Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


Recommended Posts

1.γιατί περνάς από ΣΑ?

2. αφού έχεις βεβαίωση από ΥΔΟΜ δεν έχεις και τ.δ ? (δεν είναι δυνατόν να  δόθηκε η βεβαίωση χωρίς τ.δ!)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Περναω από Σ.Α. λόγω εργασιών σε όψεις και λόγω περιοχής.

Η βεβαίωση μου δόθηκε προσκομίζοντας συμβόλαιο σύστασης (δεν είχε επισυναπτεί τοπογραφικό στην σύσταση, η οδός φαίνεται μόνο στην κάτοψη ισογείου).

Link to comment
Share on other sites

αντί τ.δ δεν σε καλύπτει το υπογραμμισμένο (του άρθρου 1 της ΚΥΑ περί Ε.Ε.Μ.Κ)

δ) Βεβαίωση περί υποβολής δήλωσης στο κτηματολόγιο ή πιστοποιητικό κτηματογραφούμενου ακινήτου ή απόσπασμα κτηματολογικού διαγράμματος. Σε περίπτωση που δεν προσδιορίζεται η θέση του ακινήτου με βάση τα στοιχεία της διεύθυνσης και δεν είναι δυνατή η έκδοση των ως άνω στοιχείων του κτηματολογίου, τότε υποβάλλεται αντίγραφο του τοπογραφικού διαγράμματος της οικοδομικής αδείας ή της άδειας δόμησης εφόσον υφίσταται ή της διαδικασίας εξαίρεσης ή αναστολής της κατεδάφισης κατά τις κείμενες διατάξεις ή του προσαρτώμενου σε δικαιοπραξία.

 

και για το ΣΑ

4. α. Για τις περιπτώσεις που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής του άρθρου 6 του Ν. 4067/2012 (ΦΕΚ 79 Α) και του άρθρου 21 του ν. 4030/2011 (ΦΕΚ 249 Α) όπως αυτό ισχύει, στο πλαίσιο των δικαιολογητικών της παρ. 3.β ανωτέρω, υποβάλλεται Έγκριση του Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής.
Για την έγκριση κατατίθενται στο αρμόδιο συμβούλιο:
1) φωτογραφίες του ακινήτου,
2) τεχνική έκθεση που περιγράφεται ανωτέρω,
3) οποιοδήποτε σχέδιο ή σκαρίφημα εφόσον προβλέπεται από ειδικότερες διατάξεις της παρούσας για κάθε επί μέρους εργασία.

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Άδεια μικρής κλίμακας  σε μη άρτιο μη οικοδομησιμο γήπεδο επιτρέπεται?

Με ενδιαφέρει η περίπτωση 6. για προσωρινή κατασκευή

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω ότι οι προσωρινές κατασκευές εγκαθίστανται μόνο σε δημόσιες ή κοινόχρηστες των ΟΤΑ εκτάσεις

και όχι σε ιδιωτικές 

Επομένως σαφώς και δεν μπορείς ακόμη και σε άρτιο

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο ΚΑΝΑ!

 

 

Άρθρο 2
Ορισμοί

 

74. "Προσωρινή κατασκευή είναι η κατασκευή που αποτελείται εξ ολοκλήρου από ξηρή δόμηση και εγκαθίσταται σε ελαφρά βάση ή με σημειακή θεμελίωση επί του εδάφους, τοποθετείται και απομακρύνεται σε λυόμενα μέρη, δεν απαιτεί εκτεταμένη υποδομή ώστε να αλλοιώνει σοβαρά το φυσικό έδαφος και δεν απαιτεί μόνιμη εγκατάσταση συλλογής αποβλήτων. Τοποθετείται για συγκεκριμένο σκοπό και διάρκεια σε οικοδομήσιμο ή μη χώρο."

 

Είχα διαβάσει το παραπάνω και χάρηκα....Αλλά διαβάζοντας τα παρακάτω, καταλαβαίνω ότι η μόνη λύση είναι αν δωθεί σε δημόσια κοινή χρήση

 

Άρθρο 21
Προσωρινές κατασκευές

 

1." Η προσωρινή κατασκευή τοποθετείται σε ιδιωτικούς χώρους παραχωρημένους σε δημόσια κοινή χρήση όπως ορίζεται στο άρθρο 10 και σε δημόσιους κοινόχρηστους χώρους, υπαίθριους ή στεγασμένους, κατά παρέκκλιση των κείμενων πολεοδομικών όρων της περιοχής και υπό την προϋπόθεση ότι επιτρέπονται οι συγκεκριμένες χρήσεις. Για τις προσωρινές κατασκευές απαιτείται έγκριση τοποθέτησης και λειτουργίας από τον αρμόδιο κατά περίπτωση φορέα, κατόπιν υποβολής απαραίτητων δικαιολογητικών και στοιχείων για την κατασκευή ή συναρμολόγηση και τοποθέτηση, καθώς και προσδιορισμός του χρονικού διαστήματος διατήρησής τους."

 

Άρθρο 10
Κίνητρα για την περιβαλλοντική αναβάθμιση και βελτίωση της ποιότητας ζωήςσε πυκνοδομημένες και αστικές περιοχές

 

2. "Η απόδοση σε κοινή δημόσια χρήση γίνεται με συμβολαιογραφική πράξη, η οποία υποβάλλεται στην αρμόδια υπηρεσία δόμησης πριν την έκδοση της άδειας δόμησης. Με προεδρικό διάταγμα που εκδίδεται μετά από πρόταση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, μπορεί να καθορίζεται η διαδικασία απόδοσης σε κοινή χρήση, καθώς και κάθε λεπτομέρεια για την εφαρμογή των παραγράφων 1 και 2 του παρόντος."

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

έχει δίκιο ο ΚΑΝΑ. Έχει διευκρινησθεί ότι αυτές οι προσωρινές είναι μόνο για ΚΧ

(μου το είπαν και από την πολεοδομία που πήγα λίγο πονηρά κι έφαγα τα μούτρα μου)

Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33 και εγώ αυτό έχω υπόψιν μου αλλά κατά καιρούς έχω δει ΠΟΛΛΕΣ εεμκ σε ειδικα κτιρια για εσωτερικες διαρυθμισεις. Είναι δυνατόν να κάνεις εσωτερικές διαρυθμίσεις και να μην αλλάζει η παθητική ή τα ΗΜ ; Στη δική μου περίπτωση έχουμε μια αποθήκη που θα χωριστεί στα δυο οπότε έχουμε βελτίωση στη παθητική, άρα γιατί να πάμε με ΟΑ ;

 

Χαμός στο ίσιωμα της απλοποίησης ..

όπως το λες είναι αλλά τυπικά απαιτείται άδεια, αν επηρεάζονται Η/Μ, πυροπροστασία. 

Κι εγώ έβγαλα μία ΕΕΜΚ για διαρρυθμίσεις χωρίς τα παραπάνω, αφού οι ενδιαφερόμενοι δεν ήθελαν να περιμένουν για κανονική άδεια.

Αν θέλουν να κάνουν άλλα, ας τα κάνουν αυθαίρετα. Όλα δικά μας δεν γίνεται 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

έκανα αίτηση ΕΕΜΚ για περίφραξη με πρόχειρη κατασκευή, συρματόπλεγμα, σε οικόπεδο εντός οικισμού με πρόσωπο σε κοινοτική οδό  και η υπηρεσία μου την απόρριψε βάσει του Ν2605Β/2013, άρθρο 1, παρ 1, περίπτωση β) x (x. παρά το όριο διεθνών, εθνικών, επαρχιακών, δημοτικών ή κοινοτικών οδών εντός ζώνης πλάτους 50% των οριζομένων από τη νομοθεσία περί ασφαλείας της υπεραστικής συγκοινωνίας). 

Στην περίπτωσή μου, μου ανέφεραν ότι μπορεί να εκδοθεί μόνο άδεια έγκρισης εργασιών για περίφραξής και όχι ΕΕΜΚ.

Τι άποψη έχετε?  

Edited by mitsodou
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το άρθρο 1 της σχετικής απόφασης έχουν δίκιο.

Άρθρο 1
1. Επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών μικρής κλίμακας 
χωρίς έκδοση άδειας δόμησης, εφόσον, με την επιφύ−
λαξη των οριζομένων στην παρ. 2 της παρούσας:
α) δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις,
β) τα οικόπεδα, τα γήπεδα ή τα κτίσματα στα όποια 
εκτελούνται δεν βρίσκονται:
i. σε δάσος,
ii. σε ρέμα,
iii. στον αιγιαλό ή στην παραλία,
iv. σε καθορισμένο αρχαιολογικό χώρο όπου απαγο−
ρεύεται η δόμηση,
v. σε περιοχή απολύτου προστασίας,
vi. σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο της πόλης ή 
του οικισμού,
vii. σε κτίρια που είναι στατικά επικίνδυνα, πριν αρθεί 
η επικδυνότητα
viii. τμήμα κτιρίου που έχει κατασκευαστεί μετά τη 
θεσμοθέτηση παρόδιας στοάς και εμπίπτει σε αυτήν,
ix. σε ρυμοτομούμενα κτίρια με την επιφύλαξη της 
παρ. 2 β, του παρόντος άρθρου,
x. παρά το όριο διεθνών, εθνικών, επαρχιακών, δη−
μοτικών ή κοινοτικών οδών εντός ζώνης πλάτους 50% 
των οριζομένων από τη νομοθεσία περί ασφαλείας της 
υπεραστικής συγκοινωνίας.
 
Αν μιλάμε για οικόπεδο εντός οικισμού και η οδός είναι δημοτική η γραμμή αυτή είναι τα 3 μ από το όριο της οδού, όπως αυτό ορίζεται από το ΠΔ 209/98. Αυτή η γραμμή αποτελεί τη γραμμή δόμησης του κτιρίου εφόσον από άλλες διατάξεις δεν οφείλει η γραμμή αυτή να χαραχθεί εσώτερα. Οπότε στην υπόθεση ότι εκδίδεται άδεια δόμησης για ένα κτίριο αυτό θα όφειλε να τοποθετηθεί πίσω από τη γραμμή των τριών μέτρων (η εσώτερα αν υπάρχει δυσμενέστερη διάταξη) ενώ η περίφραξη του οικοπέδου οφείλει να είναι πίσω από το όριο της οδού (όπως αυτό ορίζεται στο ΠΔ 209/98)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.