Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

stvxri: Βάζω +1, επειδή ''μίλησες'' με νόμο & είδα με '''άλλη ματιά'' το έγγραφο. Και δεν είναι καιρός να χάνουμε δουλειές.

Ευχαριστώ όλους για τις απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι σχετικά με τα #462 & #465 και την όλη κουβέντα επ΄΄ αυτών.

Εστειλα email στο τοπικό ΤΕΕ & στον τοπικό Σύλλογο Πολιτικών Μηχ/κών, με τις απόψεις/απορίες μου. 

Μιλώντας με τον πρόεδρο του τοπικού Σ.Π.Μ. και η δική του  άποψη ήταν ότι πραγματικά υπάρχει θέμα.

Στο Υγειονομικό, θέλουν να δούνε ότι η οικοδομική άδεια αναφέρεται σε Κ.Υ.Ε και όχι σε κατάστημα.

Εχει χάσει και ο ίδιος δουλειές επειδή ανέφερε στους πελάτες ότι απαιτείται αλλαγή χρήσης Τώρα πως κάποιοι τα περνάνε, άλλο θέμα. Ισως έχουν δίκιο.

Απ΄΄ ότι με ενημέρωσε, είχε συσταθεί μία επιτρτοπή στον Σ.Π.Μ.Ε., ώστε να βγεί ''κάποιος μπούσουλας'', επειδή θεωρούν παράλογο να απαιτείται σε πλήθος δραστηριοτήτων η αλλαγή χρήσης.

Αναμένουμε και βλέπουμε

Edited by αστέριος
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

ένα συναδελφικό "μπράβο"  και +1 για την προσπάθεια να το ψάξεις και να βοηθήσεις και εμάς τους υπόλοιπους. Άντε να δούμε πότε θα λυθεί ο γρίφος της αλλαγής χρήσης σε ΚΥΕ. 

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετίσματα στην Καλαμάτα (όπου έχω καλούς φίλους). ''Μπαίνω'' κάθε μέρα στον Σ.Π.Μ.Ε. για κάποια σχετική ανάρτηση. Επανερχόμαστε όταν υπάρξουν νεώτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ  θεωρώ  πως βάση  ΝΟΚ  από τη  στιγμή  που  δεν  αλλάζει  κάτι στα φορτία ένα  κατάστημα  μπορεί  να  είναι  και  ΚΥΕ  αρκεί  να μην  είναι  χώρος  συνάθροισης  κοινού.

Link to comment
Share on other sites

εχω πει - γραψει και παλιότερα όπως και πολλοι συνάδελφοι...

 

το θέμα αυτό που λέτε είναι καθαρά ορισμού κτιριοδομικού καθορισμού.

 ας τον διαβάσουν καλά και με προσοχή μερικοι μερικοι!

 

έχουμε πει πολλες φορές οτι δεν υπάρχει πολεοδομική έννοια καταστημα υγειοομικού ενδιαφέροντος, παρα μόνο χώρος συναθροισης κοινού με χ, ψ χρήση...

Link to comment
Share on other sites

απότι καταλαβαινω συναδελφε για αυτους δεν ειναι μονο θεμα κτιριοδομικου αλλα και του προεδρικου διαταγματος του 1983 για τις χρησεις γης οπου εκει αναφερεται ξεχωριστα το αναψυκτηριο, το εστιατοριο και χωρος συναθροισης. γι αυτο εχουν βγαλει και την απαντηση για αλλαγη χρησης και αναφερουν την αλλαγη σε αναψυκτηριο-εστιατοριο.

Link to comment
Share on other sites

εχω πει - γραψει και παλιότερα όπως και πολλοι συνάδελφοι...

 

το θέμα αυτό που λέτε είναι καθαρά ορισμού κτιριοδομικού καθορισμού.

 ας τον διαβάσουν καλά και με προσοχή μερικοι μερικοι!

 

έχουμε πει πολλες φορές οτι δεν υπάρχει πολεοδομική έννοια καταστημα υγειοομικού ενδιαφέροντος, παρα μόνο χώρος συναθροισης κοινού με χ, ψ χρήση...

Καλημερίζοντας, θεωρώ ότι η έκφραση ''μερικοί μερικοί'' δεν είναι απαξιωτικός χαρακτηρισμός, της έκφρασης διαφορετικής αποψης από την δική σου.

Οπως όλες οι δραστηριότητες ελέγχονται και με βάση την νομοθεσία του φορέα που εκδίδει την άδεια λειτουργίας, έτσι (προσωπικά) κάνω και στην περίπτωση των Κ.Υ.Ε. (όπου, συμφωνώ ότι δεν ορίζονται στον Κτιροδομικό αλλά ορίζονται σαφώς από τις Υγειονομικές Διατάξεις)

Επανέφερα το θέμα, επειδή υπήρξαν κάποια νέα σε σχέση με αυτό.

Μακάρι τελικά, να μην απαιτείται αλλαγή χρήσης  και θα είναι για όλους ( μηχ/κούς,ιδιοκτήτες, ενοικιαστές, επιχειρηματίες κ.λ.π) καλύτερα.

Ολοι συμφωνούμε ότι είναι υπερβολικό να απαιτείται ΄΄αλλαγή χρήσης΄΄ για όλες αυτές τις δραστηριότητες.

Από εκεί και πέρα, επειδή υπάρχουν διαφορετικές απόψεις σχετικά με ποια νομική βάση πρέπει να λειτουργούμε ( Κτιριοδομικός ή Υγειον. Διατάξεις), ο καθένας λειτουργεί όπως εκτιμά καλύτερα.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε, το μερικοί μερικοι πήγαινε, οχι σε εσένα ή σε κάποιον άλλο εδω μέσα, αλλά σε υπαλλήλους πολεοδομιών και δνσεων υγείας που ερμηνεύουν κατά βούληση. (κυρίως για δνση υγείας) οπότε η σύσταση μου είναι να διαβάσουν καλα και προσεκτικά τον κτιριοδομικό.

 

κάνω εναν μικρό διαχωρισμό.

 

οπωρολαχανοπωλείο (είναι κατάστημα Υ.Ε.) αλλά μπορεί να στεγαστεί σε χώρο με πολεοδομική χρήση κατάστημα. (χωρις να είναι αναγκαία η εμφάνιση ονομασίας κατάστημα Υ.Ε.)

 

φαστφουντ ( γυρος- σουβλακι κλπ) (είναι κατάστημα Υ.Ε.) αλλά επειδή είναι και χώρος συνάθροισης κοινού είναι αναγκαία η αλλαγή χρήσης πολεοδομικά απο κατάστημα σε χώρο συνάθροισης κοινού με χρήση ταδε...

 

ελπίζω να έγινα κατανοητός.

 

απο κει και πέρα.... δεν εχω τι να πω... οι νόμοι είναι ξεκάθαροι και δεν χωράει ναι μεν αλλά....

 

αν απαιτούν κατι το οποίο είναι λάθος απαιτώ έγγραφη απάντηση του σκεπτικού τους...!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.