Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

διαγγραμμα ροης απαιτειται παντα (με μικρη επιφυλαξη) οταν ανακατευεται το υγειονομικο. εδω μου ζητησαν για καντινα χωρις φαγητο. μονο καφεδες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστά... πάντα χρειάζεται... κι εγώ είχα περίπτωση που δεν είχα παρασκευή προϊόντων, άρα απλώς ΕΙΣΟΔΟΣ->ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ->ΠΩΛΗΣΗ και μου το ζήτησαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

επιχειρηματίας έχει βρει δύο χώρους άδειους χωρίς λοιπά στοιχεία - πέραν της διευθύνσεως - και τον ενδιαφέρει επικοινωνία με έκαστο ιδιοκτήτη προκειμένου να εξετάσει το ενδεχόμενο ενοικιάσεως αυτών για χρήση ως κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος. Υπάρχει τρόπος να βρεθούν τα στοιχεία των ιδιοκτητών προκειμένου να επικοινωνήσει μαζί τους ;  

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη τέχνη η εύρεση ιδιοκτησίας στην Ελλάδα.

 

Κίνηση πρώτη.

Πάει στα πέριξ περίπτερα και ρωτάει.

 

2η Δήλωση ιδιοκτησιών στον Δήμο και ανάλογα τον Δήμο υπάρχει και η ανάλογα καλή κακή ή ανύπαρκτη οργάνωση να το βρει.

 

3η Υποθηκοφυλακείο. Πρέπει να ξέρει όμως κι εκεί διότι δεν έχουν αρχείο με οδούς αλλά μόνο ιδιοκτησίες. Άρα μαθαίνει ονόματα ομόρων ιδιοκτησιών, αναζητά δικούς τους τίτλους και αν είναι τυχερός μπορεί κάποιος τίτλος από αυτούς να γράφει το όνομα ιδιοκτησίας του ομόρου του δηλαδή του δικού σου. Και αν δεν είναι προ πολλών αιώνων να είσαι τυχερός και να είναι ο ίδιος. Είναι μια βάση…

 

4η κάποιες λίγες πολεοδομίες για κάποιες λίγες δεκαετίες έχουν καταχωρημένα άδειες σε access οπότε παίζει το σενάριο να σου βρει άδεια με βάση την διεύθυνση που είχε όταν βγήκε η άδεια για το ακίνητο κι από εκεί να δεις ιδιοκτήτη της άδειας. (Αρκεί να μη έχουν απολύσει τον συμβασιούχο που είχε φτιάξει την βάση δεδομένων και τώρα είναι οφφ)

 

Άμα θες κι άλλες τεχνικές να σου πω μερικές ακόμα αλλά πάμε να ανοίξουμε γραφείο αναζήτησης στην τελική…

 

Αν δεν βρει τίποτα υπομονή 10 χρόνια μέχρι να υπάρχει η ηλεκτρονική ταυτότητα για όλα τα ακίνητα και να έχει το καθένα το ΑΜΚΑ όπως υπάρχει σε όλο τον κόσμο εδώ και έναν αιώνα.

Edited by Didonis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1ον) βρες τον διαχειριστη της πολυκατοικιας πατωντας κουδουνια

 

2ον) παρε φωτογραφια τα κουδουνια και μετα παρε τηλ 11880 11888

και με επιθετα κ διευθυνσεις ισως βρεις καποιο τηλεφωνο

καποιος θα θυμαται

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

με βάση τα αναφερόμενα στην Εγκύκλιο ΑΠ 38283 και ας υποθέσουμε ότι έχει ελεγχθεί και δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης σύμφωνα με όσα έχουμε ήδη προαναφέρει στο παρόν θέμα (αλλαγή στα στοιχεία του διαγράμματος κάλυψης και δόμησης προς το δυσμενέστερο, αλλαγή στα φορτία σχεδιασμού της στατικής μελέτης προς το δυσμενέστερο, αλλαγή μηχανολογικών εγκαταστάσεων ως προς τις διελεύσεις τους από άλλους ορόφους ή κοινόχρηστους χώρους, αλλαγή στον αριθμό των απαιτούμενων θέσεων στάθμευσης προς το δυσμενέστερο), για να προχωρήσει όμως μία άδεια λειτουργίας απαιτεί και τη ΒΧΚΧ από το μηχανικό για την οποία αναφέρει η Εγκύκλιος:

"Από τα ανωτέρω συνάγεται ότι η διαφοροποίηση της χρήσης σε ένα κτίριο ή τμήμα αυτού, δεν αποτελεί πάντα λόγο έκδοσης άδειας αλλαγής χρήσης και επομένως ο ιδιώτης μηχανικός ο οποίος βάσει της παρ. 14 του άρθρου 25 του Ν. 4178/13 χορηγεί πλέον σε κάθε περίπτωση τη βεβαίωση χώρου κύριας θα πρέπει προτού προβεί στην έκδοση της βεβαίωσης, λαμβάνοντας υπόψη τον φάκελο της άδειας δόμησης, να εξετάζει με βάση τα ανωτέρω εάν με τη νέα χρήση που εγκαθίσταται στο ακίνητο απαιτείται ενημέρωση της άδειας δόμησης ή έκδοση άδειας αλλαγής χρήσης"

 

Αναρωτιέμαι λοιπόν και θέτω προς προβληματισμό τα εξής:

1) Εφόσον δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης τότε οπωσδήποτε απαιτείται ενημέρωση της άδειας δόμησης (αφού λέει ή το ένα ή το άλλο) !

2) Έχει καθορισθεί η διαδικασία ενημέρωσης και τα δικαιολογητικά αυτής ; Η Πολεοδομία Θεσσαλονίκης τα έχει καθορίσει. Η Πολεοδομία Αθηνών ; Άλλες Πολεοδομίες ; Η κάθε Πολεοδομία θα κάνει τα δικά της ; 

3) Εάν δεν έχει καθορισθεί η διαδικασία ενημέρωσης και πρέπει κάποια στιγμή να βγάλεις την Άδεια Λειτουργίας είσαι παράτυπος εάν βάλεις τη ΒΧΚΧ επάνω στα σχέδια για καταθέσεις σε Δήμο, Υγειονομικό, Πυροσβεστική ;

 

4) Εάν έχει καθορισθεί η διαδικασία ενημέρωσης έχει ενημερωθεί ο ιδιοκτήτης ότι απαιτείται, αλλά αυτός να μη διαθέτει χρήματα για αυτό ή απλά να μη θέλει ενώ ο χρήστης του χώρου να θέλει να προχωρήσει η άδεια λειτουργίας αυτού και πρέπει κάποια στιγμή να βγάλεις την Άδεια Λειτουργίας είσαι παράτυπος εάν βάλεις τη ΒΧΚΧ επάνω στα σχέδια για καταθέσεις σε Δήμο, Υγειονομικό, Πυροσβεστική ;

 

Σημ. Προσέξτε ότι αναφέρει ο ιδιώτης μηχανικός "να εξετάζει" και όχι "να προβαίνει" ή "να εκτελεί" κ.λπ. 

 

5) Και τελικά που κολλάει αυτό που αναφέρει:

 
"Μέχρι την εφαρμογή της Ταυτότητας κτιρίου, απαιτείται απλή ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας ή άδειας δόμησης για τυχόν τροποποιούμενες επί μέρους μελέτες, με την επιφύλαξη των διατάξεων του άρθρου 4 παρ. 1 ,ε και 1 .στ"

    Η απλή ενημέρωση θα είναι κάτι διαφορετικό από την ενημέρωση (σκέτο) ; 
Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

θα προτεινα χωρις να φαω ξυλο

οσα θεματα αφορουν την αλλαγη χρησης και την κουβεντα γυρω απο αυτη

να μεταφερθουν σε νεο θεμα

 

Απαιτηση αλλαγης χρησης σε ΚΥΕ

 

ΓΙΑΤΙ το παρον μου ταιριαζει περισσοτερο και σε αλλου ειδους αποριες σχετικα με τα κυε

οπως πυρασφαλιες δικαιολογητικα δημου κλπ...

 

γνωμη μου παντα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

....

    Η απλή ενημέρωση θα είναι κάτι διαφορετικό από την ενημέρωση (σκέτο) ; 

 

απλή ενημέρωση φακέλου άδειας = ενημέρωση φακέλου άδειας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

μια σχετικη ερωτηση με αυτα που ο συναδελφος Antiermitianos αναφερει (κ συγχωρηστε την ασχετοσυνη μου)

εχω περιπτωση διαμερισματος-κατοικια που ενοικιαστηκε ως κομμωτηριο-μανικιουρ κλπ.

 

Απαιτειται αδεια αλλαγη χρησης? Απο οτι καταλαβα , ναι

 

Το σημαντικο ερωτημα ομως ειναι : 

Εφοσον ξενοικιαστει το διαμερισμα, θα μπορεσει να επιστρεψει στην προηγουμενη χρηση του (κατοικια)?

 

Απλως με ενημερωση της αδειας?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θέλει άλλαγή χρήσης.

 

και αυτό είναι 'αποψη δική μου την οποία την έχω πει πολλες φορές και εδώ και σε άλλο topic.

απο κει και πέρα καντε οτι νομίζετε..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.