Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Διαβάζοντας την εγκύκλιο του ΙΚΑ Ε41/303/25-10-2013 δεν αναφέρει για αμελλητί αποστολή στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και του εντύπου που αφορά σε εργασίες με γνωστοποίηση προ 48 ωρών.

Δεν αναφέρομαι στην υποχρέωση του εργοδότη να αναγγείλει την έναρξη εργασιών του στο ΙΚΑ, αλλά αν η ΥΔΟΜ βάσει νόμου υποχρεούται να στείλει αντίγραφο της γνωστοποίησης εργασιών προ 48 ωρών στο ΙΚΑ.

 

Έχετε κάποια ενημέρωση επί του θέματος?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

....και στην συνέχεια το ΙΚΑ ελέγχει αν για τις εργασίες που του γνωστοποίησε η ΥΔΟΜ έγινε αναγγελία και πληρώθηκαν οι απαιτούμενες ασφαλιστικές εισφορές. 

Αν όχι θα ρίχνει καμπάνα.

 

Τώρα να θα το στείλει η ΥΔΟΜ αμελλητί ή μετά από 3 μήνες , σαν εργοδότη δεν σε ενδιαφέρει.

 

Το κακό είναι ότι όταν έρθει το ΙΚΑ για έλεγχο , ποιος ξέρει τι άλλο θα βρει...

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Διαδικασία έγκρισης Μικρής Κλίμακας:

"Για εσωτερικές διαρρυθμίσεις κατατίθενται τα εξής........
Σε περίπτωση εσωτερικών διαρρυθμίσεων σε ειδικά κτίρια με τις οποίες τροποποιούνται οι ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις ή/και η μελέτη παθητικής πυροπροστασίας, δεν εκδίδεται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας αλλά απαιτείται η έκδοση άδειας δόμησης κατά την παρ. 1 του άρθρου 4 του Ν.4067/2012 (ΦΕΚ 79Α΄), ως ισχύει..."



Ερώτηση:
Εχω δημιουργία επιπλέον WC σε υπάρχον (νόμιμο) υπόγειο καταστήματος. Θεωρητικά αλλάζει η μελέτη υδρευσης και αποχέτευσης αν και δεν επηρεάζεται το δικτυο κλπ.
Οι μελέτες ύδρευσης και αποχέτευσης αυτές θεωρούνται ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συντοπίτη 

Τι ειδικό κτίριο εννοείς (έχεις χρήση πάνω από το 50% αν αναφέρεσαι σε κατάστημα πολ/κίας;;)

 

Προφανώς και όχι

αλλά μάλλον εννοούν το φωτισμό του 

Βάλει 2 φωτάκια με φωτοκύτταρο  μπαταρίας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου, με μια μικρή πικρία επειδή έμαθα πως ήρθες στην πόλη αλλά δεν πήρες τηλέφωνο για καφέ!! :???:

 


Να το φωτογραφήσω, διακριτικά, όσο μπορώ.. :)
Εχω ισόγειο κατάστημα σε τριώροφο κτίριο με αμιγή χρήση καταστημάτων (στο κέντρο, το ξέρεις, πιο κέντρο δεν γίνεται...). Στο υπόγειο του, σε δηλωμένη στην άδεια αποθήκη, θέλω να δημιουργήσω WC επειδή δεν καλύπτουν τον πληθυσμό αυτά που ήδη υπάρχουν στο ισόγειο. Μετά απο συνεννόηση με την πολεοδομία προ μηνός, αποφασίσαμε να πάμε με αλλαγη εσωτερικών διαρρυθμίσεων μικρης κλίμακας. Ήρθε όμως το νέο έντυπο με τις νέες οδηγίες και προστέθηκε αυτο περί αλλαγών "ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων" και στην πολεοδομία δεν ειναι σιγουροι αν η υδρευση/αποχετευση θεωρούνται Η/Μ μελέτες ή όχι...

Υ.Γ. Αν δουν μπαταρία στο υπόγειο τους έχω ικανούς να μου φέρνουν μεχρι και ελεγκτή δόμησης. Μήπως να στηθώ και να κάνω ποδήλατο να συσσωρευω ρεύμα για τα WC? :P

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

Διαδικασία έγκρισης Μικρής Κλίμακας:

"Για εσωτερικές διαρρυθμίσεις κατατίθενται τα εξής........

Σε περίπτωση εσωτερικών διαρρυθμίσεων σε ειδικά κτίρια με τις οποίες τροποποιούνται οι ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις ή/και η μελέτη παθητικής πυροπροστασίας, δεν εκδίδεται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας αλλά απαιτείται η έκδοση άδειας δόμησης κατά την παρ. 1 του άρθρου 4 του Ν.4067/2012 (ΦΕΚ 79Α΄), ως ισχύει..."

 

 

Ερώτηση:

Εχω δημιουργία επιπλέον WC σε υπάρχον (νόμιμο) υπόγειο καταστήματος. Θεωρητικά αλλάζει η μελέτη υδρευσης και αποχέτευσης αν και δεν επηρεάζεται το δικτυο κλπ.

Οι μελέτες ύδρευσης και αποχέτευσης αυτές θεωρούνται ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις;

καλημέρα φίλε Makiaveli

 

Προφανώς και δεν είναι και ούτε υπάγονται στις Η/Μ!!

 

Γιατί αν θεωρούνταν ως τέτοιες 

τότε δεν θα  αποδέχονταν να τις υπογράφουν  

και Α.Τ.Μ ή εγώ ως Τ.Ε.Ι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

για έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για εσωτερικές διαρρυθμίσεις με τις οποίες δε θίγονται τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού του κτηρίου τα δικαιολογητικά είναι αυτά που προβλέπονται από την παρ. 1 του άρθρου 1 και το εδάφιο ιθ της παρ. 1 του άρθρου 2 της ΥΑ ΟΙΚ 55174 ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.