Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


Recommended Posts

δες τη σχετική παράγραφο ιθ του αρθρου 2, από την απόφαση 55174/ΦΕΚ 2605/Β/15-10-2013

ιθ. Για εσωτερικές διαρρυθμίσεις κατατίθενται τα 
εξής:
1) βεβαίωση του μηχανικού ότι δεν θίγονται τα στοι−
χεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου
2) κάτοψη σε κλίμακα 1:100 ή 1:50.
Σε περίπτωση εσωτερικών διαρρυθμίσεων σε ειδικά 
κτίρια με τις οποίες τροποποιούνται οι ηλεκτρομηχα−
νολογικές εγκαταστάσεις ή/και η μελέτη παθητικής πυ−
ροπροστασίας, δεν εκδίδεται έγκριση εργασιών μικρής 
κλίμακας αλλά απαιτείται η έκδοση άδειας δόμησης 
κατά την παρ. 1 του άρθρου 4 του Ν.4067/2012 (ΦΕΚ 79 
Α΄), ως ισχύει.
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

συμφωνώ Παύλο

αλλά ξέρεις πιο είναι το κακό

 

"Ό,τί  πλέον οι μελέτες  δεν ελέγχονται από τις ΥΔΟΜ"

Επομένως ποιος ο λόγος ρε γαμ... αυτής της τόσης γραφειοκρατίας! 

 

υ.γ πέραν του γεγονότος  ότι το άρθρο 4 ΝΟΚ αναφέρει 

 

"Οι εργασίες εσωτερικών διαρρυθμίσεων που δεν θίγουν τον φέροντα οργανισμό του κτιρίου και δεν τροποποιούν τις εγκαταστάσεις αυτού, δεν απαιτούν την έκδοση άδειας δόμησης."

 

ενώ θα έπρεπε λογικά να αναφέρει

 

Οι εργασίες εσωτερικών διαρρυθμίσεων που δεν θίγουν τον φέροντα οργανισμό του κτιρίου και δεν τροποποιούν επί το δυσμενέστερον τις εγκαταστάσεις αυτού, δεν απαιτούν την έκδοση άδειας δόμησης.

 

ώστε κάπως να κοπεί το πήγαινε έλα στις ΥΔΟΜ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Παύλος +1

χαίρομαι που βρίσκονται και μερικοί ακόμα σοβαροί συνάδελφοι

που δεν θεωρούν αυτονόητο να κάνουμε ότι θέλουμε με εγκυκλίους και ερωταπαντήσεις

και ενημερώσεις φακέλου για αλλαγές χρήσης και εργασίες σε ειδικά κτίρια υγειονομικού ενδιαφέροντος και συνάθροισης κοινού.

Εν τω μεταξύ στο νήμα της αδειοδότησης ΚΥΕ υπάρχουν όλα αυτά αναλυτικά, και λεπτομερής συζήτηση σχετικά με τη νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

apier

μπορείς να μου απαντήσεις

γιατί από τη στιγμή που δεν ελέγχονται οι μελέτες

να μη γίνεται η οποιαδήποτε αλλαγή χρήσης ή εσωτερική μεταβολή

με απλή ενημέρωση του φακέλου της Ο.Α!

υ.γ (με όλα μαζί σε ένα φάκελο και όχι 10 φακέλους κλπ)

 

Τι παραπάνω εξασφαλίζει το Δημόσιο με την έκδοση α.δ?

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά εξασφαλίζει έλεγχο τοπογραφικού ως προς χρήσεις, θέσεις στάθμευσης, κατηγορίες / προδιαγραφές μελετών κλπ τεχνικές λεπτομέρειες.

Αλλά το θέμα μου δεν είναι αυτό. Είναι η έννοια της νομιμότητας.

Αν συμφωνήσουμε στην ουσία αυτού που προτείνεις,και το νομοθετήσουμε, δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Όσο όμως οι νόμοι λένε αυτά που λένε τώρα, απαιτώ απ' όλους να τα εφαρμόζουν.

Κι όχι να το παίζουν πονηροί.

Εγώ θα στο πάω και πιο πέρα. Να τις καταργήσουμε τελείως τις πολεοδομίες και να γίνουν ιδιωτικές.

Μέχρι τότε όμως, έχουμε αυτά που έχουμε. Και πρέπει να είναι τα ίδια για όλους

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

Αυτό που αναφέρει περί αλλαγής παθητικής πυροπροστασίας και απαίτηση άδειας δόμησης σε ειδικά κτίρια το αντιλαμβάνομαι ως εξής.

Στην άδεια δόμησης παρότι δεν ελέγχονται οι μελέτες όπως σωστά προανέφερε ο Βασίλης, η μελέτη θα εκπονηθεί, θα κατατεθεί και ο συντάξας θα φέρει την ευθύνη της.

Αν λοιπόν οι αλλαγές εσωτερικών διαρρυθμίσεων γίνονταν με ΕΕΜΚ και δεν απαιτούνταν καμία μελέτη πυροπροστασίας, κατά τις αλλαγές αυτές ενδεχομένως άλλαζε η παθητική πυροπροστασία με τη χρήση διαφορετικών δομικών υλικών από την αρχική μελέτη, τα οποία θα μείωναν το χρόνο πυραντίστασης, ενδεχομένως να καταργούνταν οι απαραίτητες θύρες διαφυγής ΄σε περίπτωση φωτιάς, τα προβλεπόμενα πυροδιαμερίσματα να άλλαζαν, οι χώροι εύφλεκτων υλικών να ήταν περισσότερο εκτεθειμένοι πλέον και γενικότερα η νέα διάταξη των χωρισμάτων να επηρέαζε τις οδεύσεις διαφυγής κ.λ.π. Η παθητική σε συνδυασμό με την ενεργητική πυροπροστασία δίνουν το τελικό αποτέλεσμα πυροπροστασίας στο κτίριο.

Αντιλαμβάνομαι λοιπόν ότι κατά το νομοθέτη η απαίτηση ελέγχου της παθητικής πυροπροστασίας σε ειδικά κτίρια (π.χ βιομηχανικά, βιοτεχνικά, ξενοδοχεία κλπ) έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από ότι σε ένα κτίριο κατοικίας, όπου ίσως εκεί θεωρεί ότι η παθητική πυροπροστασία λόγω εσωτερικών διαρρυθμίσεων σε ένα διαμέρισμα δεν θα επηρεάσει (και εύλογα) ιδιαιτέρως την εγκεκριμένη μελέτη.

Βεβαίως η διατύπωση στην ΕΕΜΚ δεν είναι και η καλύτερη δυνατή, διότι εύλογα αναρωτιέται κανείς, ποιος θα είναι αυτός που θα (θελήσει να) κρίνει χωρίς κανένα έλεγχο υποβολής μελέτης, αν η μελέτη παθητικής πυροπροστασίας αλλάζει και τελικά αν θα υπάρξουν πολλοί θα το κάνουν "γαργάρα" προκειμένου να πάρουν τη δουλειά.

Καλύτερα να έλεγε εξαρχής, ότι σε ειδικά κτίρια δεν επιτρέπεται καμία αλλαγή εσωτερικών διαρρυθμίσεων χωρίς άδεια δόμησης.

Γενικώς το θέμα είναι ένα "μπάχαλο" όπως και πολλά ακόμη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παύλο

αναφέρομαι για απαίτηση ενημέρωσης Ο.Α (δηλ πρώτα έγκριση από Ανάπτυξης-μελέτη παθητικής  κλπ)

και όχι σε έκδοση Ε.Ε.Μ.Κ!

 

Δηλ ακόμη και αυτό που αναφέρεται (στην ΚΥΑ περί έκδοσης Ε.Ε.Μ.Κ)

ότι σε περίπτωση Ο.Α ή α.δ σε ισχύ να μην απαιτείται έκδοση Ε.Ε.Μ.Κ

αλλά ενημέρωση Ο.Α ή α.δ

να ισχύει και στις ενημερώσεις φακέλλων Ο.Α ή α.δ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ ευχαριστώ για την απάντηση... Εύχομαι να ισχύει αυτό που λες! 

GiorgosKal, ζητούν ΔΔ στα ΣΑ; Τελευταία φορά πήγα τέλη του 2013 και δε μου ζήτησαν, και το τοπογραφικό ούτε που το κοίταξαν - κατόψεις, τομές και όψεις ξεψείρισαν... Έστω κι έτσι, πάντως, τα μέρη και τα είδη των κτιρίων που απαιτούν ΣΑ θα έπρεπε να τα ξαναδούν. Ολόκληρος ο κεντρικός Πειραιάς ας πούμε θεωρείται ιστορικό κέντρο, αν δεις πώς είναι οι περισσότερες πολυκατοικίες εδώ γελάς και μόνο στην ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33 και εγώ αυτό έχω υπόψιν μου αλλά κατά καιρούς έχω δει ΠΟΛΛΕΣ εεμκ σε ειδικα κτιρια για εσωτερικες διαρυθμισεις. Είναι δυνατόν να κάνεις εσωτερικές διαρυθμίσεις και να μην αλλάζει η παθητική ή τα ΗΜ ; Στη δική μου περίπτωση έχουμε μια αποθήκη που θα χωριστεί στα δυο οπότε έχουμε βελτίωση στη παθητική, άρα γιατί να πάμε με ΟΑ ;

 

Χαμός στο ίσιωμα της απλοποίησης ..

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω να αιτηθώ για μικρής κλίμακας

σε κτίριο προ του '55

για το οποίο δεν έχω την άδεια,

έχω όμως βεβαίωση από την υπηρεσία πως αυτό θεωρείται νομίμως υφιστάμενο (είχα προσκομίσει στοιχεία που απεδείκνυαν ότι είχε ανεγερθεί προ του '55).

 

Οι εργασίες αφορούν όψεις μίας οριζόντιας ιδιοκτησίας (άρα θα περάσω από Σ.Α.)

Το θέμα μου είναι τι θα κάνω με με τα συνημμένα.

Τοπογραφικό όπως είναι φυσικό δεν υπάρχει. Στο συμβόλαιο σύστασης γίνεται περιγραφή από ένα τοπογραφικό σκαρίφημα του '30, όταν είχε ενταχθεί η περιοχή του ακινήτου στο σχέδιο.

Άρα ακόμα και να βρω αυτό το σχέδιο δεν θα φαίνεται το κτίριο.

Θα πρέπει να κάνω αποτύπωση όλου του οικοπέδου, του περιγράμματος του κτιρίου καθώς και των όμορων οικοπέδων σύμφωνα με τις προδιαγραφές μόνο και μόνο για έγκριση εργασιών;

 

Σχέδια όψεων όπου θα επέμβω δεν υπάρχουν (μόνο κατόψεις έχει η σύσταση)

Τι θα δείξω στο Σ.Α.;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.