Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ο υπεύθυνος το ζήτησε απ' ευθείας από τον εκμεταλλευτή σε τηλεφωνική συνομιλία. Δεν το ζήτησε από εμένα γιατί γνωρίζει ότι γνωρίζω τα δικαιολογητικά και τις διαδικασίες και θα του έλεγα ότι "δεν προβλέπεται" και δεν είναι κάφρος να μου πει ότι έγω το θέλω, είναι φυσιολογικός άνθρωπος υπάλληλος. Οπότε το ζήτησε απ' ευθείας από τον εκμεταλλευτή. Έχω εξηγήσει στον εκμεταλλευτή ότι κανονικά δεν προβλέπεται ως δικαιολογητικό, αλλά δεν τον απασχολεί, είναι της λογικής δώστο και να πάνε να γα...... Κι αφού τα τετραγωνικά είναι ίδια στο λογαριασμό και στην άδεια όπως προ ολίγου έμαθα, άντε να διαφέρουν κατά +- 1 τετραγωνικά, "εις τον κοτσαδόρο μας γαρδένιες"  :wink:

Edited by Antiermitianos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχω εμπορική αποθήκη στην άδεια. Ο ιδιοκτήτης θέλει ένα μέρος της εμπορικής αποθήκης να τον κλείσει και να παράγει αμυγδαλέλαιο από έτοιμη πρώτη ύλη (αμύγδαλα). Ισχύς <10κW (δεν εμπίπτει στις διατάξεις του ν.3982/2011). Στην πολεοδομία χρειάζεται αλλαγή χρήση ή ενημέρωση φακέλου (εγκ.ΑΠ38283); Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

έχω εμπορική αποθήκη στην άδεια. Ο ιδιοκτήτης θέλει ένα μέρος της εμπορικής αποθήκης να τον κλείσει και να παράγει αμυγδαλέλαιο από έτοιμη πρώτη ύλη (αμύγδαλα). Ισχύς <10κW (δεν εμπίπτει στις διατάξεις του ν.3982/2011). Στην πολεοδομία χρειάζεται αλλαγή χρήση ή ενημέρωση φακέλου (εγκ.ΑΠ38283); Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

Η εγκατάσταση βρίσκεται στη ΒΙ.ΠΕ 

Link to comment
Share on other sites

Αφου έχει άδεια με χρήση αποθήκης, η πολεοδομία δεν εμπλέκεται πουθενά και δεν χρειάζεται αλλάγή χρήσης, γίνεται αποδεκτή η χρήση απο το ανάπτυξης...και νομίζω ούτε και βεβαιωση χρήση γης απαιτείται αφού λες οτι βρίσκεται μέσα σε ΒΙΠΕ (αλλα αυτό ρώτα το στο ανάπτυξης).

 

Πας δ/νση Ανάπτυξης με τα δικαιολογητικά του 3982 (ανήκει σ΄αυτό το νόμο με τροποποίηση αλλά δεν την θυμάμαι), παίρνεις το απαλλακτικό και παίρνεις τα φράγκα !!!!

Edited by dib
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 dib,για πες μου  αν μπορεις ,που βρισκω τα δικαιολογητικα του3982?

και οταν λεμε δ/νση αναπτυξης,επειδη οπου βρεθω κι οπου σταθω δ/νση αναπτυξης βλεπω, που βρισκω τις διευθυνσεις που αδειοδοτουν ......ας ειναι και στο google....

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Αφου έχει άδεια με χρήση αποθήκης, η πολεοδομία δεν εμπλέκεται πουθενά και δεν χρειάζεται αλλάγή χρήσης, γίνεται αποδεκτή η χρήση απο το ανάπτυξης...και νομίζω ούτε και βεβαιωση χρήση γης απαιτείται αφού λες οτι βρίσκεται μέσα σε ΒΙΠΕ (αλλα αυτό ρώτα το στο ανάπτυξης).

 

Πας δ/νση Ανάπτυξης με τα δικαιολογητικά του 3982 (ανήκει σ΄αυτό το νόμο με τροποποίηση αλλά δεν την θυμάμαι), παίρνεις το απαλλακτικό και παίρνεις τα φράγκα !!!!

 

Με την ΥΑ 483/2012 (ΦΕΚ 158Β/2012)

Link to comment
Share on other sites

Αφου έχει άδεια με χρήση αποθήκης, η πολεοδομία δεν εμπλέκεται πουθενά και δεν χρειάζεται αλλάγή χρήσης, γίνεται αποδεκτή η χρήση απο το ανάπτυξης...και νομίζω ούτε και βεβαιωση χρήση γης απαιτείται αφού λες οτι βρίσκεται μέσα σε ΒΙΠΕ (αλλα αυτό ρώτα το στο ανάπτυξης).

 

Πας δ/νση Ανάπτυξης με τα δικαιολογητικά του 3982 (ανήκει σ΄αυτό το νόμο με τροποποίηση αλλά δεν την θυμάμαι), παίρνεις το απαλλακτικό και παίρνεις τα φράγκα !!!!

Στη Δ/νση Ανάπτυξης μου είπαν ίσως χρειάζεται ενημέρωση φακέλου (κάτω από 10κW μόνο μία υπεύθυνη δήλωση συμπληρώνει και σου δίνουν μια βεβαίωση ότι δεν εμπίπτει στις διατάξεις του Ν.3982/2011).

Στην πολεοδομία από την άλλη μου είπαν απαιτείται αλλαγή χρήσης από εμπορική αποθήκη σε βιοτεχνία στο κομμάτι που θα κλείσει ο χώρος και θέλει όλα τα σχέδια από αρχή!!!Δηλαδή το κτίριο θα έχει μικτή χρήση διότι θα γίνεται παραγωγή αμυγδαλέλαιο.

Κάτι δεν μου κολλάει γιατί δεν είδα σιγουριά από τους υπαλλήλους.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

στη ΒΙ.ΠΕ δεν ειναι βιοτεχνια?περιεργο....

ασχετα αν αυτος εχει  παρει αδεια για εμπορικη αποθηκη,λογικα εχει αδεια βιοτεχνιας πολεοδομικα(η οχι?)

φανταζομαι οτι ειναι συσκευαστηριο τουλαχιστον..ενα μηχανημα του λειπει...

τωρα οσον αφορα το αναπτυξης δινει απλα το απαλλακτικο για <10kw....

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.