Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αν έκανες δήλωση "προς έκδοση άδειας" καλά κανουν. Πρώτα θα βγάλεις άδεια.

Αν έκανες δήλωση "τακτοποίησης", πρέπει άμεσα να πάρεις βεβαίωση ΧΚΧ εφόσον συντρέχουν οι λοιπές προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

υ.γ ήδη με αυτό με το μήνυμα http://www.michanikos.gr/topic/21520-%ce%9a%ce%b1%cf%84%ce%ac%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bc%ce%b1-%cf%85%ce%b3%ce%b5%ce%b9%ce%bf%ce%bd%ce%bf%ce%bc%ce%b9%ce%ba%ce%bf%cf%8d-%ce%b5%ce%bd%ce%b4%ce%b9%ce%b1%cf%86%ce%ad%cf%81%ce%bf%ce%bd%cf%84%ce%bf%cf%82/page__view__findpost__p__463214

συμφωνώ με τον φίλο armenopoylos

 

εμένα σε δηλωμένο με τον 4014 δεν μου δίνουν την βεβαίωση Κ.Χ λόγω μη ύπαρξης ράμπας

 

(κτίστηκε με οικ άδεια του 2007-αλλά υπερυψώθηκε κατά 65 εκ-αφορά αρτοποιείο με πρατήριο άρτου-βρίσκεται σε οικ <2000

πέρασα απο Π.Υ, έχω έγκριση Δ/νσης Ανάπτυξης και Υγειον/κου χωρίς ράμπα με την υπερύψωση όμως των 65 εκ)

 

Καλώς ή κακώς φίλε armenopoule;;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Nίκο

ίσως δεν με κατάλαβες

 

Ξαναρωτώ

να βγάλεις άδεια και για το κοινόχρηστο κλιμ/σιο; (που προφανώς όπως περιγράφεις άλλαξε θέση και θέλει και συναίνεση ιδιοκτητών ;)

Αυτό σου ζητάνε;

 

όχι - δεν χρειάζεται συνένεση ιδιοκτητών για να κάνω νομιμοποίηση στην Πολεοδομία ώστε να νομιμοποιήσω - να διορθώσω δηλαδή- κάτι που είναι παράνομο έστω και κοινόχρηστο, με το άρθρο 22. Διότι, αν εγώ θέλω να τακτοποιήσω τον όροφό μου που κακώς αποτυπώθηκε σε διαφορετική θέση το κλιμακοστάσιο, δεν μπορεί αυτό το δικαίωμα - υποχρέωση μου να το εμποδίσουν οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες. Αναφέρομαι σε τέοια περίπτωση, θέσης κλιμακοστασίου, η οποία έχει υλοποιηθεί από την κατασκευή, οχι π.χ. με τα γυφτομπαρόκ κεραμύδια στις ζαρτινιέρες κλπ....

 

Μα καλά, αφού από τις εγκυκλίους φαίνεται καθαρά ότι το μόνο που χρειάζεται είναι η δήλωση του συστήματος πως γίνεται και το ζητάνε; Μήπως πρόκειται για περίπτωση που στο σύστημα έχει δηλωθεί "προς έκδοση οικοδομικής άδειας" εντός 3 χρόνων;

 

Και πάλι. Εστω και για τακτοποίηση να το έκανες, άδεια πρέπει να βγάλεις.

Στην περίπτωση που είχες ενεργοποιήσει την εντολή " "προς έκδοση οικοδομικής άδειας", είναι περισσότερο από προφανές ότι θα βγάλεις άδεια.

 

Εδώ θα την πατήσει πολύς κόσμος και θα χουμε πολύ κλάμα. Ο 4014 ΔΕΝ είναι έκδοση οικοδομικής άδειας

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς φίλε armenopoule;;

 

Ορθώς θεωρώ ότι δεν σου δίδουν αφού για την βεβαίωση ΧΚΧ πρέπει να συντρέχουν όλες οι λοιπές πολεοδομικές και κτιριολογικές προϋποθέσεις. Δεν έχεις καμία δυνατότητα κατασκευής ράμπας; (την οποία θα κατασκευάσεις ή βάσει άρθρου 4 Νεου ΓΟΚ με γνωστοποίηση ή με έγκριση εργασιών αυθαιρέτου).

Αν δεν μπορείς με τίποτα να κάνεις ράμπα, δοκίμασε να επικαλεστείς την παρ. 4 του άρθρου 26 του νεου ΓΟΚ (προθεσμία συμμόρφωσης έως το 2020 όλων των υφιστάμενων ή ότι δεν απαιτείται ράμπα καθώς για να κατασκευαστεί, θίγεται ο Φ.Ο. του κτιρίου).

Edited by armenopoulos
Link to comment
Share on other sites

@armenopoulos

Θεωρείς ότι αν δεν υπήρχε (λέω μια υπόθεση) η ράμπα θα έπρεπε μόνο με την τακτοποίηση που είχαν κάνει να δώσουν ΒΚΧ?

ΥΓ1. Πολύ γενική η ερώτηση

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε κατάλαβα. Λέγοντας "αν δεν υπήρχε η ράμπα" εννοείς "αν δεν υπήρχε το πρόβλημα με την ράμπα"; Γιατί στο πρόβλημα που συζητάμε το θέμα είναι ότι ράμπα δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

φίλε armenopoule

 

έχω απόσταση από την ο.γ, 2.15 μ μόνο

Και έχω και άλλο κατάστημα δίπλα καθώς και την είσοδο της οικίας του ορόφου.

Δεν μπορώ να κατασκευάσω ράμπα με τίποτα - ούτε μπορώ να επικαλεσθώ (εκτός και αν γκρεμίσω τοίχους και κολώνες -αν εννοείς αυτό) ώστε να έχω φάρδος αντί 2.15 2,6 μ για να κάνω το γύρισμα της ράμπας

 

Το παράδοξο για μένα είναι ότι αν αυτό το παράνομο αρτοποιείο, ήταν κτισμένο ή εντελώς παράνομα (χωρίς ο.α)

ή με ο. άδεια πριν το ΓΟΚ 85

και δεν είχε τη ράμπα ΘΑ έπαιρνε την βεβαίωση κ.χ -ενώ εγώ ΟΧΙ

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά, αφού από τις εγκυκλίους φαίνεται καθαρά ότι το μόνο που χρειάζεται είναι η δήλωση του συστήματος πως γίνεται και το ζητάνε; Μήπως πρόκειται για περίπτωση που στο σύστημα έχει δηλωθεί "προς έκδοση οικοδομικής άδειας" εντός 3 χρόνων;

 

Η δηλωση εχει γινει για διφορετικη διαμερισματωση και εκτεταμενες αναδιαρρυθμισεις (2 παραβασεις) και τακτοποιηση (οχι προς εκδοση Ο.Α.) σημερα πρωι πηγα υπουργειο και μου ειπανε οτι κακως δεν μου δινουνε τη Β.Κ.Χ.. Τι γινεται ομως οταν ειμαστε ..στο ελεος του οποιου υπαλληλου της Πολεοδ. ???

Link to comment
Share on other sites

έχω απόσταση από την ο.γ, 2.15 μ μόνο

Και έχω και άλλο κατάστημα δίπλα καθώς και την είσοδο της οικίας του ορόφου.

Δεν μπορώ να κατασκευάσω ράμπα με τίποτα - ούτε μπορώ να επικαλεσθώ (εκτός και αν γκρεμίσω τοίχους και κολώνες -αν εννοείς αυτό) ώστε να έχω φάρδος αντί 2.15 2,6 μ για να κάνω το γύρισμα της ράμπας

 

Νομίζω ότι η διατύπωση της παρ. 4 του άρθρου 26 σε καλύπτει και μπορείς να πάρεις ΒΧΚΧ.

 

@alfisti1978 Ναι δεν θα είχε τότε θέμα να λάβει την ΒΧΚΧ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.