεί σε εφαρμογή το ΦΕΚ 2496 4 -11- 2011-αρθρο 2 παραγραφος γ, πηγαίναμε πολεοδομία και κάναμε εφαρμογή των υγειονομικών διατάξεων και των πυροσβεστικών σε άδεια για την πολεοδομία [ως αλλαγή χρήσης απο κατάστημα σε χώρο υγ. ενδιαφέροντος (οβεληστηριο)].

Τώρα που καταργήθηκε αυτό με βάσει το ΦΕΚ 2496 4 -11- 2011-αρθρο 2 παράγραφος γ, για να βεβαιώσεις οτι το κατάστημα σου πληρεί τις προβλεπόμενες χρήσεις θα πρέπει να είναι πολεοδομικά σύννομες!!!!

 

πολύ σωστά οι συνάδελφοι σου είπαν το τι πρέπει να κάνεις.

 

να σου δώσω και ενα παράδειγμα....

 

ας πούμε οτι το κατάστημα σου ειναι αρκετά μεγάλο και σύμφωνα με τις Υγ. διατάξεις χρειάζεσαι : 2 τουαλέτες και 1 αμεα. στην άδεια του 66 δεν υπάρχουν! τι κάνεις? τις βάζεις αυθαίρετα???

φουγάρα...μήπως θα πρέπει να μπουν εξωτερικά και σε όψεις απο κοινόχρηστο χώρο????

 

οπότε νομίζω καταλαβαίνεις γιατί χρειάζεσαι την αλλαγή χρήσης!!!

Edited by stavrosa
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.