Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


Recommended Posts

 

Περιφραξη εντος οικιμου, ναι επιτρεπεται. Τωρα αυτες τις μερες θα δοκιμασω κ για οριοθετηση εντος σχεδιου . Για τσιμεντακι κατω θελει αδεια δομησης.

Συνάδελφε , είσαι σίγουρος 'ότι επιτρέπεται περίφραξη στα εντός οικισμού ???

Θεωρώ ότι δεν προκύπτει από κάπου .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Kakos_lykos, περπτωση: κγ .   Μηπως εχεις αποψη για το #318; ευχαριστω

Ένα - ένα ...

από που προκύπτει στο κγ για οικισμό?

(Μην βιαστείτε στο φόρουμ να με χαρακτηρίσετε παράλογο . κλπ ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα - ένα ...

από που προκύπτει στο κγ για οικισμό?

(Μην βιαστείτε στο φόρουμ να με χαρακτηρίσετε παράλογο . κλπ ).

 

Συνάδελφε, ρίξε μια ματιά σ' αυτό:

 

Υπουργική απόφαση για την Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας – Δήλωση Αναπληρωτή Υπουργού ΠΕΚΑ, Σταύρου Καλαφάτη

3 Οκτωβρίου 2013

...

23. Απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ύψους ενός (1,00) μέτρου ή περίφραξη από ελαφρύ υλικό, γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές και η περίφραξη με πρόχειρη κατασκευή (όπως συρματόπλεγμα) σε οικόπεδα μη ρυμοτομούμενα σε εντός σχεδίου περιοχές. Επίσης, επιτρέπεται οριοθέτηση με πασσάλους των κορυφών οικοπέδου ή γηπέδου.

...

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=389&sni%5B524%5D=2660&language=el-GR

 

κι έμενα περίεργο μου φαίνεται, αλλά απ' ότι φαίνεται ισχύει!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Συνάδελφε, ρίξε μια ματιά σ' αυτό:

 

..............................

κι έμενα περίεργο μου φαίνεται, αλλά απ' ότι φαίνεται ισχύει!

 

 

Δηλαδή συνάδελφε ισχύει ή ΔΕΝ ισχύει εντός οικισμού (φυσικά χωρίς ρυμοτομικό σχεδιο ) ???

 

Link to comment
Share on other sites

λοιπον "Κακε Λυκε" προσωπικα θεωρω οτι ισχυει. Διαχωριζει τα εντος κ τα εκτος. Πρόσφατα μου χορηγήθηκε σε εντος οριοθετημενου, αντίστοιχη ΕΕΜΚ (χωρις αυτο να αποτελει θεσφατο ή δημιουργια δεδομενης ερμηνειας- δυστυχώς κακως συναχθέντος νομου).

Link to comment
Share on other sites

λοιπον "Κακε Λυκε" προσωπικα θεωρω οτι ισχυει. Διαχωριζει τα εντος κ τα εκτος. Πρόσφατα μου χορηγήθηκε σε εντος οριοθετημενου, αντίστοιχη ΕΕΜΚ (χωρις αυτο να αποτελει θεσφατο ή δημιουργια δεδομενης ερμηνειας- δυστυχώς κακως συναχθέντος νομου).

 

Ελα  λοιπόν στην θέση μου ,

δίκαια δεν θα έχω το "κακό" όνομα , όταν σου αρνηθώ την έκδοση ΕΕΜΚ σε οικισμό χωρίς ρυμοτομικό ??

Link to comment
Share on other sites

Ελα  λοιπόν στην θέση μου ,

δίκαια δεν θα έχω το "κακό" όνομα , όταν σου αρνηθώ την έκδοση ΕΕΜΚ σε οικισμό χωρίς ρυμοτομικό ??

Από τη μιά είναι σωστό αυτό,

από την άλλη όμως και ο ιδιοκτήτης καλείται να πληρώσει την αδυναμία του κράτους,

να κάνει σχέδιο σε μία περιοχή που το ίδιο το κράτος τη λέει εντός σχεδίου.

Δηλαδή για να κάνει περίφραξη κάποιος να μην του πετάνε τα σκουπίδια, πρέπει να βγάλει άδεια,

με ότι σημαίνει αυτό με τα σημερινά δεδομένα; (Τ.Ε. / Δ.Ε., υψομετρικές κλπ) 

Link to comment
Share on other sites

 

κι έμενα περίεργο μου φαίνεται, αλλά απ' ότι φαίνεται ισχύει!

 

 

Δηλαδή συνάδελφε ισχύει ή ΔΕΝ ισχύει εντός οικισμού (φυσικά χωρίς ρυμοτομικό σχεδιο ) ???

 

 

Ανάλογα την περίπτωση. Σε οικισμό ο οποίος έχει σχέδιο διανομής, ισχύει κανονικά. Σε οικισμό για τον οποίο υπάρχει μόνο οριοθέτηση, μάλλον δεν ισχύει. Σε κάθε περίπτωση, εσύ καταθέτεις φάκελο στην αρμόδια πολεοδομία και περιμένεις να σου απαντήσουν (προφανώς εγγράφως για να είσαι καλυμμένος απέναντι στον πελάτη σου).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.